Produkty

Dziurawiec

Łac. Hypericum

Dziurawiec

Dziurawiec, z łac. Hypericum, to roślina należąca do rodziny dziurawcowatych popularnie występująca w Polsce. Pochodzi z Europy, zachodniej Azji oraz północnej Afryki, lecz obecnie można ją spotkać również w Ameryce Północnej, Ameryce Południowej, Australii, Japonii i w południowej części Afryki. 

Ta wieloletnia roślina osiąga do 100 cm wysokości. Posiada naprzeciwległe liście oraz, zebrane w gęste baldachogrona, żółte kwiaty. Łodyga, u dołu drewniejąca, rozgałęzia się u góry. Dziurawiec najczęściej kwitnie od sierpnia do września i właśnie wtedy prezentuje się najpiękniej. Uprawa rośliny jest nieskomplikowana. Należy zapewnić jej jedynie przepuszczalną i żyzną glebę na słonecznym stanowisku. Dziurawiec nie lubi jednak zbyt wilgotnego podłoża, dlatego należy go podlewać bardzo umiarkowanie.

Większość gatunków dobrze sobie radzi również w lekkim półcieniu, ale wówczas nie rozwijają się tak okazale. Dziurawiec można samodzielnie rozmnażać – zielne odmiany poprzez sadzonki, natomiast krzewiaste z sadzonek półzdrewniałych. Wczesną wiosną należy silnie skracać zeszłoroczne pędy dziurawca. Roślina jest odporna na choroby, ale może być atakowana przez mączniaka prawdziwego oraz rdzę.

Dziurawiec uprawiany jest przede wszystkim ze względu na jego znakomite właściwości lecznicze – zawiera bowiem związki antranoidowe, flawonoidy, hiperycynę, pseudohyperycynę, garbniki katechinowe, fitosterole, cholinę, witaminy i sole mineralne. Jest więc stosowany przy wielu chorobach, między innymi w nadciśnieniu tętniczym, stanach zapalnych nerek i pęcherza moczowego, migrenowych bólach głowy i chorobach wątroby.

Świetnie sprawdza się również przeciwbiegunkowo, bakteriostatycznie i przeciwkrwotocznie, dlatego jest to cenione w lecznictwie ziele. Ma również działanie uspokajające oraz skutecznie pobudza apetyt. W ogrodach może występować natomiast jako roślina okrywowa lub stanowić ciekawe urozmaicenie trawiastych zarośli – najkorzystniej prezentuje się w okresie letnim, kiedy pokrywają ją liczne żółte kwiaty.