Produkty

Dobre bity do wkrętarki – jak poszerzyć funkcjonalność narzędzia?

Dobre bity do wkrętarki – jak poszerzyć funkcjonalność narzędzia?

W czasie remontu wkrętarka jest niezastąpionym narzędziem. Pozwala na wkręcanie i wykręcanie śrub oraz tworzenie trwałych zespoleń. Jedną z ważniejszych jej części są bity i nasadki. Dowiedz się jakie bity do wkrętarki wybrać, aby szybko i sprawnie wykonać pracę.

Wkrętarka jest popularnym narzędziem i sprawdzi się zarówno w profesjonalnych warsztatach, jak i domowym zestawie majsterkowicza. O jej wyższości nad zwykłymi śrubokrętami można mówić bez przerwy. Z pewnością jej największą zaletą jest przyspieszenie i ułatwienie wkręcania i wykręcania nawet najbardziej opornych śrub. W takim celu dobrze jest wybrać mocne bity do wkrętarki. Z tego artykułu dowiesz się, jakie bity do wkrętarki warto kupić. Dzięki odpowiedniemu wyposażeniu możesz także znacznie poszerzyć funkcjonalność swojego sprzętu.

Oczywiście podstawowym wyposażeniem wkrętarki są bity, które zapewniają poprawne wkręcanie różnych śrub, a tym samym gwarantują solidne łączenie rozmaitych materiałów. Możesz uzupełnić jednak zestaw o różnorodne nasadki do odkręcania obrobionych śrub, nasadki udarowe czy zwykłe, uchwyty i inne końcówki, dzięki którym wkrętarka nie tylko będzie pracować sprawniej, ale także będzie bardziej funkcjonalna.

Bity udarowe Erbauer 25 mm TX25 3 szt. Bity udarowe Erbauer 25 mm TX25 3 szt.

Dobrym rozwiązaniem są także nasadki splite. Do czego można ich użyć? Tego dowiesz się nieco później. W tym artykule przeczytasz również o głównym wyposażeniu wiertarek. Wszystkie wymienione końcówki będą posiadały charakterystyczny dla wkrętarki przekrój sześciokątny ¼ cala.

Dobre bity do wkrętarki – rodzaje i zastosowanie

Na początek warto wspomnieć o najbardziej podstawowych końcówkach do wkrętarki, czyli o bitach. Dobre bity do wkrętarki (np. bity Erbauer) umożliwiają sprawne wykręcani i wkręcanie różnych rodzajów śrub. Dzięki temu szybko jesteś w stanie stworzyć trwałe połączenie pomiędzy dwoma elementami. Problemem staje się ogromna ilość modeli, w jakich występują na rynku bity do wkrętarek. Rodzaje zależą nie tylko od samego kształtu, ale także materiału i dodatkowych właściwości, w jakie są wyposażone.

Każdy bit składa się z dwóch części: grota i napędu. Pierwszym elementem, który należy dopasować do wkręcanej śruby, jest grot. Dostępne są różne bity do wkrętarek. Rodzaje, które są najczęściej używane, posiadają następujące końcówki:

  • rowkowe,
  • krzyżowe Philips,
  • krzyżowe Pozidriv,
  • Torx,
  • Torx Plus.

Wśród łbów śrub można także wyróżnić:

  • sześciokątne,
  • kwadratowe,
  • trójkątne,
  • Torq-Set,
  • Tri-Wing.

Do nich jednak częściej stosuje się specjalistyczne śrubokręty, nasadki i klucze.

Bity najczęściej wykonane są ze stali wanadowej, wanadowo-molibdenowej bądź chromowo-wanadowo-molibdenowej. Dostępne są także końcówki niklowane, które doskonale sprawdzą się w pomieszczeniach o dużej wilgotności, bądź przy pracach przeprowadzanych na zewnątrz. Możesz nabyć także bity diamentowe, które są o wiele bardziej wytrzymałe i mają szerszy zakres zastosowań. Niestety ich cena również jest większa.

zestaw mocnych bitów do wkrętarki Zestaw bitów Erbauer 113 szt.

