Produkty

Domowy warsztat – jaka wiertarka do domu będzie odpowiednia?

Domowy warsztat – jaka wiertarka do domu będzie odpowiednia?

By ułatwić sobie wybór idealnego sprzętu, w pierwszej kolejności określ swoje potrzeby. Im precyzyjniej to zrobisz, tym łatwiej zdecydujesz jaką wiertarkę kupić. Bez problemu podejmiesz decyzję, czy potrzebujesz urządzenia z udarem, zasilanego z sieci, a może akumulatorowo.

Co jest mi bardziej potrzebne? Wiertarka czy wkrętarka?

Kiedyś podczas remontów używano narzędzi ręcznych. Dziś, za sprawą rozwoju technologii, ich rolę przejmują różnorodne elektronarzędzia, takie jak wiertarka czy wkrętarka. Ta pierwsza jest niezbędnym elementem domowego warsztatu, tak samo jak młotek, komplet śrubokrętów czy miarka. Tę drugą również warto mieć w swoim zestawie narzędzi, by na przykład szybciej skręcić meble. Nie obawiaj się, że bez doświadczenia w budowlance nie poradzisz sobie z obsługą wymienionych sprzętów. Dostępne na rynku elektronarzędzia są łatwe w użyciu. Dlatego nieważne, czy to wiertarka, czy wkrętarka – dasz sobie radę wykorzystaniem obu urządzeń w podstawowym zakresie. Poradzisz sobie zarówno z wywierceniem otworu w ścianie, jak i skręceniem mebli za pomocą skompletowanych przez producenta wkrętów.

wiertarka


Stoisz przed wyborem: wiertarka lub wkrętarka? A może chcesz zainwestować w oba sprzęty? Nim podejmiesz decyzję musisz wiedzieć, że do wyboru masz jeszcze jedną opcję. Funkcje obu urządzeń połączone zostały w poręcznym narzędziu, jakim jest wkrętarko-wiertarka. Dzięki niemu skutecznie odkręcisz i zakręcisz poluzowane śruby, a także wywiercisz otwory w takich materiałach jak drewno, tworzywa sztuczne czy płyta kartonowo-gipsowa. Nie jest to jednak sprzęt idealny. Bardzo trudno wywiercić nim otwory w cegle, betonie i płycie zbrojnej, czyli w materiałach, z których głównie wykonywane są domy i mieszkania. 

Porada eksperta

Jeśli wybierasz urządzenie, którego używać będziesz sporadycznie, warto zakupić wiertarkę z opcją udaru. Nawet jeśli nie planujesz remontu mieszkania, będzie on miał miejsce w dłuższej perspektywie , a narzędzie z opcją udaru okaże się w czasie jego trwania niezbędne.


Jaka wiertarka? Udarowa czy bezudarowa?

Do pracy we wspomnianych wcześniej twardych materiałach, wykorzystaj wiertarkę udarową. Oczywiście wykonanie otworów w ceglanej ścianie, bez użycia funkcji udaru, jest możliwe. Jednak czas i siły włożone w pracę okażą się niepotrzebnie zmarnowane. Jak działa udar? Wiertło oprócz tego, że się okręca, dodatkowo bardzo szybko uderza prostopadle w ścianę – z siłą, którą porównać można do pracy młotka. Dzięki temu wiercisz krócej i wkładasz w remont mniej wysiłku. Pamiętaj, że udar jest tym bardziej wyczuwalny, z im większą siłą dociskasz wiertło do ściany.

Jaka wiertarka udarowa jest najlepsza? Bezkonkurencyjne okazują się specjalistyczne, ciężkie urządzenia budowlane, wykorzystujące udar pneumatyczny, który uruchamia się samoczynnie. Wadą takich urządzeń jest ciągłe odczuwanie drgań, których nie wytłumią najbardziej ergonomiczne uchwyty zastosowane w sprzętach pneumatycznych.

wiertarka udarowa

Więc jaką wiertarkę kupić – z udarem czy bez? Jeśli wiesz, że będziesz używać sprzętu sporadycznie, zainwestuj w wiertarkę z opcją udaru. Nawet jeśli teraz nie planujesz remontu mieszkania, nastąpi on w dłuższej perspektywie. Wtedy wiertarka z opcją udaru okaże się niezbędna.

