Amerykańskie projekty domostw zwracają uwagę przede wszystkim swoją nieregularnością i frapującym układem architektonicznym. Bryła takiego budynku będzie miała ciekawe uskoki oraz wykusze. Naszej uwadze nie umkną także garaże oraz licznie rozsiane pomieszczenia gospodarcze.
Trochę więcej o oknach…
Ciekawym akcentem będą także same okna, w których często można dojrzeć okiennice, a w przeszkleniu również mocno zaakcentowane szprosy. Ciekawostką dla osób przyzwyczajonych do polskiej monotonii będzie z pewnością fakt, że okna nie mają tutaj równego, nieco klasycznego kształtu, ale również zaokrąglenia czy osadzenia w łukach. W jednym projekcie napotkamy różne kształty okna. Co w naszym rozumieniu projektu byłoby nie do pomyślenia.
Amerykańskie parapety są usytuowane w budownictwie dość nisko, także tworzą coś w rodzaju bay window (okna do siedzenia). W ten sposób wewnątrz domu panuje bardzo przytulna atmosfera, dokładnie jak ta z seriali o rodzinach mieszkających na prerii.
Brak piwnic to kolejny element charakteryzujący standardowe budownictwo zza oceanu. Dom bez podpiwniczenia, wydaje się być dosyć mocno osadzony na podłożu i dość przysadzisty.
Skomplikowana jest tutaj konstrukcja dachu, która może przez to generować dodatkowe koszty. Bez takich elementów trudno byłoby jednak wprowadzić do budownictwa prawdziwie amerykański styl architektoniczny.
Taras, a raczej weranda na pierwszym planie
W takim domu nie może zabraknąć werandy, którą określa się mianem porch. Ten element istotny w otoczeniu domu wyznacza jego styl i co ważne emanuje duchem dawnych czasów. Tak pięknie zorganizowane miejsce tuż przy wejściu do domu jest również wyeksponowane przez niezwykłą elewację, gdzie dojrzymy nie tylko gzymsy, ale także rozmaite elementy drewniane. I jeśli chcielibyśmy się odnieść do oryginalnej metody budownictwa amerykańskiego, to z pewnością przyszła by nam do głowy zabudowa szkieletowa z drewna. Dokładnie taka, jaka widnieje w wielu filmach z polem kukurydzy w tle.
Czy wiesz, ile wynosi średnia powierzchnia domu amerykańskiego? Przyjęło się, że budynki te są dość duże. Mogą zajmować powierzchnię nawet 400 mkw. Jest to zupełnie inne podejście niż w przypadku polskich domów układających się w kompleksowo zaprojektowaną bryłę.
Ważną rolę w domu amerykańskim pełni kuchnia z wyspą, gdzie na pierwszy plan wysuwają się kamienne blaty. Dopełnieniem są tu pomieszczenia, gdzie niezwykle atrakcyjna dla oczu będzie sztukateria. W kolorystyce z pewnością odnajdziemy biel, zgaszony niebieski czy też beże.
Uwaga, w mieszkaniach amerykańskich dużą rolę odgrywa również symetria, która tworzy niezwykle spójne kompozycje. Kolejne pomieszczenia układają się tym samym w większy wzór o dużej regularności.