Bity dzielą się także na udarowe i nieudarowe. Udarowe to niezwykle mocne bity do wkrętarki, które sprawdzą się przy najcięższych pracach. Wykonane są z lepszej jakości stali, która jest bardziej wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Zakres prac, które możesz wykonać za ich pomocą, jest szeroki. Bity udarowe wymagają jednak specjalnych elektronarzędzi udarowych, a ich cena może zniechęcić amatorów.

Do poważniejszych zastosowań takich, które wymagają stosowania większych momentów obrotowych, stworzono specjalny typ końcówek ze strefą skrętną. Mają one charakterystyczne zwężenie w środkowej części. Końcówki takie są elastyczniejsze, a przy tym znacznie bardziej odporne na naprężenia. Są hartowane i niezwykle wytrzymałe. Nadają się do mocniejszych wkrętarek udarowych.

Dobre bity do wkrętarek (np. marki Erbauer) mogą posiadać nawet dwie strefy skrętne na grocie i na napędzie. Dzięki temu ich elastyczność jest jeszcze bardziej wzmocniona. Nadają się do nawet najtwardszych materiałów.

Za pomocą specjalnych adapterów, Twoja wkrętarka obsłuży również końcówki nasadowe mocowane np. na kwadrat ¼ cala. Dzięki temu otrzymasz możliwość zastosowania szerokiej gamy końcówek wkrętakowych, łącznie z przejściówkami na inne systemy.

Bardzo wygodnym akcesorium są przedłużki do bitów o przekroju sześciokątnym, czy to zwykłe – zatrzaskowe, czy też magnetyczne. Szczególnie te drugie ułatwiają pracę z wkrętami. Naokoło przedłużki jest umocowany pierścień magnetyczny, który utrzymuje wkręty w stabilnej pozycji, przez co wkręcanie możesz zainicjować jednoręcznie. Istnieją również przedłużki przystosowane do pracy z udarami, które także posiadają strefę skrętną. Możesz więc bit ze strefą skrętną usadowić w posiadającej ją przedłużce, co zapewnia maksymalną ochronę elementów roboczych.

Dobre bity do wkrętarki – jakie wybrać?

O sprawnym i bezpiecznym wykonaniu pracy nie decydują jedynie bity. Dobre bity do wkrętarki nie muszą być wykonane z najdroższych materiałów i mieć zastosowane najnowsze rozwiązania. Tak naprawdę najbardziej liczy się ich prawidłowy dobór, dostosowany zarówno do rodzaju pracy, jak i materiału, z którym przyjdzie Ci pracować.

Na początku dobierz odpowiedni bit do rodzaju śruby. Im lepiej dobrany, tym większe prawdopodobieństwo, że nie uszkodzisz zarówno samego bita, jak i łba śruby. Nie wszystko da się odkręcić zwykłym bitem krzyżakowym. Szczególną uwagę zwróć na śruby z łbem Philips i Pozidriv – są ze sobą najczęściej mylone. Wraz z rodzajem grotu dobierz również jego rozmiar.

Zwróć też uwagę na rodzaj materiału, w którym będziesz wkręcał śrubę. Wpływa on na odpowiedni dobór prędkości wkrętarki. Warto pamiętać, że im twardszy materiał, tym prędkość wkrętarki powinna być większa. 

Uwaga!

Stosowanie udaru w pracy z przedłużkami nieprzystosowanymi do takich obciążeń, może prowadzić do trwałego zaklinowania się bitu w przedłużce, uszkodzenia gniazda wkrętu, jak i samych tych elementów.

 

Rodzaj materiału determinuje również rodzaj bita. Tutaj zasada jest również dość prosta. Jeśli masz do czynienia z miękkim materiałem, takim jak drewno czy plastik użyj twardego i sztywnego bita. Im twardszy materiał, tym bardziej elastyczny bit powinieneś dobrać. Świetnie sprawdzą się także bity ze strefą skrętną. Dzięki nim unikniesz urwania bita w czasie wkręcania śruby. 

O tym pamiętaj! Jakie nasadki do obrabianych śrub zdadzą egzamin?

