Produkty

Fiołek wonny

Łac. Viola odorata

Fiołek wonny

Fiołek wonny, z łac. Viola odorata, to kwiat wiosenny z rodziny fiołkowatych, dziko porastający zacienione miejsca w lasach i parkach. Rośnie w Europie, Azji i północnej Afryce. W trakcie kwitnienia wydziela przyjemną, słodką woń. Odmiany ogrodowe hoduje się w mieszkaniach i na działkach. 

Fiołek posiada charakterystyczne, małe kwiaty w kolorze ciemnofioletowym i w znamienny dla siebie sposób płoży się i rozrasta w trawie. Posiada ciemnozielone, sercowate liście z delikatnym meszkiem na wierzchu. Osiąga do 10 cm wysokości. Spotyka się odmiany fiołków z kwiatami w kolorze różowym, białym i czerwonofioletowym. Te ostatnie występują najrzadziej.

Jak hodować fiołki w mieszkaniu i ogrodzie? To popularne kwiaty, które częściej zwykliśmy spotykać w parkach niż mieszkaniach. Są wyjątkowo łatwe w hodowli, warto więc spróbować wysadzić je do donicy lub do gruntu. Zadbane rośliny kwitną nawet kilka razy w roku, po raz pierwszy w okresie od marca do kwietnia, ponownie jesienią. Wydzielają przyjemny zapach. Fiołki najlepiej wysadzać do ziemi żyznej i wilgotnej. Będą również rosły na innych glebach, najgorzej jednak znoszą podłoże piaszczyste.

Po przekwitnięciu (w czerwcu) rozsadza się je, odcinając młode pędy rosnące na rozłogach. Przed umieszczeniem sadzonek do gruntu warto wyznaczyć na podłożu rzędy co 20 cm. Rośliny silnie porastają, dlatego potrzebują dużo miejsca. Odstępy między nimi powinny wynosić od 15 do 20 cm. Należy dbać o ich regularne podlewanie.

Uprawa doniczkowa fiołka pozwala cieszyć się wyjątkowymi kwiatami nawet w styczniu. Jak to zrobić? Jesienią, po zupełnym przekwitnięciu, roślinę należy wykopać z ogrodu i przenieść do donicy z żyznym, próchniczym podłożem. Następnie przez najbliższe 2-3 miesiące najlepiej przechowywać ją w widnym i chłodnym pomieszczeniu, podlewając tak często, by ziemia nie była sucha.

Na początku grudnia donicę przenosi się do cieplejszego miejsca (temperatura nie powinna przekraczać 15 stopni Celsjusza) i ustawia na oknie. Po niespełna czterech tygodniach na roślinie pojawią się pączki, wtedy warto ją delikatnie podlać nawozem. Fiołki wonne stosuje się do dekoracji mieszkań, trawników i rabat w ogrodzie.