Produkty

Echinocereus

Łac. Echinocereus

Echinocereus

Echinocereus, z łac. Echinocereus, to rodzaj sukulentów należących do rodziny kaktusowatych. W środowisku naturalnym zazwyczaj porasta tereny Ameryki Środkowej, a w nich obszary Meksyku oraz Teksas.

W uprawie pokojowej z reguły osiąga do 30 cm wysokości, jednak nie jego wysokość, a atrakcyjność jest cechą rozpoznawczą, gdyż nie przez przypadek zyskał miano najpiękniej kwitnącego kaktusa. W zależności od gatunku, kwiaty sukulentu mogą przybierać żółtą, purpurową bądź czerwoną barwę, a ich cenną zaletą jest stosunkowo długi okres trwałości. Echinocereus to obficie rozgałęziony kaktus, który zazwyczaj jest gęsto obrośnięty cierniami.

Echinocereus najlepiej rośnie w słonecznym i dobrze oświetlonym miejscu na przepuszczalnym podłożu wyposażonym w specjalistyczny drenaż. Optymalną temperaturą w okresie letnim jest ta oscylująca w okolicach 24-25 stopni Celsjusza. Podobnie jak u innych kaktusów, podlewanie rośliny powinno być stosunkowo obfite od wiosny do jesieni, z kolei zimną zdecydowanie ograniczone do minimum. Co więcej, zalecanym zabiegiem w czasie wiosenno-letnim jest nawożenie nawozami przeznaczonymi do kaktusów oraz sukulentów. Rozmnażanie w warunkach domowych jest dość trudne, a najskuteczniejszym sposobem jest wysiew nasion. Echinocereus nie jest zwolennikiem częstego przesadzania, dlatego należy je wykonywać zwykle co 4-5 lat.

Najważniejszą kwestią dla echinocereusów jest zachowanie ich naturalnego rytmu związanego z przemiennymi okresami letniej wegetacji oraz porą zimowego snu. W upalne, letnie dni mile widziane jest roszenie rośliny, które przyczyni się do wsparcia jej rozwoju oraz ochrony przed atakiem szkodników. Z kolei czas snu to przede wszystkim chłodne stanowisko, gdzie temperatura jest zbliżona do 5 stopni Celsjusza, i brak wody. Wyjątek stanowi jedynie zimowanie Echinocereusa chloranthus, który z powodzeniem może przetrwać okres zimy na zewnątrz. Istotne jest także zapewnienie daszku nad miejscem, w którym nasza roślina ma przetrwać zimę, ponieważ odrobina wilgoci czy choćby wody z topniejącego śniegu, po dostaniu się do korzeni, skutkuje jej zgniciem. Dlatego preferowanym pomieszczeniem jest szklarnia. Dodatkowo, owoce niektórych gatunków echinocereusa są jadalne.

Wiele gatunków echinocereusów znalazło zastosowanie jako ozdobne rośliny doniczkowe, których zadaniem jest dekoracja naszych mieszkań.

Data publikacji: 12.01.2017