Produkty

Funkcje kominka wentylacyjnego

Funkcje kominka wentylacyjnego

Kominki wentylacyjne znajdujące się bezpośrednio na połaci dachowej stanowią bardzo ważny element poprawnego funkcjonowania systemu wentylacyjnego w każdym budynku. Odpowiadają za skuteczne odprowadzane wilgoci z pomieszczeń, zapobiegając kondensacji pary wodnej, która może prowadzić między innymi do powstawania grzybów i pleśni na ścianach.

Czym jest kominek wentylacyjny?

Kominek wentylacyjny to najważniejszy element systemu wentylacyjnego. Pełni on bowiem najbardziej istotną funkcję – odprowadza bezpośrednio na zewnątrz budynku parę wodną, powstającą wewnątrz pomieszczeń. Montowany jest na połaci dachowej i w zależności od producenta danego modelu może mieć różny kształt i kolor, najczęściej kompatybilny z pozostałymi składowymi pokrycia dachowego konkretnej marki. Co bardzo ważne, aby prawidłowego podłączyć kominek do instalacji kominek wentylacyjnywentylacyjnej, a co za tym idzie – skutecznie odprowadzić wilgoć z budynku, żaden z modeli nie może posiadać średnicy mniejszej niż 150 milimetrów.

Kominek wentylacyjny a odpowietrzający

Powinniśmy pamiętać o tym, że mając na względzie kominki dachowe, możemy mówić nie tylko o kominku wentylacyjnym, ale także odpowietrzającym. Każdy z nich pełni odrębne funkcje i nie należy ich stosować zamiennie, ponieważ wpłynie to na nieefektywne funkcjonowanie systemu wentylacyjnego. Kominek odpowietrzający można odróżnić od wentylacyjnego przede wszystkim dzięki średnicy. Jak już wspominaliśmy, w wentylacyjnym najmniejsza może wynosić 150 milimetrów, zaś w Wywiewka wentylacyjnaprzypadku odpowietrzającego najczęściej ma ona około 100 milimetrów. Przeznaczeniem tego komina jest zaś zapewnienie optymalnego ciśnienia w rurach kanalizacyjnych, które sprzyja swobodnemu spływaniu nieczystości.

Istotne zadania

Przeznaczeniem kominka wentylacyjnego, jak wskazuje nam sama jego nazwa, jest zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Z tego względu może być elementem zakończenia instalacji wentylacyjnej w łazience, pralni, kuchni czy też w przydomowym garażu. Nie może być natomiast stosowany ani do wyrównywania ciśnienia w kanalizacji, ani też do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych.

Uwaga na śnieg!

Aby kominek wentylacyjny zapewniał efektywne odprowadzanie kondensatu, warto kontrolować jego funkcjonowanie – szczególnie w trakcie zimy, kiedy główną przeszkodę może stanowić zalegający i osuwający się śnieg. Może on nie tylko zaburzyć poprawne działanie kominka, ale też wpłynąć destrukcyjnie na jego konstrukcję. Z tego względu na dachu warto zamontować akcesoria ochronne w postaci płotków przeciwśniegowych czy śniegołapów.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów

Akcesoria do pokryć dachowych – przegląd materiałów
Kominki wentylacyjne, ławy kominiarskie, płotki przeciwśniegowe, ochrona przeciw ptakom, taśmy dekarskie i obróbki blacharskie to elementy, do których...
Czytaj więcej

Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej w kominie

Jak zapobiegać kondensacji pary wodnej w kominie
Przewód kominowy jest narażony na działanie wilgoci pochodzącej z warunków zewnętrznych i wewnętrznych. O ile te pierwsze są stosunkowo łatwe do zniwe...
Czytaj więcej

Sposoby montowania kominków wentylacyjnych

Sposoby montowania kominków wentylacyjnych
Kominki wentylacyjne są nieodłącznym elementem dachów, a dzięki instalacji, którą rozpoczynają i którą kończą, w mieszkaniach zapewniona jest prawidło...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Funkcje kominka wentylacyjnego