Czym jest kominek wentylacyjny?
Kominek wentylacyjny to najważniejszy element systemu wentylacyjnego. Pełni on bowiem najbardziej istotną funkcję – odprowadza bezpośrednio na zewnątrz budynku parę wodną, powstającą wewnątrz pomieszczeń. Montowany jest na połaci dachowej i w zależności od producenta danego modelu może mieć różny kształt i kolor, najczęściej kompatybilny z pozostałymi składowymi pokrycia dachowego konkretnej marki. Co bardzo ważne, aby prawidłowego podłączyć kominek do instalacji wentylacyjnej, a co za tym idzie – skutecznie odprowadzić wilgoć z budynku, żaden z modeli nie może posiadać średnicy mniejszej niż 150 milimetrów.
Kominek wentylacyjny a odpowietrzający
Powinniśmy pamiętać o tym, że mając na względzie kominki dachowe, możemy mówić nie tylko o kominku wentylacyjnym, ale także odpowietrzającym. Każdy z nich pełni odrębne funkcje i nie należy ich stosować zamiennie, ponieważ wpłynie to na nieefektywne funkcjonowanie systemu wentylacyjnego. Kominek odpowietrzający można odróżnić od wentylacyjnego przede wszystkim dzięki średnicy. Jak już wspominaliśmy, w wentylacyjnym najmniejsza może wynosić 150 milimetrów, zaś w przypadku odpowietrzającego najczęściej ma ona około 100 milimetrów. Przeznaczeniem tego komina jest zaś zapewnienie optymalnego ciśnienia w rurach kanalizacyjnych, które sprzyja swobodnemu spływaniu nieczystości.
Istotne zadania
Przeznaczeniem kominka wentylacyjnego, jak wskazuje nam sama jego nazwa, jest zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczeń. Z tego względu może być elementem zakończenia instalacji wentylacyjnej w łazience, pralni, kuchni czy też w przydomowym garażu. Nie może być natomiast stosowany ani do wyrównywania ciśnienia w kanalizacji, ani też do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych.
Uwaga na śnieg!
Aby kominek wentylacyjny zapewniał efektywne odprowadzanie kondensatu, warto kontrolować jego funkcjonowanie – szczególnie w trakcie zimy, kiedy główną przeszkodę może stanowić zalegający i osuwający się śnieg. Może on nie tylko zaburzyć poprawne działanie kominka, ale też wpłynąć destrukcyjnie na jego konstrukcję. Z tego względu na dachu warto zamontować akcesoria ochronne w postaci płotków przeciwśniegowych czy śniegołapów.