Produkty

Garderoba w sypialni – jakie drzwi do szafy wybrać?

Garderoba w sypialni – jakie drzwi do szafy wybrać?

Garderoba w sypialni cieszy się coraz większą popularnością. Pozwala nie tylko zaoszczędzić miejsce, ale też umożliwia łatwy dostęp do ubrań, bez konieczności przeszukiwania szaf w całym domu. Pamiętaj jednak, że zarówno wybór drzwi, jak i wnętrza szafy (półki, szuflady, drążki) ma kluczowe znaczenie dla funkcjonalności garderoby. W poniższym artykule pokażemy Ci różne rozwiązania.

Przejdź do następnych akapitów:

Garderoba a metraż

Wiele kobiet marzy o miejscu, w którym mogłyby przechowywać jedynie ubrania. Mała garderoba w mieszkaniu to doskonałe rozwiązanie, jeśli lubisz kolekcjonować stroje na każdą okazję, a także dodatki – torebki czy kapelusze. Niestety często nie możemy pozwolić sobie na wydzielenie osobnego pomieszczenia do takiego celu. Klasyczna szafa jest rozwiązaniem raczej mało praktycznym – nie pozwala na szybki dostęp do ubrań, szczególnie tych schowanych głębiej. Poza tym największym problemem mogą okazać się jej drzwi. Te otwierane na zewnątrz zajmują dużo miejsca, które nie zawsze da się wygospodarować.

garderoba Darwin

Garderoba nie musi być duża – jeśli będziesz z niej korzystać sama, wystarczy, że przeznaczysz na nią od 4 do 5 metrów kwadratowych. Jeśli planujesz używać jej jednocześnie z partnerem lub drugą osobą, zaplanuj około 6 do 7 metrów kwadratowych. Najlepiej wykorzystasz przestrzeń na planie prostokąta lub kwadratu. Masz problem z projektem? Skorzystaj z naszego konfiguratora szaf! Zobacz szczegóły tutaj.

Sypialnia z garderobą – funkcjonalne i modne rozwiązanie

To właśnie sypialnia jest zdecydowanie najczęściej wybieranym pomieszczeniem, w którym chcemy umieścić garderobę. Nic dziwnego – takie rozwiązanie doskonale łączy ze sobą walory tego pomieszczenia i funkcjonalność garderoby. Możliwość ubrania się bez potrzeby szukania ubrań po całym mieszkaniu jest nieoceniona – szczególnie jeśli domowników jest dużo i zależy nam na prywatności.

Garderoba to żadna fanaberia – na Zachodzie takie rozwiązanie jest stosowane z powodzeniem od dziesiątek lat, w Polsce dopiero zdobywa ono popularność. Nic dziwnego – trudno znaleźć wady garderoby, za to zalet jest całkiem dużo. Przede wszystkim zyskasz miejsce, w którym możesz przymierzać swoje kreacje i tworzyć nowe stylizacje, a także układać je, prasować i przeglądać praktycznie bez ograniczeń i bez konieczności lawirowania między meblami.

Garderoba wcale nie musi być duża – owszem, możesz przeznaczyć na nią większą część sypialni (jeśli jest ona wystarczająco przestronna), ale w praktyce możesz też wykorzystać wnękę lub niewielki fragment powierzchni. Wszystko zależy od Twoich warunków oraz preferencji. Jakie drzwi do szafy wybrać? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w dalszej części artykułu.

garderoba Darwin

Jakie drzwi do garderoby wybrać? Praktyczne porady

Drzwi przesuwne są zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem, które wybierane jest do garderoby. To doskonałe rozwiązanie przede wszystkim do mniejszych sypialni – nie zajmują dużo miejsca i nie wykorzystują wolnej przestrzeni w czasie ich otwierania. To również dobra propozycja, jeśli zależy Ci na nowoczesnej, eleganckiej aranżacji wnętrza. Pamiętaj jednak, że do montażu i prawidłowego działania drzwi przesuwnych niezbędne będzie zainstalowanie na podłodze i pod sufitem prowadnicy. To jednak nadal rozwiązanie zajmujące tak niewiele miejsca, że mała garderoba w mieszkaniu zmieści się na każdym metrażu. Sam montaż nie jest trudny, wymaga jednak odrobiny przygotowania. Garderoba zabudowana bardzo często wyposażana jest w tego typu drzwi.

