Produkty

Dlaczego należy montować drzwi przeciwpożarowe?

Dlaczego należy montować drzwi przeciwpożarowe?

Pomimo wdrażania coraz sprawniejszych technologii, które minimalizują ryzyko powstania pożaru, w każdym budynku użyteczności publicznej powinny być zastosowane wszelkie zabezpieczenia, które zapewnią nam jak najlepszą możliwość szybkiej ewakuacji. Również w naszych domach jednorodzinnych warto rozważyć zamontowanie drzwi przeciwpożarowych.

drzwi przeciwpożaroweJaką rolę spełniają drzwi przeciwpożarowe?

Ich obecność jest ważna szczególnie w budynkach, w których są kotłownie, a także wszelkich obiektach, gdzie obecne mogą być materiały łatwopalne czy chemikalia. Również każdy biurowiec, urząd, szkoła czy galeria handlowa oraz dworzec powinny mieć odpowiednie zabezpieczenia, w tym stosowną do wielkości obiektu ilość drzwi przeciwpożarowych. Ich obecność jest bardzo ważna, ponieważ w czasie pożaru powstrzymują rozprzestrzenianie się ognia oraz dymu. Tym sposobem zyskujemy więcej czasu na ewakuację. Drzwi takie zabezpieczą również resztę budynku przed znacznym zniszczeniem i uchronią rozmaite instalacje.

Gdzie należy je umieścić?

Drzwi przeciwpożarowe powinny być montowane szczególnie w pomieszczeniach, w których istnieje największe prawdopodobieństwo powstania pożaru, bądź w których są przechowywane materiały łatwopalne – są one dużym zagrożeniem, ponieważ mogą powodować rozprzestrzenianie się ognia, a nawet wyjątkowo groźne wybuchy.

W naszych gospodarstwach domowych i domach jednorodzinnych drzwi przeciwpożarowe powinniśmy montować między wiatrołapem i garażem oraz w kotłowniach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazły się na przykład również w kuchni. W takim budownictwie wystarczą drzwi klasy EI 30, co oznacza, że wstrzymają one działanie ognia przez 30 minut.

drzwi przeciwpożarowe CastoramaCzy drzwi przeciwpożarowe są wymogiem?

Wedle rozporządzenia ministra infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, jednorodzinne budynki mieszkalne i z przeznaczeniem do rekreacji indywidualnej nie muszą posiadać takiego zabezpieczenia. Tu liczy się najbardziej nasz zdrowy rozsądek i projekt domu. Jeśli jednak posiadamy kocioł o mocy większej niż 30 kW, powinniśmy tym bardziej wziąć pod uwagę montaż drzwi przeciwpożarowych.

Należy pamiętać, że jeśli nie mamy zamiaru wstawiać odpowiednio zabezpieczonych przed działaniem ognia drzwi do naszego garażu, mamy obowiązek wybrać model o bardzo wysokiej klasie szczelności. Również w takim przypadku powinniśmy unikać przechowywania w nim lakierów, farb i paliw. Dla pewności i naszego bezpieczeństwa warto jednak, abyśmy zamontowali choć jedne drzwi przeciwpożarowe w naszym domu, szczególnie, gdy używamy kuchenki gazowej, palimy w kominku czy piecu lub posiadamy garaż.

Data publikacji: 31.08.2012
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jak wybrać drzwi przeciwpożarowe?

Jak wybrać drzwi przeciwpożarowe?
Na montaż drzwi przeciwpożarowych warto zdecydować się w wielu sytuacjach. Okazują się przydatne nie tylko w dużych biurowcach czy galeriach handlowyc...
Czytaj więcej

Europejska klasyfikacja ogniowa produktów budowlanych

Europejska klasyfikacja ogniowa produktów budowlanych
Zanim zdecydujemy się na kupno jakiegokolwiek wyrobu budowlanego, powinniśmy sprawdzić, czy na jego etykiecie znajduje się oznaczenie odnoszące się do...
Czytaj więcej

Projekt domu z amfiladą – zalety i wady

Projekt domu z amfiladą – zalety i wady
Amfiladą nazywamy układ pomieszczeń, które połączone są ze sobą drzwiami umieszczonymi w jednej linii. Rozwiązanie takie popularne było w renesansie c...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Dlaczego należy montować drzwi przeciwpożarowe?