Produkty

Dom na wąską działkę – warunki techniczne

Dom na wąską działkę – warunki techniczne

Budowa domu jest przedsięwzięciem samym w sobie bardzo skomplikowanym i nastręczającym wielu problemów. Bardzo często wybór projektu, według którego zbudujemy nasz wymarzony dom, podyktowany jest kształtem i rozmiarami posiadanej przez nas działki. Jeśli dysponujemy wąską działką, musimy mieć na uwadze wiele dodatkowych czynników.

domy stojące blisko siebie, działkiWąskie działki, często o nieregularnych kształtach, są obecnie coraz częściej wybierane przez przyszłych inwestorów. Spowodowane jest to faktem, że działki wąskie, o kształcie np. prostokąta, są znacznie tańsze niż grunty o kształtach bardziej regularnych. Zagospodarowanie takiej działki i wybudowanie na niej domu jednorodzinnego nie jest problemem. Pracownie architektoniczne wyszły naprzeciw tendencjom sprzedażowym i obecnie na rynku jest dostępnych bardzo dużo projektów, które dostosowane są do wąskich działek. Decydując się na zakup takiego gruntu a następnie na budowę na nim wymarzonego domu, musimy pamiętać o pewnych zasadach i wytycznych, które narzuca nam prawo budowlane.

Odległości między sąsiadami

Przepisy budowlane regulują sposób, w jaki zagospodarujemy posiadaną działkę. Odległość ściany budynku od działki sąsiada uzależniona będzie od tego, czy w rzeczonej ścianie znajdują się otwory okienne i drzwiowe. Jeśli takowe znajdują się w ścianie sąsiadującej z kolejną działką, odległość musi wynosić 4 metry. Jeśli otworów nie ma,dom na wąską działkę dopuszczalna odległość to 3 metry. W przypadku gdy nasza nieregularna działka jest węższa niż 16 metrów i znajduje się w obszarze zabudowy jednorodzinnej, wymienione odległości ulegają zmianie. Na działce budowlanej węższej niż 16 metrów prawo budowlane dopuszcza wybudowanie budynku niemalże przy granicy działki. Warunkiem koniecznym takiej zabudowy jest, aby ściana sąsiadująca z następną działką nie posiadała otworów okiennych i drzwiowych.

Tarasy, balkony i garaże na wąskiej działce

Warto również pamiętać, że na działkach węższych niż 16 metrów regulowana jest również odległość między działką sąsiada, a takimi elementami domu jak balkony, okapy, gzymsy czy tarasy. Prawo budowlane ustala tę odległość na 1,5 metra. Jeśli chodzi o pomieszczenia gospodarcze i garaże – posiadając wąską działkę również możemy pozwolić sobie na posadowienie na niej tych zabudowań. Garaż możemy umieścić bezpośrednio przy granicy działki, jednak przepisy regulują jego wymiary –  długość nie może przekraczać 5,5 metra, a wysokość 3 metrów.

Znając przepisy prawa budowlanego na temat zagospodarowania działki węższej niż 16 metrów możemy nabyć grunt bez obaw o ewentualne niespodzianki przy budowie domu. Pozwoli nam to wybrać właściwy projekt oraz zagospodarować posiadaną ziemię w maksymalnie efektywny sposób.

 

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Nowoczesne okna, czyli jakie?

Nowoczesne okna, czyli jakie?
Wykańczając dom lub mieszkanie, poszukujemy rozwiązań odpowiadających współczesnym trendom technologicznym. Chcemy, aby nasze miejsce do życia był...
Czytaj więcej

Renowacja starych okien i drzwi

Renowacja starych okien i drzwi
Stare okna i drzwi drewniane czy nawet te wykonane z PCV po wielu latach użytkowania tracą swoją wartość estetyczną. Kiedy nie są całkowicie zniszczon...
Czytaj więcej

Na jakim etapie budowy montujemy rolety zewnętrzne

Na jakim etapie budowy montujemy rolety zewnętrzne
We współczesnym budownictwie domów jednorodzinnych oraz zabudowy mieszkalnej, coraz częściej decydujemy się na montaż rolet zewnętrznych. Za takim roz...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dom na wąską działkę – warunki techniczne