Jeśli montaż drzwi przesuwnych jest niemożliwy – na przykład podłoga zostałaby zniszczona lub nie ma sposobu na montaż prowadnic – znów powstaje pytanie „jak zrobić garderobę?”. Bez obaw, na rynku dostępnych jest tak wiele rozwiązań, że na pewno wybierzesz takie, które możesz zastosować we własnym domu. Przede wszystkim realnie oceń ilość miejsca, które zostanie przeznaczone na garderobę – to kluczowy element przy planowaniu zakupów.

Jedną z możliwością są drzwi podwieszane. To rozwiązanie bardzo podobne do opisywanych wyżej drzwi przesuwnych, z tą jednak różnicą, że jedyna prowadnica montowana jest pod sufitem. Dzięki temu wciąż można zaoszczędzić miejsce, na dodatek tego typu drzwi możesz zamontować tam, gdzie montaż dolnej prowadnicy byłby niemożliwy lub przynajmniej uciążliwy w codziennym użytkowaniu. Tego typu drzwi charakteryzują się też znaczną wygodą – wystarczy je lekko przesunąć, by otworzyć pomieszczenie. To również chętnie stosowane rozwiązanie w nowoczesnych wnętrzach, także na dużym metrażu. Pamiętaj jednak, że tego typu drzwi powinny być lekkie z racji mniejszej stabilności niż ich przesuwne odpowiedniki! Więcej o montażu i rodzajach tego modelu skrzydła przeczytasz w tym artykule.

Innym rozwiązaniem, choć wymagającym odrobiny więcej miejsca, są drzwi ażurowe. Garderoba w sypialni, która zostanie nimi oddzielona, zyska sporo przytulności i domowego klimatu. Tego typu rozwiązanie powinno być Ci doskonale znane z amerykańskich filmów – drzwi ażurowe za oceanem to niemal obowiązkowe wyposażenie szaf w sypialniach. Ich ogromną zaletą jest fakt, że nie tylko możesz je przyozdobić według uznania – na przykład pomalować farbą lub bezbarwnym lakierem – ale też to, że są lekkie i zapewniają wentylację garderoby lub szafy. To istotne szczególnie wtedy, gdy masz w mieszkaniu problem z wentylacją i wilgocią. Nie bez znaczenia jest też fakt, że estetycznie odsłaniają zawartość pomieszczenia. To sprawia, że garderoba może stać się wręcz częścią aranżacji!

drzwi ażurowe

Drzwi łamane do szafy, garderoba zabudowana, a może szafa przesuwna? Zdecyduj sam!

Garderoba w sypialni może okazać się niemożliwa do stworzenia, jeśli to pomieszczenie jest naprawdę niewielkich rozmiarów lub plan pokoju uniemożliwia taką aranżację z innego powodu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wykorzystać schowek lub inne niewielkie pomieszczenie. W takiej sytuacji dobrze wykorzystać kilka mniej popularnych rozwiązań, które idealnie nadają się w przypadku wyżej wymienionych sytuacji. Jakie drzwi do garderoby powinnaś wybrać i dlaczego?

Drzwi łamane do szafy – znane też jako drzwi harmonijkowe – to dobre rozwiązanie, jeśli sypialnia z garderobą w Twoim domu musi zostać urządzona z ograniczonym budżetem i metrażem. To rozwiązanie, które sprawdzi się przede wszystkim tam, gdzie ilość miejsca jest ograniczona i uniemożliwia zastosowanie drzwi podwieszanych czy przesuwnych. W tym wypadku drzwi są modułowe i można otworzyć je wyłącznie na długości futryny drzwiowej. Pamiętaj też, że drzwi łamane możesz zastosować na przykład przy wejściu do spiżarni.

Uwaga!

Drzwi łamane nie zapewniają idealnego komfortu akustycznego ani prywatności. Natomiast doskonale sprawdzą się w mniejszych pomieszczeniach 
gospodarczych jak na przykład schowek lub spiżarnia.