Porada eksperta

Wybierając odpowiednie dla naszych potrzeb narzędzie, zwróćmy uwagę, aby mieściło się nie w zwykłym pudełku, a wygodnej walizce. Dzięki temu sprzęt będzie należycie przechowywany, kabel sieciowy lub akumulatorowy nie ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu, a podstawowy zestaw wierteł będzie zawsze gotowy do natychmiastowego użycia.

Wybierz rodzaj zasilania: akumulatorowe czy z sieci elektrycznej?

Zanim zaczniesz przeglądać najlepsze wiertarki (tj. wiertarki Erbauer), określ, który sposób zasilania sprzętu, najbardziej Cię interesuje. Dlaczego to takie ważne? Bo przekłada się na Twój komfort pracy i moc urządzenia.

Narzędzia napędzane energią elektryczną wymagają stałego podłączenia do źródła prądu. W tym przypadku ogranicza Cię długość przewodu. Może zdarzyć się tak, że podczas pracy zostaniesz zmuszony przepiąć urządzenie do innego gniazdka, bo kabel okaże się za krótki (profesjonalne wiertarki mają dłuższe kable od tych przeznaczonych do użytku amatorskiego co możesz zaobserować w produktach Erbauer).

Elektronarzędzia zasilane za pomocą akumulatorów sprawdzą się zarówno podczas remontu, jak i sporadycznych zastosowań w domu. Brak ograniczającego kabla sieciowego pozwala na wolność w używaniu sprzętu także poza murami własnego „M” - na przykład w dalekich rejonach ogrodu. Oczywiście do czasu, do póki zasób energii nie wyczerpie się, a Ty będziesz zmuszony wrócić do domu, w celu podładowania sprzętu. By takich sytuacji było jak najmniej, producenci wyposażają swoje urządzenia w dodatkowy akumulator (to już standard w obecnie sprzedawanych narzędziach tego typu), a nawet dwa.

wiertarki


Minusem urządzeń akumulatorowych jest ich mniejsza moc i brak funkcji udaru w przeważającej większości modeli. Te sprzęty, które mają udar, należą do najdroższych wkrętarko-wiertarek – w ich cenie mieści się kilka osobnych urządzeń sieciowych z możliwością zastosowania udaru. Szukając odpowiedzi na pytanie jaką wiertarkę kupić, okazuje się, że elektronarzędziem o najszerszym amatorskim zastosowaniu (i w przystępnej cenie) jest sieciowa wiertarka udarowa.

Najlepsze wiertarki udarowe - na co zwrócić uwagę?

Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń do wiercenia. By znaleźć dobre wiertarki, wcale nie musisz szukać specjalistycznych sklepów, zajmującym się wyłącznie sprzedażą elektronarzędzi. Duże sklepy budowlane oferują naprawdę szeroką gamę produktów. Podczas zakupów, decydując jaka wiertarka udarowa będzie dla Ciebie idealna, zwróć uwagę na moc urządzenia oraz dodatkowe elementy wyposażenia.

Jeśli nie interesują Cię profesjonalne wiertarki udarowe i szukasz sprzętu do zastosowań amatorskich, na przykład przy okazji nieforsowanych remontów mieszkań, wybierz urządzenie o mocy w przedziale 500-700 W. Takie elektronarzędzia, oprócz funkcji udaru, wyposażone zostały w przełącznik kierunku wiercenia, a także blokadę włącznika, którego użycie skutkuje ciągłą pracą urządzenia. Przydatność tej funkcji odczujesz szczególnie podczas rozrabiania zapraw czy farb, które często trwają naprawdę długo.

jaką wiertarkę udarową kupić

Przyda Ci się również ogranicznik głębokości wierconych otworów, dzięki któremu wykonasz wgłębienia w identycznym rozmiarze. Z kolei za pomocą regulatora prędkości i momentu obrotowego, będziesz lepiej kontrolować ingerowanie wiertła w wierconym materiale. A jaka wiertarka sprawdzi się dla osób niedysponujących dużą siłą ramion? Polecamy tę posiadającą dodatkową rękojeść – umożliwia ona pewny chwyt urządzenia i rozłożenie jego ciężaru na obie ręce.

