Produkty

Domowa spiżarnia - jak urządzić spiżarnię?

Domowa spiżarnia - jak urządzić spiżarnię?

Wiele pań domu marzy o miejscu, które można by przeznaczyć na spiżarnię. To nie kaprys, ale decyzja podyktowana funkcjonalnością, ponieważ takie miejsce ułatwia przechowywanie m.in. żywności i sprzętów kuchennych. Dobry pomysł na spiżarnię to podstawa, dlatego w tym artykule podpowiadamy, jak ją urządzić, aby doskonale spełniała swoją funkcję.

Przejdź do następnych akapitów:

Domowa spiżarnia – praktyczne miejsce, które ułatwi Ci życie

Mówi się, że kuchnia to serce domu. Jest to ulubione miejsce wielu osób, nie tylko ze względu na to, że lubią gotować, ale także dlatego, że pomieszczenie jest przytulne i posiada niesamowity, rodzinny klimat. Często kuchnia to najlepsze miejsce na długie spotkania i rozmowy. Jednak w wielu domach jest zapełniona różnego rodzaju przedmiotami i produktami potrzebnymi do gotowania, przez co traci cały swój urok.

domowa spiżarnia

Jak rozwiązać ten problem? Doskonałym rozwiązaniem jest spiżarnia, czyli pomieszczenie domowe przeznaczone do przechowywania produktów żywnościowych. W większości przypadków w tym właśnie celu jest ona wykorzystywana, choć często znajdziemy w niej także inne przedmioty. Na półkach spiżarni znajdują przede wszystkim przetwory przygotowane w sezonie letnim, na przykład sosy, dżemy, konfitury, kiszonki, kompoty itp.

Co jeszcze możesz umieścić w domowej spiżarni? Znajdziesz w niej między innymi miejsce na zapasy żywności, na przykład makarony, ryż, cukier, konserwy czy napoje. W chłodzie dobrze przechowywać również warzywa i owoce, a także ciasta, wędzonki oraz karmę dla zwierząt.

Jeśli miejsce na to pozwala, w spiżarni możesz przechowywać także akcesoria i sprzęty kuchenne, z których nie korzystasz na co dzień. Jeden z kątów nada się również do przetrzymywania mopów, szczotek czy chemii gospodarczej – pamiętaj jednak, by nie miały one kontaktu z produktami spożywczymi.

Spiżarnia w kuchni czy w osobnym pomieszczeniu – które rozwiązanie wybrać?

Spiżarnia w kuchni? To rozwiązanie nadal jest obecne w wielu domach. Coraz częściej jednak w projektach budynków mieszkalnych uwzględniane jest miejsce na osobną spiżarnię. Które rozwiązanie jest lepsze? To zależy oczywiście od Twoich preferencji i możliwości.

Zalety spiżarni w osobnym pomieszczeniu

Jedną z najważniejszych zalet osobnej spiżarni, jest jej funkcjonalność. Nie musisz wszystkich produktów żywnościowych i urządzeń przeznaczonych do gotowania przechowywać w kuchni. To ważne, jeżeli lubisz gotować i potrzebujesz wielu sprzętów. Wszystkie przedmioty możesz odpowiednio posegregować na półkach, by zawsze mieć do nich łatwy dostęp.

Kolejną ważną zaletą jest estetyka. Dzięki spiżarni w osobnym pomieszczeniu możesz pozbyć się problemu zagraconej kuchni. To szczególnie istotne w kuchniach urządzonych w minimalistycznym, nowoczesnym stylu, np. skandynawskim. W osobnym pomieszczeniu możesz zamknąć wszystkie przedmioty, które nie pasują do aranżacji Twojego domu.

W oddzielnych spiżarniach panują także zazwyczaj warunki, które umożliwiają dłuższe przechowywanie produktów żywnościowych bez psucia. Co więcej, dzięki temu pozbędziesz się niechcianych zapachów z Twojej kuchni.

spiżarnia w kuchni

Domowa spiżarnia w osobnym pomieszczeniu to również dużo miejsca na przechowywanie. Jeśli funkcjonalnie ją urządzisz – np. montując regały na całej ścianę, to uzyskasz o wiele więcej przestrzeni niż w kuchni.

Wady spiżarni w osobnym pomieszczeniu

Takie rozwiązanie niestety ma też swoje wady. Jedną z nich jest oczywisty fakt, że nie wszyscy mogą sobie na osobną spiżarnię pozwolić. Takie rozwiązanie wymaga wygospodarowania oddzielnego pomieszczenia – taką możliwość posiadają jedynie właściciele wystarczająco dużych domów.

Drugą wadą może być umiejscowienie spiżarni w domu. Niejednokrotnie osobne spiżarnie mieszczą się daleko od kuchni, np. w piwnicy, co wiąże się z koniecznością ciągłego pokonywania dystansu między tymi oboma pomieszczeniami. Może być to uciążliwe szczególnie dla osób mających problem z poruszaniem się, starszych i schorowanych.

Spiżarnia w kuchni – zalety

Przede wszystkim spiżarnia w kuchni może się mieścić nawet w małych mieszkaniach. To niewątpliwy plus. Możesz w taki sposób zagospodarować kuchenną przestrzeń, że w jednym miejscu umieścić wiele rzeczy.

Po drugie, kuchenna spiżarnia jest bardzo funkcjonalna. Dzięki niej możesz mieć wszystko pod ręką. Jeśli wykorzystasz nowoczesne systemy przechowywania, wszystkie kuchenne produkty będziesz widzieć od razu, dlatego łatwo je znajdziesz. Takie systemy są też zazwyczaj łatwe do zamontowania.

