Produkty

Do czyszczenia jakich powierzchni i plam można użyć cytrynę?

Do czyszczenia jakich powierzchni i plam można użyć cytrynę?

Cytryna, nieocenione źródło witaminy C oraz idealny sposób na przeziębienie. Soczysty owoc, który stanowi element wielu naszych potraw. Czy oprócz tradycyjnego, kuchennego zastosowania możemy wskazać jeszcze jakieś? Oczywiście, że tak.

domowe środki na plamyZnaczenie praktyczne jest w przypadku cytryny bardzo blisko spokrewnione z tym smakowym. Skład soku z cytryny wpływa bardzo pozytywnie na usuwanie wielu rodzajów plam. Dzięki niemu nie ma powierzchni, którym nie można by było przywrócić pięknego blasku. Z jakim rodzajem zabrudzeń poradzi sobie cytryna?

Atramentowy zawrót głowy

Plamy z tuszu mogą pojawić się praktycznie wszędzie. Najczęściej szpecą tapicerki naszych mebli, ubrania, dywany oraz podłogę. Aby je zlikwidować, wystarczy przecierać powstałe zabrudzenia ściereczką, którą uprzednio zwilżyliśmy sokiem z cytryny. Czynność powtarzamy tak długo, aż całkowicie pozbędziemy się naszego zabrudzenia. Jeśli plama zniknie, przecierane szmatką miejsce należy przemyć wodą z dodatkiem mydła.

Herbaciane popołudnia

Zwykle kończą się całkiem pokaźną plamą na dywanie lub tapicerce. Aby się jej pozbyć, możemy powstałe zabrudzenie przemyć zimną wodą, a następnie skropić miejsce sokiem z cytryny. Wreszcie, już na sam koniec, ponownie spłukać letnią wodą.

Na jagody

Po owoce sięgamy zwykle bardzo chętnie, a jagody są dodatkowo wyjątkowo słodkie. Niestety, charakterystyczny ciemnofioletowy odcień ich soku tryskający na wszystkie strony może skutecznie zniechęcić nas do ich smakowania. Plamy powstałe po jagodach, np. na skórze rąk, usuwamy także przy pomocy soku z cytryny. Jeśli podobne zabrudzenie zdarzyłoby się na naszym ubraniu, wystarczy, że skropimy plamę sokiem, a następnie wypierzemy ubranie tak jak zwykle.sok z cytryny

Lśniąco i czysto

Jeśli chcemy uniknąć stosowania podczas domowych porządków chemii, na pomoc na pewno przybędzie cytryna. Dzięki niej dodamy blasku nie tylko szybom okiennym, ale również glazurze, lustrom, podłogom drewnianym, fugom, zlewozmywakowi czy lodówce. Sok z cytryny nie tylko nabłyszcza, ale również usuwa tłuszcz, radzi sobie również bardzo dobrze z przebarwieniami oraz pleśnią. Dobra informacja także dla tych osób, które walczą z kamieniem powstałym w newralgicznych miejscach brodzika, wanny czy zlewu – sok z cytryny po wymieszaniu z wrzątkiem sprawi, że ten szybko zniknie.

Dlaczego warto stosować cytrynę w codziennych porządkach? Sok z tego cytrusa jest nie tylko bardzo skuteczny, ale również działa antybakteryjnie. Nie zawiera w sobie chemii i jest bezpieczna dla naszego organizmu.

 

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku

Łatwe sposoby na utrzymanie kuchni w idealnym porządku
Kuchnia jest jednym z tych pomieszczeń, w których nietrudno o bałagan. Pomimo wszelkich naszych starań na blatach, podłodze czy nawet ścianach ...
Czytaj więcej

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?

Jak pielęgnować powierzchnie laminowane?
Płyty laminowane to materiał często wykorzystywany w meblarstwie. Wykonane z niego moduły wykazują się sporą trwałością, ale przede wszystkim eleganck...
Czytaj więcej

Jak odnowić podłogę w łazience?

Jak odnowić podłogę w łazience?
Podłoga łazienkowa wymaga szczególnej dbałości w utrzymaniu na niej higienicznej czystości i spośród wszystkich posadzek w naszym domu – poddaje się t...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Do czyszczenia jakich powierzchni i plam można użyć cytrynę?