Produkty

Elementy małej architektury ogrodowej – pomysły na samodzielne wykonanie

Elementy małej architektury ogrodowej – pomysły na samodzielne wykonanie

Wygodny ogród, w którym przyjemnie się wypoczywa, powinien być odpowiednio wyposażony. Dzięki elementom małej architektury ogrodowej łatwiej jest utrzymać spójność aranżacji, jak również zachować wysoki komfort przebywania w poszczególnych miejscach. Poniżej znajdą się pomysły na wykonanie takiego wyposażenia oraz informacje o dostępnych produktach.

Krzesło Blooma Aland 59 x 42 cm składane
Krzesło Blooma Aland 59 x 42 cm składane

Wypoczynek w ładnym, zadbanym i przede wszystkim zielonym otoczeniu to okazja do refleksji i oddechu świeżym powietrzem. W atrakcyjnie i oryginalnie wyposażonym ogrodzie znacznie łatwiej o miłą, spokojną atmosferę. Czujemy przypływ sił, mamy większą ochotę na aktywne spędzanie czasu wolnego. Co ciekawe, coraz częściej decydujemy się na samodzielne wykonanie większości ogrodowego wyposażenia. Powodem tego może być bogaty wachlarz znalezionych w internecie inspiracji, które są udostępniane przez ogrodników, czyli posiadaczy sporych działek. Istotną rolę w rozpowszechnianiu ciekawych inspiracji ogrodowych możemy także zawdzięczać pomysłowym właścicielom tarasów i balkonów. To najczęściej oni głowią się nad tym, jak funkcjonalnie i przede wszystkim pięknie wypełnić daną przestrzeń.

Dla osób, które samodzielnie wykonują elementy małej architektury ogrodowej, w tym meble, dekoracje i dodatki, najbardziej liczy się oryginalność, fantazyjna forma i niedroga realizacja. Każdy rodzaj drewnianego wyposażenia, staroci, nieużywanych już mebli traktują jak cenny materiał służący do obróbki.

Jak wykonać zestaw mebli ogrodowych tanio, szybko i z pomysłem? Kilka z takich ciekawych inspiracji opiszemy w tym artykule.

Płot Wolin 90 x 180 / 90 cm teak
Płot Wolin 90 x 180 / 90 cm teak

Z palety wykonamy wszystko!

Pod warunkiem, że posiadamy odpowiednie zaplecze drewnianych konstrukcji i kilka pomysłów na ich wykorzystanie. Świat dekoratorskich sztuczek ogrodowych aż kipi od oryginalnego wykorzystania tego bardzo łatwego w przeróbce i taniego materiału.

Paletę możemy kupić wraz z innym materiałem, który właśnie na niej będzie transportowany. Prawdopodobnie będzie także dostępna przy magazynach dużych firm lub na placach budowy. Nie powinniśmy mieć kłopotu z jej zdobyciem.

Pierwszym etapem pracy z paletą będzie oczyszczenie jej wierzchniej warstwy z zabrudzeń oraz przetarcie papierem ściernym. Aby mebel był solidny i wygodny, powinniśmy się pozbyć ostrych krawędzi oraz zadziorów. Z drewna nie powinny także wystawać drzazgi.

Nowa paleta, która służyła do jednorazowego transportu, powinna być w miarę równa oraz czysta. Aby nadać jej solidne wykończenie, wystarczy pokryć ją powłoką lakieru. Starsze palety z tzw. odzysku, które służyły do transportu przez jakiś czas, mogą mieć odbarwienia. Taki materiał warto przemalować kryjącą farbą.

Uwaga!

Oczyszczenie drewna palety wykonamy dość szybko, wystarczy nam nieco wprawy w użytkowaniu papieru ściernego. Powierzchnię palety możemy
dowolnie przemalować – ciekawie zaprezentuje się w kolorze białym lub miętowym. Najbardziej naturalnie będą się prezentować palety pociągnięte
z wierzchu lakierem lub bejcą.

Co możemy wykonać z palety? Od stolików po wygodne i reprezentacyjne siedziska. Do zwykłej palety wystarczy przymocować kółka, aby otrzymać przyjemny i dość duży stolik kawowy. Palety położone jedna na drugiej i połączone drutem lub wkrętami stworzą siedzisko. Aby naszym gościom było na nich wygodnie, dobierzmy do nich miękkie poduchy.

Z palety, którą dowolnie przytniemy, skrócimy, pozbawimy określonych fragmentów, stworzymy również niewielką piaskownicę dla dzieci, ciekawą donicę na kwiaty, tarasowy wieszak. A jeśli marzy nam się odpoczynek na hamaku, to inspirację do jego wykonania znajdziemy tu: https://www.castorama.pl/inspiracje-i-porady/ogrod/relaks-w-ogrodzie/hamaki-i-lezanki/jak-zrobic-hamak-z-palet.html

Palety są wykonane z naturalnego, surowego drewna. Zanim zatem zastosujemy je w roli dekoracji ogrodowej, pamiętajmy, aby zadbać o prawidłową konserwację. Impregnat, którym pokryjemy każdy z elementów palety, zniweluje niekorzystne działanie wilgoci, jak również czynników biologicznych.

