Produkty

Dokumentowanie postępu prac przy budowie domu

Dokumentowanie postępu prac przy budowie domu

Budowa domu wiąże się z dokumentowaniem postępu prac. W przypadku każdego inwestora jest to obowiązek. Jednak dla mieszkańców powstającego budynku zapiski w dzienniku budowy nie będą miały wartości innej niż informacyjna. Dlatego można postarać się o alternatywne dokumentowanie postępu prac, które pozbawione będzie urzędowych pieczęci i podpisów odpowiedzialnych za konkretne prace osób i które będzie miało dużą wartość dla każdego członka rodziny.

Budowa domu jest dużym wydarzeniem w życiu rodziny. Nierzadko jest ukoronowaniem życiowej drogi i osiągnięciem celu, do którego dążyło się przez długie lata. Wybór działki, projekt, pierwsze wbicie łopaty, fundamenty, wznoszenie ścian, wiecha na szczycie więźby, wstawianie okien, pierwszy dym z komina, tynkowanie – aby Dokumentowanie budowyposzczególne fazy wznoszenia budynku nie przepadły w mrokach niepamięci, dobrze będzie je należycie utrwalić.

Nie pomoże temu prowadzenie dziennika budowy, który jest urzędowym sprawozdaniem z postępu prac. Obowiązek jego prowadzenia nakłada 45 artykuł ustawy Prawo budowlane, a wpisani do dziennika wg litery prawa powinni być, oprócz kierownika budowy, wszyscy fachowcy pełniący samodzielnie funkcje techniczne. Oprócz odpowiednio wypełnionej strony tytułowej w dzienniku znajdą się zapisy o terminach rozpoczęcia kolejnych etapów budowy, przerwach w jej prowadzeniu i oczywiście zapis o zakończeniu. Po podpisaniu przez kierownika budowy oświadczenia o zgodności obiektu z projektem (lub o ewentualnych zmianach w stosunku do niego) i obowiązującym prawem, budynek jest gotowy do odbioru. Dziennik budowy jako dokument urzędowy trafia do inwestora wraz z całością dokumentacji powykonawczej, stanowi jej integralną część.

Dziennik budowy będzie cenną pamiątką dla inwestora, który uczestniczył przy większości prac związanych ze stawianiem obiektu, jednak dla pozostałych mieszkańców jego wartość będzie znikoma. Aby godnie udokumentować kolejne etapy powstawania budynku, przyda się aparat fotograficzny, którego pomoc w Drabina aluminiowawiernym oddaniu zaprzeszłej rzeczywistości okaże się nieoceniona.

Chociaż stawianie budynku w czasie tak krótkim jak miesiąc jest możliwe, w praktyce jest wciąż pieśnią przyszłości. Obecnie prowadzone prace budowlane trwają odpowiednio długo, by mieć czas na sfotografowanie wszystkich jej etapów. Pokaźny zbiór zdjęć, które poddano doświetleniu i wykadrowaniu, wydrukowany na dobrej klasy sprzęcie, może być rdzeniem rodzinnego albumu przedstawiającego historię nowo powstałego budynku.

Tego typu dokumentacja może być dobrym pomysłem na prezent dla gospodarzy z okazji – na przykład – rocznicy ich ślubu. Każde cyfrowe zdjęcie posiada swoją metrykę, na której, oprócz informacji stricte fotograficznych, widnieje data zrobienia fotografii. Dzięki temu możemy z dokładnością co do dnia określić ,kiedy gościliśmy na budowie – tego typu pomoc będzie niezbędna podczas kompilowania zdjęć do jednego albumu. Chronologia wydarzeń powinna zostać zachowana, a fotografie nabiorą życia, gdy będą na nich uwiecznieni ludzie, ich pozytywne emocje, a pod każdym ze zdjęć znajdzie się chociaż krótki komentarz.

Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Pies w ogrodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo pupila

Pies w ogrodzie – jak zadbać o bezpieczeństwo pupila
Ogród przy domu to idealna przestrzeń do zabawy dla psa. Aby jednak nasz pupil był w niej bezpieczny i nie stwarzał zagrożenia dla nas i os&oac...
Czytaj więcej

Jak i kto prowadzi dziennik budowy

Jak i kto prowadzi dziennik budowy
Prowadzenie dziennika z wpisami na temat działań budowlanych pomaga nie tylko w bieżącym zorientowaniu się w jej zaawansowaniu. Ustawodawca nałożył na...
Czytaj więcej

Kiedy warto ubezpieczyć budowę?

Kiedy warto ubezpieczyć budowę?
Budowa to inwestycja na wiele lat. Wkładamy w nią nierzadko wszystkie nasze środki, by w efekcie otrzymać trwały i solidny dom naszych marzeń. Niestet...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dokumentowanie postępu prac przy budowie domu