Profesjonalne wiertarki - dodatkowe wyposażenie

Jeśli zastanawiasz się, jaka wiertarka do domu okaże się dla Ciebie najlepsza i rozważasz wybór sprzętu profesjonalnego, dobrze byś wiedział, czym różni się on od urządzeń amatorskich. Oprócz większej mocy i zakresu obrotów, urządzenia często wykorzystywane są też odpowiednio cięższe. To za sprawą materiału, z którego wykonania jest obudowa – zamiast z tworzywa sztucznego tworzy się ją ze stopów magnezu. Niewidocznym z zewnątrz, ale istotnym szczegółem różnicującym klasy sprzętu, jest obudowanie silnika osłoną, której zadaniem jest osłonięcie mechanizmu przed pyłem powstającym z wierconych i kutych udarem materiałów. Profesjonalne wiertarki mogą być dodatkowo wyposażone w:

 • dwa biegi regulujące szybkość obrotów wiertła na minutę, dzięki czemu lepiej dostosujesz pracę wiertła do rodzaju obrabianego materiału (rozwiązanie to coraz częściej stosuje się również w sprzęcie do zastosowań amatorskich),
 • możliwość zachowania tej samej liczby obrotów niezależnie od twardości wierconego materiału,
 • laserową poziomicę,
 • lampkę oświetlającą miejsce zagłębiania się wiertła w trudno dostępnych miejscach lub w warunkach nocnych.

wiertarka stołowa


Co dodatkowo możesz zrobić z pomocą wiertarki

Dawniej sprzęty do wiercenia miały jedno, podstawowe zastosowanie – tworzyć otwory. Nikt długo nie zastanawiał się, jaka wiertarka będzie najlepsza, bo dostępne były jedynie dwa rodzaje tych urządzeń, a funkcjonalne przystawki powstawały w warsztatach hobbistów, którzy z konieczności stawali się półprofesjonalnymi twórcami narzędzi. Dziś dobre wiertarki służą do celów dalece odmiennych od wykonywania otworów. Możliwości jest wiele. Wszystko za sprawą osprzętu takiego jak:

 • nakładki,
 • mieszadła,
 • kamienie ścierne,
 • szczotki tarczowe,
 • ściernice,
 • mechanizm ułatwiający przepompowanie płynów.

Porada eksperta

Ponieważ malowanie ścian wciąż jest najczęściej stosowanym sposobem na ich odświeżenie czy dekorowanie po remoncie, warto wraz z wiertarką zakupić mieszadło, dzięki któremu będziemy mogli, idąc za wskazówkami producenta farby, wymieszać ją w odpowiednich proporcjach lub połączyć składniki tynków strukturalnych.

Dzięki wspomnianym akcesoriom wymieszasz lakier i zaprawę murarską, zeszlifujesz powierzchnie różnych materiałów, wkręcisz śruby, a także wypolerujesz i naostrzysz wiertła oraz inne narzędzia. Pamiętaj, że nie wszystkie z wymienionych funkcji zrealizujesz podczas ręcznego trzymania pracującego narzędzia. Dlatego, jeśli interesuje Cię zamiana zwykłej wiertarki w wielofunkcyjne narzędzie, zaopatrz się także w statyw mocujący. Ułatwi Ci on m.in. ostrzenie i szlifowanie małych elementów.

Czym wiercić otwory - akcesoria do wiertarki

Nawet najlepsze wiertarki, o świetnych parametrach, potrzebują wyposażenia w podstawowy zestaw wierteł. Świdry dzielą się na te przeznaczone do drewna, metalu i betonu. Coraz częściej producenci tworzą także akcesoria do wiertarki, w postaci pojedynczych, uniwersalnych wierteł – o specjalnej konstrukcji i z użyciem twardych materiałów. Jeśli Twój sprzęt nie zawiera w zestawie świdrów, bez problemu dokupisz je samodzielnie.

