Produkty

Ekremokarpus Pałczatka

Łac. Eccremocarpus scaber

Ekremokarpus Pałczatka

Ekremokarpus Pałczatka, z łac. Eccremocarpus scaber, to roślina pnąca, należąca do rodziny bignoniowatych. Ekremokarpus pochodzi z gorących obszarów Chile oraz Peru, gdzie jest byliną, natomiast w naszym klimacie uprawia się tę roślinę jako jednoroczną.

Z uwagi na niezwykle oryginalne pnącza może dorastać do 5 m wysokości i charakteryzuje się licznymi kwiatami w postaci długich trąbek o pomarańczowej, żółtej lub ciemnoróżowej barwie.

Ekremokarpus Pałczatka najlepiej rośnie w pełnym słońcu na południowej bądź południowo-wschodniej ekspozycji. Optymalnym do uprawy jest próchnicze, zasobne w składniki mineralne oraz piaszczysto-gliniaste podłoże. Sposobem rozmnażania jest wysiew nasion do skrzynek na przełomie lutego i marca, a temperaturą wymaganą do ich kiełkowania jest 18 stopni Celsjusza. Siewki następnie zaleca się wypikować i przenieść do doniczek, które należy umieścić w nieco niższej temperaturze, tj. około 13 stopni Celsjusza. Można również w lipcu wysiać nasiona do szklarni, gdzie przetrwają czas zimy, by ze względu na ochronę przed przymrozkami do gruntu wsadzić je dopiero w maju kolejnego roku.

Okres kwitnienia przypada zazwyczaj od lipca aż do października, jednak w regionach cieplejszych możliwy jest nawet w grudniu, gdy inne pnącza nie mają już liści. Co więcej, warto podkreślić, że kwiaty roślin wysianych do szklarni są zdecydowanie obfitsze oraz silniejsze. Ze względu na uzyskiwaną wysokość pnącze wymaga zastosowania podpór. Ekremokarpus jest rośliną wieloletnią, która nie zimuje w naszym klimacie, jednak w chłodniejszym okresie możemy ją przechowywać w donicy ustawionej w zimnym pomieszczeniu.

Ekremokarpus Pałczatka jest urokliwym pnączem, które doskonale nadaje się do obsadzania ścian domów, tarasów czy altan. Z uwagi na oryginalny wygląd kwiatów będzie nieszablonowym rozwiązaniem na zasłonięcie starych i wysłużonych elementów ogrodu. Ponadto Pałczatkę można również uprawiać w pojemnikach, dzięki czemu wykorzystamy ją jako dekorację naszego balkonu.

Data publikacji: 12.01.2017