Produkty

Dom w stylu amerykańskim

Dom w stylu amerykańskim

W polskich realiach zwraca na siebie uwagę i z pewnością generuje dosyć duże koszty na etapie budowy. Dom amerykański bo o nim mowa, ma zupełnie inny rzut aniżeli ten budynek, do którego konstrukcji przywykliśmy – nasz polski, tradycyjny dom w kształcie bryły. Będzie inaczej usytuowany, a wnętrza rozplanowane na innym planie. Dom amerykański to nie kwadrat czy prostokąt, ale nieregularna bryła, o które więcej słów powiemy za chwilę.

weranda - dom w stylu amerykańskimAmerykańskie projekty domostw zwracają uwagę przede wszystkim swoją nieregularnością i frapującym układem architektonicznym. Bryła takiego budynku będzie miała ciekawe uskoki oraz wykusze. Naszej uwadze nie umkną także garaże oraz licznie rozsiane pomieszczenia gospodarcze.

Trochę więcej o oknach…

Ciekawym akcentem będą także same okna, w których często można dojrzeć okiennice, a w przeszkleniu również mocno zaakcentowane szprosy. Ciekawostką dla osób przyzwyczajonych do polskiej monotonii będzie z pewnością fakt, że okna nie mają tutaj równego, nieco klasycznego kształtu, ale również zaokrąglenia czy osadzenia w łukach. W jednym projekcie napotkamy różne kształty okna. Co w naszym rozumieniu projektu byłoby nie do pomyślenia.

Amerykańskie parapety są usytuowane w budownictwie dość nisko, także tworzą coś w rodzaju bay window (okna do siedzenia). W ten sposób wewnątrz domu panuje bardzo przytulna atmosfera, dokładnie jak ta z seriali o rodzinach mieszkających na prerii.

Brak piwnic to kolejny element charakteryzujący standardowe budownictwo zza oceanu. Dom bez podpiwniczenia, wydaje się być dosyć mocno osadzony na podłożu i dość przysadzisty.

Skomplikowana jest tutaj konstrukcja dachu, która może przez to generować dodatkowe koszty. Bez takich elementów trudno byłoby jednak wprowadzić do budownictwa prawdziwie amerykański styl architektoniczny.

Taras, a raczej weranda na pierwszym planie

W takim domu nie może zabraknąć werandy, którą określa się mianem porch. Ten element istotny w otoczeniu domu wyznacza jego styl i co ważne emanuje duchemtapeta amerykańska dawnych czasów. Tak pięknie zorganizowane miejsce tuż przy wejściu do domu jest również wyeksponowane przez niezwykłą elewację, gdzie dojrzymy nie tylko gzymsy, ale także rozmaite elementy drewniane. I jeśli chcielibyśmy się odnieść do oryginalnej metody budownictwa amerykańskiego, to z pewnością przyszła by nam do głowy zabudowa szkieletowa z drewna. Dokładnie taka, jaka widnieje w wielu filmach z polem kukurydzy w tle.

Czy wiesz, ile wynosi średnia powierzchnia domu amerykańskiego? Przyjęło się, że budynki te są dość duże. Mogą zajmować powierzchnię nawet 400 mkw. Jest to zupełnie inne podejście niż w przypadku polskich domów układających się w kompleksowo zaprojektowaną bryłę.

Ważną rolę w domu amerykańskim pełni kuchnia z wyspą, gdzie na pierwszy plan wysuwają się kamienne blaty. Dopełnieniem są tu pomieszczenia, gdzie niezwykle atrakcyjna dla oczu będzie sztukateria. W kolorystyce z pewnością odnajdziemy biel, zgaszony niebieski czy też beże.

Uwaga, w mieszkaniach amerykańskich dużą rolę odgrywa również symetria, która tworzy niezwykle spójne kompozycje. Kolejne pomieszczenia układają się tym samym w większy wzór o dużej regularności.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co to jest kompozyt?

Co to jest kompozyt?
Nowoczesne rozwiązania technologiczne w budownictwie to nie tylko udoskonalona architektura, ale również nowe typy materiałów. Tradycyjn...
Czytaj więcej

Montaż desek tarasowych – poznaj sposoby układania desek tarasowych

Montaż desek tarasowych – poznaj sposoby układania desek tarasowych
Samodzielne wykonanie przydomowego tarasu to powód do dumy dla każdego majsterkowicza. Taras może być w różnych rozmiarach i być osadzon...
Czytaj więcej

Jak zrobić taras drewniany na betonie? Sposoby układania desek.

Jak zrobić taras drewniany na betonie? Sposoby układania desek.
Drewniany taras przy domu to prawdziwa gratka dla miłośników spędzania czasu na świeżym powietrzu. Samodzielne wykonanie tarasu nie jest wyzwan...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Dom w stylu amerykańskim