Kratka prosta Complex 60 x 180 cm
Kratka prosta Complex 60 x 180 cm

Upcykling – tanio, ładnie, kreatywnie

Wiele ze starych mebli można odnowić. Te drewniane dają szerokie pole manewru w zakresie renowacji. Można je dowolnie odmalowywać, skracać, przebudowywać i poszerzać ich funkcje użytkowe.

Na pewno warto ciekawie spożytkować stare taborety, które posłużą nam jako przenośne krzesełka na grilla. Są przede wszystkim lekkie, łatwe do przenoszenia, a ich kolory wkomponujemy w różnorodne wyposażenie.

Odnowić możemy także stojak ze starą maszyną do szycia, która dzięki naszym staraniom stanie się nie tylko atrakcyjną dekoracją tarasu, ale przede wszystkim także wygodnym stolikiem na akcesoria ogrodowe. Urokiem takich stojaków jest niezwykle dekoracyjna forma. Wspaniale prezentują się pięknie rzeźbione nogi od stołu, które tworzą orientalne lub florystyczne akcenty.

Porada eksperta:

Jeśli mamy w domu starą drabinę, której już od dawna nie używamy, nadajmy jej nową funkcję, jaką będzie stojak na kwiaty oraz akcesoria ogrodowe.
Drabina będzie także piękną pergolą. Wystarczy że przemalujemy ją na dowolny kolor, który będzie pokrywał się z barwą płatków. Podobną rolę dekoracji ogrodowej mogą pełnić także stare drzwi. Warto posadzić przy nich florystyczną pnącą piękność, by porosła skrzydło i przykryła tak przygotowaną kompozycję.

Pod ręką tak wiele, czyli pniaki i skrzynki

Do wykonania atrakcyjnych mebli mogą posłużyć elementy wyposażenia, które mamy pod ręką. W każdym ogrodzie znajdzie się stara skrzynka po owocach czy pniaki pociętego wcześniej drewna.

Płot sztachetowy prosty 180 x 80 cm
Płot sztachetowy prosty 180 x 80 cm

Wykorzystanie pniaków to najlepszy, choć niemal zapomniany sposób na wykonanie wygodnych siedzeń, które będą współgrać z otoczeniem grilla oraz ogniska. Z kolei skrzynki po owocach mogą pełnić funkcję stolików, atrakcyjnych doniczek czy organizerów. Włożymy do nich posegregowane narzędzia ogrodowe oraz niezbędny ekwipunek ogrodowy.

Aby wykonać półkę ze skrzynki po owocach, wystarczy oczyścić jej powierzchnię, a następnie przymocować ją do określonego miejsca wkrętem. Szybko się okaże, że taka mała, wisząca półka jest niezwykle cennym miejscem zarówno pod względem dekoracyjnym, jak i funkcjonalnym.

Czy wiesz, że… ?

Z pieńków można wykonać przeróżne elementy architektury ogrodowej. W zależności od tego, jakiej wielkości pniaki przygotujemy, mogą one posłużyć jako podstawa stolika, siedziska, kwietnik i półka, a drobne krążki jako okładzina ścienna tarasu, podstawki pod szklanki czy fragmenty ścieżki ogrodowej.
Z małych drewnianych pniaków możesz także wydzielić miejsce na klomb z kwiatami.

Domek drewniany Sputnik 180 x 127 x 210 cm
Domek drewniany Sputnik 180 x 127 x 210 cm

Nie ma jednej, gotowej recepty na piękny ogród. Każda działka, balkon czy taras jest bowiem inny, tak jak potrzeby osób, które je urządzają. Ważne, aby podczas aranżacji otoczenia domu wykorzystać ciekawe przedmioty, z których wyczarujemy prawdziwie oryginalne zestawy mebli. Jeśli samodzielnie i z dużym zaangażowaniem podejdziemy do tematu dekoracji wnętrz, szybko okaże się, jak wspaniale jest tworzyć coś samodzielnie. Nie mówiąc już o radości, którą daje nam wspólne, rodzinne tworzenie.

Na naszej stronie znajdziemy mnóstwo inspiracji dotyczących samodzielnego, twórczego podejścia do tworzenia małych elementów architektury ogrodowej, które znajdą zastosowanie również na balkonie czy tarasie. Zapraszamy do działu inspiracje.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Garaż bez pozwolenia - czy jego budowa jest możliwa? Rozwiewamy wątpliwości

Garaż bez pozwolenia - czy jego budowa jest możliwa? Rozwiewamy wątpliwości
Chcesz na swojej posesji postawić garaż, ale nie wiesz, czy potrzebne jest do tego pozwolenie na budowę? W pewnych warunkach nie jest ono konieczne. Z...
Czytaj więcej

Wiata garażowa – z czego zbudować?

Wiata garażowa – z czego zbudować?
Wiata garażowa stanowi alternatywę dla tradycyjnego garażu. Jest przede wszystkim zabezpieczeniem dla samochodu, choć może pełnić także dodatkowe funk...
Czytaj więcej

Drewutnia – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku

Drewutnia – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku
Kiedy nadchodzi sezon grzewczy, należy się na niego odpowiednio przygotować, w szczególności, jeśli posiadamy kominek lub piec na drewno. Drzew...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
25.07.2016
Ja sam wykonuję murki i płotki, a teraz robię szopę - super frajda. A materiały to wiadomo, z castoramy wszystkie:)

Ocena i komentarz dla:

Elementy małej architektury ogrodowej – pomysły na samodzielne wykonanie