Produkty

Dobrze zaprojektowane okna

Dobrze zaprojektowane okna

Dobrze zaprojektowane okna spełniają w naszym domu wiele funkcji. Od poprawności ich wykonania będzie zależał komfort użytkowania domu. Przystępując do projektowania budynku mieszkalnego lub wybierając jego projekt, warto poświęcić trochę uwagi tematowi okien, tak aby zapewnić sobie w przyszłości komfort świetlny przez cały rok oraz właściwą izolację termiczną.

okno w kuchniOkna zapewniają nam przede wszystkim naturalne oświetlenie wnętrza domu. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze na dodatkowym doświetlaniu pomieszczeń oraz ma ogromny wpływ na komfort przebywania w budynku – naturalne światło słoneczne zawsze będzie bardziej przyjazne człowiekowi, niż takie otrzymane ze świetlówek. Często, w zależności od zmieniających się pór roku, narzekamy na ilość światła słonecznego wpadającego przez okna – a to w lecie jest go za dużo, a w zimie za mało. O tym, jak ważne jest dobre rozmieszczenie i zaprojektowanie okien, musimy pamiętać na etapie wyboru projektu. Pozwoli to nam na właściwe dla naszych potrzeb oraz wymagań budynku sterowanie światłem naturalnym.

W stronę słońcaokna na poddaszu

Na początek, przystępując do wyboru projektu, na podstawie którego powstanie nasz wymarzony dom, musimy poznać położenie naszej działki względem stron świata. Pozwoli to nam wybrać projekt oraz posadowić go na działce tak, aby zapewnić sobie możliwie najlepsze warunki świetlne. Musimy pamiętać, że najbardziej optymalne oświetlenie domu uzyskamy, stosując się do pewnych zasad. I tak, najkorzystniejszym rozwiązaniem jest usytuowanie takiego pomieszczenia jak pokój dzienny czy taras od strony południowej lub zachodniej, z kolei kuchnia najlepiej sprawdzi się od strony północnej. Takie rozmieszczenie pomieszczeń pozwoli na właściwe ich oświetlenie zgodnie z naszymi potrzebami – wszak na tarasie czy w pokoju dziennym odpoczywamy głównie w godzinach popołudniowych.

Okno na świat 

Bardzo popularnym od lat trendem we współczesnych projektach domów jest stosowanie, zwłaszcza w pomieszczeniach dolnej kondygnacji, dużych okien. Bardzo często są to zajmujące dużą cześć ściany witryny lub okna tarasowe, sięgające niemalże od podłogi do sufitu. Pozwala to na maksymalne oświetlenie wnętrza oraz otwiera dom na świat. Stosunek pomiędzy wielkością okna a podłogą w oświetlanym pomieszczeniu powinien wynosić 1:8. Jeśli chodzi zaś o okna połaciowe, musimy pamiętać, że aby zapewnić optymalne oświetlenie, należy dostosować wysokość okien do kąta nachylenia dachu.

Wybór projektu domu nie jest prostym zadaniem, ale warto jest przy tej okazji zwrócić uwagę na rozmieszczenie okien. Dobre ich rozplanowanie pozwoli nam uzyskać wspaniały efekt, który będzie cieszył przez wiele lat. 

Data publikacji 26-05-2022

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dobrze zaprojektowane okna