Produkty

Enkiant

Łac. Enkianthus

Enkiant

Enkiant, z łac. Enkianthus, to rodzaj roślin z rodziny wrzosowatych wywodzący się z terenów Azji. Do najpopularniejszych gatunków należą enkiant dzwonkowaty, woreczkowaty oraz wygiętoszypułkowy.

Wymienione gatunki to krzewy dorastające do wysokości 1,5-2 m i charakteryzujące się wolnym wzrostem. Enkianty wyróżniają się dekoracyjnymi kwiatami, które pojawiają się w maju i zachwycają białym, jasnoróżowym bądź czerwonym kolorem i efektowną postacią. Natomiast jesienią ich ozdobą pozostają pojedyncze, lancetowate liście, które przepięknie się przebarwiają.

Enkianty preferują podłoże o odczynie kwaśnym, żyzne i wilgotne. Jeśli ziemia jest zbyt ciężka, należy rozluźnić ją dodatkiem piasku. Najlepiej służą im stanowiska chłodniejsze, osłonięte prze wiatrem i usytuowane w półcieniu, ale niektóre z okazów dobrze poradzą sobie także w miejscach lepiej nasłonecznionych. Podłoże dookoła roślin należy po ich posadzeniu pokryć warstwą kory. Ponieważ rośliny te są wrażliwe na uszkodzenia płytko położonego systemu korzeniowego, wszelkie niskie krzewinki, które mają rosnąć u ich podstawy, należy zasadzić w tym samym momencie.

Enkianty dobrze znoszą cięcie, co pozwala na ich formowanie – najlepiej robić to po przekwitnięciu kwiatów, które pojawiają się na starszych pędach. Rośliny wykazują się sporą mrozoodpornością, ale w chłodniejszych rejonach młode egzemplarze warto na zimę zabezpieczyć. Rośliny te nawozimy wiosną nawozem do różaneczników lub kompostem, a w razie suszy podlewamy. Można rozmnożyć je przez sadzonki półzdrewniałe pobierane latem.

Enkianty należą do dekoracyjnych krzewów stanowiących ważny element ogrodów japońskich Doskonale sprawdzają się na wrzosowiskach oraz w towarzystwie innych roślin kwasolubnych – azalii, rododendronów, hortensji czy kalmii. Mogą rosnąć jako solitery wyeksponowane na trawnikach oraz w grupach – warto umieszczać je w pobliżu rzucających cień drzew iglastych. Ponieważ nadają się także do uprawy doniczkowej, będą efektownymi ozdobami tarasów. Odpowiednio prowadzone staną się pięknymi bonsai.

Data publikacji: 23.02.2017