akcesoria do wiertarki

Do użytku amatorskiego wystarczą komplety wierteł o zróżnicowanej średnicy. W ramach podstawowego zastosowania przydadzą Ci się trzywiertłowe komplety do drewna i do betonu o średnicach 4, 6, 8 i 10 mm. Najczęściej akcesoria do wiertarki są dostępne w gotowych zestawach, które mogą być dołączane do poszczególnych modeli wiertarek. Poza wspomnianymi kompletami, na rynku znajdziesz również pojedyncze wiertła, o specjalnym przeznaczeniu. Są to między innymi:

 • wykonane z tytanu wiertła do twardego betonu,
 • wiertła do szkła w kształcie grotów strzały (ich zastosowanie wymaga wolnych obrotów i chłodzenia, najlepiej wodą),
 • wiertła wielostopniowe do stali,
 • wiertła regulowane do drewna,
 • korony diamentowe do gresu i terakoty,
 • wiertła diamentowe z prowadzeniem do płytek i politury ceramicznej,
 • otwornice pokryte nasypem z węglików spiekanych do płytek wypalanych, umożliwiające wycięcie otworów o średnicy nawet 150 mm.

Porada eksperta

Jeśli nasza wiertarka nie zawiera w zestawie wierteł, łatwo dokupimy je samodzielnie. Do podstawowego zastosowania pomocne będą trzywiertłowe komplety do drewna i do betonu o średnicach 4, 6, 8 i 10 mm.

Jaka wiertarka do domu dla amatorów, specjalistów i hobbystów?

Decyzja o tym, jaka wiertarka do domu będzie najlepsza, nie jest łatwa ze względu na duży wybór sprzętu. W sklepie znajdziesz zarówno, urządzenia mieszczące się w dłoni i takie, które z racji swojego ciężaru możesz stosować jedynie stacjonarnie. Wśród półek ze sprzętem wyszukasz dobre wiertarki do użytku amatorskiego, a także bardziej specjalistyczne narzędzia wykorzystywane na co dzień w warsztatach naprawczych, przez ekipy budowlane i hobbystów. Mowa między innymi o:

 • miniwiertarkach – przeznaczonych do prac precyzyjnych, na przykład przy modelarstwie. Obsługują one wiertła o małych średnicach, od 0,8 do 3,2 mm. Cechą charakterystyczną tego typu urządzeń jest ogromny wybór osprzętu, na który składają się również miniaturowe tarcze tnące;
 •  wiertarkach kątowych – urządzenie to ma nietypowy wygląd, ponieważ wiertło jest w nim umiejscowione prostopadle do korpusu urządzenia. Tego typu budowa pozwala na wiercenie w trudno dostępnych miejscach;
 • wkrętakach akumulatorowych - dostępnych z zestawem bitów, za pomocą których wywiercisz niewielkie otwory w twardych materiałach;
 •  wiertarkach bezudarowych - przeznaczonych do wiercenia w miękkich materiałach;
 • młotowiertarkach akumulatorowych - które umożliwiają wiercenie w twardym betonie otworów o średnicy do 20 mm. Co ważne, ich akumulatory mają bardzo krótki czas ładowania - około 20 minut;
 • młotach pneumatycznych - przeznaczonych do kruszenia asfaltu i betonu.

dobre wiertarki


Data publikacji: 13.08.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!

Jak wybrać elektronarzędzia bezprzewodowe? Poznaj bogatą ofertę marki Erbauer!
Dobrze wyposażony przydomowy warsztat to komfort pracy i możliwość realizowania się w roli projektanta, konstruktora oraz samodzielnego twórcy ...
Czytaj więcej

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?

Akcesoria do wiertarek, młotowiertarek i młotów – w co warto się wyposażyć?
Wiertarki udarowe, młotowiertarki i młoty – to elektronarzędzia, które sprawdzą się zarówno w przydomowym, jak i w pełni profesjonalnym warsztacie. Ic...
Czytaj więcej

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian

Wiercenie i dłutowanie w różnych rodzajach ścian
Prawidłowe rozplanowanie przewodów instalacji elektrycznej i ich umieszczenie pod tynkiem wymaga wykonania bruzd i wywiercenia otworów pod puszki. W z...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Domowy warsztat – jaka wiertarka do domu będzie odpowiednia?