Produkty

Efekt ombre we wnętrzach

Efekt ombre we wnętrzach

Efekt ombre jeszcze niedawno był popularnym trendem w świecie fryzjerstwa – oznaczał on rozjaśnione o ton lub kilka tonów końcówki włosów. Szybko znalazł zastosowanie także w aranżacji wnętrz, gdzie cieniowane ściany czy tkaniny zyskują coraz większą popularność.

Czym się charakteryzuje ombre


Wykończenie w stylu ombre polega na cieniowaniu zastosowanego koloru, płynnym przechodzeniu jego odcieni od jaśniejszych do ciemniejszych bądź na odwrót. Wykorzystuje się tu także motyw tęczy. Co daje taki zabieg? Ożywia wnętrze, dodaje mu dynamiki, ruchu i życia. Efekt taki zauważymy zwłaszcza w przypadku pomieszczeń urządzonych w stonowany, jednolity sposób. Tutaj motyw ombre może pełnić rolę głównej dekoracji wnętrza.

Gdzie wykorzystać ombre


dobór kolorów ombre

Mamy wiele możliwości zastosowania takiego rodzaju dekoracji, a zależy to jedynie od naszej kreatywności. Z pewnością rzucającym się w oczy elementem każdego mieszkania będzie cieniowana ściana. Tutaj nie ma znaczenia materiał wykończeniowy – ombre wykonamy zarówno na ścianie pokrytej gładzią, jak i drewnianej czy wykończonej glazurą (np. w łazience). We wszystkich przypadkach uzyskamy ciekawy, ale nieco inny efekt wizualny.

Możemy zdecydować się również na podobne dodatki, np. tkaniny. Popularne są bowiem zasłony czy pościele wykorzystujące ten motyw. W ramach dodatków możemy też wykorzystać obrusy, narzuty, poszewki na poduszki czy dywany.

Na zdjęciach ukazujących zastosowanie tego typu zabiegu często spotkamy się także ze schodami w stylu ombre. Konstrukcje oglądane od dołu – z barwnymi podstopnicami w jaśniejących bądź ciemniejących ku górze odcieniach – z pewnością nabiorą indywidualnego, artystycznego wyrazu.

Moda na ombre zagościła także w branży meblarskiej, gdzie tego rodzaju ubarwienie pojawia się niemal na wszystkich rodzajach mebli. Znajdziemy je zarówno na tapicerce kompletów wypoczynkowych, krzeseł czy siedzisk, jak i na komodach, biurkach, szafach czy sekretarzykach.

Colours farba wielki błękit CastoramaNie sposób wyliczyć wszystkich akcesoriów, w przypadku których efekt ombre odnalazł zastosowanie. Papierowe lampy, pojemniki, świece, świeczniki, obrazy, podkładki – ombre może stanowić jedynie niewielki, ale wyrazisty akcent w naszym wnętrzu.

Ściana w stylu ombre – jak ją wykonać


Gradientowe wykończenie ściany możemy wykonać sami. Wystarczą do tego farby w wybranych  barwach bądź połączenie bieli z dowolnym wybranym kolorem. Rozpoczynamy od nałożenia najjaśniejszego odcienia na całą ścianę, najlepiej w kilku warstwach. Następnie aplikujemy odcień najciemniejszy, stopniowo rozjaśniając go odcieniami jaśniejszymi. Fragmenty powierzchni, gdzie łączą się kolory o różnych odcieniach, należy rozetrzeć gąbka lub pędzlem. Nie trzeba jednak robić tego regularnie, nie wpłynie to bowiem na szkodę naszej dekoracji. Z tego artykułu dowiecie się natomiast, jakie barwy łączyć na ścianach.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach

Pastelowa kolorystyka we wnętrzach
Modny trend? Pastele! Odcienie pastelowe pozwalają wprowadzić do wnętrz przyjemny i świeży nastrój, szczególnie wiosną. Świetnie pasują ...
Czytaj więcej

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami

Jak łączyć kolory? Harmonia między ścianami a podłogami
Odważne zestawienie kolorów nie musi oznaczać rezygnacji z harmonii we wnętrzu. Podczas remontu warto zadbać, aby ściany i podłogi dopełniały s...
Czytaj więcej

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome

Rodzaje farb do ściany – przegląd produktów GoodHome
Urządzasz lub remontujesz mieszkanie? Pewnie zastanawiasz się, jaka farba do ścian sprawdzi się w poszczególnych pomieszczeniach – łazien...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Efekt ombre we wnętrzach