Spiżarnia w kuchni – wady

Oczywistą wadą kuchennej spiżarni jest jej rozmiar. Jest ona zazwyczaj mała, przez co nie mieści się w niej wszystko. Taka spiżarnia nie chroni także kuchni przed niechcianymi zapachami i zazwyczaj nie pozwala na przechowywanie artykułów gospodarstwa domowego, szczotek, mopów itd.

pomysł na spiżarnię

Jak urządzić spiżarnię?

W spiżarni przechowuje się przede wszystkim produkty spożywcze, dlatego powinny w niej panować warunki, które pozwolą na dłuższe zachowanie ich świeżości i zdatności do spożycia. W odpowiednio przygotowanej spiżarni powinna panować temperatura w granicach 15-16° C oraz wilgotność na poziomie 55-65%. Aby osiągnąć takie warunki, nie instaluj w niej żadnych elementów systemu grzewczego.

Pamiętaj jednak, żeby zadbać o odpowiednią wentylację. Spiżarnia powinna mieć oddzielny kanał wentylacyjny oraz nawiewnik. Jeśli to możliwe, pomieszczenie na spiżarnię wygospodaruj po stronie północnej. Dobrze też, aby nie posiadało ono okien, ponieważ dostęp światła słonecznego będzie powodował niepożądane w tym miejscu wahania temperatury. Brak okna umożliwi również pełne zagospodarowanie ścian wewnątrz pomieszczenia.

Zastanawiasz się, jak urządzić spiżarnię? Pamiętaj, żeby wykończyć ją w sposób, który będzie umożliwiał szybkie i łatwe sprzątanie. Pozwoli to na utrzymanie higienicznych warunków, co jest szczególnie ważne w pomieszczeniach, w których przechowywana jest żywność.

Jaka aranżacja spiżarni jest najbardziej odpowiednia? Najpraktyczniejsze rozwiązanie to wyłożenie podłogi płytkami ceramicznymi bądź bardziej wytrzymałym gresem oraz pomalowanie ścian farbą lateksową. Zarówno kafle podłogowe, jak i ściany pokryte zmywalną farbą, szybko i łatwo umyjesz, eliminując ewentualne ryzyko kontaktu żywności z brudem. Jednak aranżacja spiżarni to nie wszystko. Równie ważne jest wyposażenie, które ma bezpośredni wpływ na funkcjonalność pomieszczenia.

jak urządzić spiżarnie

Wyposażenie spiżarni – co powinno się  w niej znaleźć?

Ponieważ w większości przypadków spiżarnia jest pomieszczeniem małym, zaaranżuj ją w taki sposób, by maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Podstawą wystroju każdego pomieszczenia tego typu są półki i regały. Zadbaj nie tylko o ich ilość,  ale również o to, aby były solidne i stabilne. W tym celu najlepiej przykręcić je do ściany. Dzięki temu wytrzymają obciążenie ciężkimi słoikami czy butelkami.

Wyposażenie spiżarni będzie jeszcze bardziej funkcjonalne, jeżeli zaopatrzysz się w szuflady na drobniejsze produkty czy przedmioty. Jeśli natomiast chcesz w niej przechowywać na przykład wędzonki lub zioła, pomyśl o zamontowaniu poprzecznych rurek lub linek, na których je powiesisz. Użyteczne okażą się też wszelkie schowki i szafki. Warto wykorzystać również same drzwi spiżarni, na których możesz zawiesić np. koszyki przeznaczone na lekkie drobiazgi.

Pojemniki, pudełka i kosze to również dobry pomysł na spiżarnię. Umożliwią Ci one utrzymanie porządku i segregację poszczególnych produktów. Nie zapominaj również o opisaniu wszystkich słoików lub nawet półek. Dzięki temu szybko i łatwo odnajdziesz to, czego w danej chwili poszukujesz.

Podsumowanie

Coraz częstszym rozwiązaniem w domach jest aranżacja spiżarni. Zaletą kuchennej spiżarni jest łatwy dostęp do potrzebnych akcesoriów i produktów spożywczych. Możesz też ukryć w niej to, co w Twojej kuchni stałoby na widoku, a niekoniecznie jest jej ozdobą. Jednak dobre warunki do stworzenia spiżarni panują również w chłodnych piwnicach, a jeśli ma Ci ona służyć raczej jako podręczny schowek, możesz zaplanować ją w sąsiedztwie garażu lub wiatrołapu.

 

Data publikacji: 24.05.2015
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Spiżarnia - sposoby przechowywania żywności. Akcesoria, które uporządkują Twoją przestrzeń

Spiżarnia - sposoby przechowywania żywności. Akcesoria, które uporządkują Twoją przestrzeń
Coraz więcej osób decyduje się na zaaranżowaniu spiżarni w swoim domu. Jest to miejsce, które może bardzo łatwo uporządkować Twoją kuchn...
Czytaj więcej

Regały w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?

Regały w stylu skandynawskim – co je wyróżnia?
Moda na urządzanie wnętrz skandynawskich nieco ucichła, ale popularność regałów w stylu skandynawskim nie maleje. Jakimi cechami odznaczają się...
Czytaj więcej

Samodzielna budowa regału – jakie mamy możliwości?

Samodzielna budowa regału – jakie mamy możliwości?
Regały to funkcjonalne elementy wyposażenia wnętrz o różnym przeznaczeniu. Znajdują zastosowanie w pokojach, ale także spiżarniach, garażach, piwnicac...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Domowa spiżarnia - jak urządzić spiżarnię?