Do wkrętarek możesz dopasować także różnego rodzaju nasadki do obrobionych śrub lub ich inne rodzaje. Do wkręcania pod kątem (najczęściej prostym) w miejscach trudno dostępnych przysłuży Ci się nasadka kątowa. Jej konstrukcja opiera się na mechanizmie przekładni kątowej z łożyskiem. Wybierając odpowiedni adapter, musisz koniecznie zwrócić uwagę na maksymalny moment kątowy, do którego dana przedłużka kątowa została zaprojektowana.

wiertarka - nasadki do obrobiony śrub

Bardziej przydatną końcówką są jednak nasadki do obrobionych śrub. Dzięki nim jesteś w stanie zarówno odkręcić, jak i wkręcić śruby, których łeb został zniszczony. Przydadzą się także do zakręcania wszelkiego typu nakrętek. W związku ze swoim przeznaczeniem nasadki do wykręcania obrobionych śrub wykonane są z twardych materiałów takich jak specjalna stal chromowo-wanadowa, którą wzmacnia się przez dodanie molibdenu czy wolframu.

Nasadki do odkręcania obrobionych śrub dzielą się na 6- i 12-kątne. Ich właściwy dobór zależy od liczby katów w śrubie. Warto jednak wiedzieć, że nasadki 12-kątowe można stosować do śrub 6-kątnych. Niestety odwrotna sytuacja jest już niemożliwa. Za to nasadka 6-kątowa doskonale sprawdzi się w przypadku śrub zardzewiałych i rozkalibrowanych. 12-kątowa najlepiej pracuje ze śrubami i nakrętkami niezniszczonymi. Wówczas dokładnie łapie wszystkie kąty.

Przy wyborze odpowiedniej nasadki do wykręcania obrobionych śrub ważny jest także jej rozmiar i długość. Rozmiar oczywiście należy dobrać do śruby bądź zakrętki.

Dużo osób zastanawia się także czy wybrać nasadki udarowe, czy zwykłe. Warto zaznaczyć, że nasadki udarowe umożliwiają pracę z narzędziami wyposażonymi w udar. To pozwala na wkręcanie czy wykręcanie śrub nawet w betonie. Ponadto nasadki udarowe wykonane są z lepszej jakości materiałów, są bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Mogą także pracować znacznie dłużej od zwykłych. Cena tego rodzaju nasadek jest niestety również dużo wyższa.

wiertarka - nasadki udarowe czy zwykłe

Na rynku dostępne są także nasadki splite. Do czego ich użyć, aby w pełni spełniały swoje funkcje? Okazuje się, że nasadki splite, ze względu na swoją sferyczną budowę i dużą ilość ząbków, które poprawiają uchwyt, są niezwykle uniwersalne. Najczęściej stosuje się je jednak do śrub typu Splite, kwadratowych, sześciokątnych, dwunastokątnych, Torx czy calowych.

Podobnie jak w przypadku innych nasadek występują w dwóch wersjach: udarowej i nieudarowej. Wersja udarowa pozwala na odkręcanie nawet najbardziej opornych śrub i nakrętek niemal bez użycia siły. Doskonale sprawdzą się w przypadku śrub zapieklonych, zablokowanych, zardzewiałych, a także w miejscach trudnodostępnych. 

 

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Akcesoria do wiertarek, jakie będą nam potrzebne?

Akcesoria do wiertarek, jakie będą nam potrzebne?
Wiertarka jest praktycznym elektronarzędziem, które może się przydać w niemal każdym gospodarstwie domowym lub warsztacie. Jednak poza samym narzędzie...
Czytaj więcej

Wybieramy wiertła – w zestawie czy pojedynczo?

Wybieramy wiertła – w zestawie czy pojedynczo?
Elektronarzędzia takie jak wiertarki, które wybieramy do naszego domu, rzadko kiedy wyposażone są w wiertła – te dokupujemy sami w zależności od...
Czytaj więcej

Niezbędne wyposażenie warsztatu majsterkowicza

Niezbędne wyposażenie warsztatu majsterkowicza
W każdym warsztacie majsterkowicza niezbędne jest kilka narzędzi, dzięki którym praca będzie przebiegała sprawnie i efektywnie. Zobaczmy zatem, które...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dobre bity do wkrętarki – jak poszerzyć funkcjonalność narzędzia?