Drzwi tego typu charakteryzują się niestety mniejszym współczynnikiem izolacji akustycznej oraz nie chronią tak dobrze przed przeciągami, jak jednolite drzwi. Są jednak znacznie tańsze niż wspominane wcześniej drzwi przesuwne. Przede wszystkim można ich użyć do wydzielenia długiego kawałka pomieszczenia – w każdym innym wypadku byłoby niezbędne stawianie dodatkowych ścianek działowych, co jest rozwiązaniem niezwykle czasochłonnym i drogim. Zamiast tego można zastosować drzwi harmonijkowe – niektóre modele mają nawet kilka metrów długości. Nie bez znaczenia jest też to, łatwo się je otwiera oraz fakt, że są po prostu ciche.

Na drzwi harmonijkowe warto zdecydować się szczególnie jeśli garderoba w sypialni nie wchodzi w grę (właśnie z powodu braku miejsca), ale dysponujesz długim i szerokim korytarzem. Więcej na temat drzwi harmonijkowych przeczytasz w tym artykule.

Jak zrobić garderobę marzeń? Oczywiście najpraktyczniejszym rodzajem pozostaje garderoba zabudowana. Pozwala nie tylko na estetyczne wkomponowanie jej w dotychczasową aranżację wnętrza, ale też zapewni Ci prywatność w chwilach, gdy się przebierasz. To jednak rozwiązanie, które wymaga odpowiedniego budżetu i warunków – raczej nie decyduj się na nie, jeśli nie masz dużej sypialni, której część możesz przeznaczyć na zabudowę.

Interesującym rozwiązaniem, które nie wymaga montażu prowadnic – co może okazać się niemożliwe na przykład w wynajmowanym mieszkaniu – jest szafa przesuwna. Jak zrobić szafę przesuwną? To wbrew pozorom nic trudnego – większość konstrukcji faktycznie przypomina klasyczną szafę, jednak zamontowane są w niej drzwi, które przypominają połączenie drzwi przesuwnych z harmonijkowymi. W praktyce oznacza to, że skrzydła osadzone są na prowadnicach i mogą być przesuwane na szerokości futryny. Minusem jest fakt, że uniemożliwia to jednoczesny dostęp do całej zawartości szafy, z pewnością jednak pozwala oszczędzić miejsce, szczególnie jeśli zależy nam tylko na przestrzeni, która pozwoli na wygodne składowanie ubrań. Jakie drzwi do szafy możesz jeszcze wybrać?

szafy Darwin

Oczywiście nic nie stoi na zastosowaniu tradycyjnych, rozwiernych, ale to rozwiązanie mało praktyczne i raczej mało estetyczne, jeśli chcesz zachować jednolitą, nowoczesną aranżację wnętrza. Jeśli dostęp do całej szafy jest dla Ciebie kluczowy, powinnaś zdecydować się na drzwi składane.

Pamiętaj też, że szafa przesuwna – szczególnie umieszczona we wnęce – to rozwiązanie droższe, ale zapewniające Twoim ubraniom lepszą ochronę dzięki odizolowaniu ich od powierzchni ścian. Nie bez znaczenia jest też znacznie stabilniejsza konstrukcja niż bezpośredni montaż półek na ścianach. Oczywiście możesz też zastosować same drzwi – na przykład opisywane już harmonijkowe – bez tworzenia konstrukcji samej szafy. Niestety nie będzie to rozwiązanie już tak estetyczne. Mimo to sprawi, że sypialnia z garderobą będzie w Twoim zasięgu. Jak zrobić szafę przesuwną? Szczegółowych informacji szukaj w naszym dziale porad i inspiracji.

Garderoba w sypialni – trudny wybór? Wcale nie!

Pozornie, szczególnie po lekturze powyższego poradnika, liczba możliwych do zastosowania rozwiązań może być oszałamiająca. Jakie drzwi do garderoby wybrać – oto jest pytanie! W praktyce jednak Twój wybór powinien być ściśle powiązany z budżetem, ilością miejsca, którą chcesz przeznaczyć na garderobę, oraz możliwością instalacji prowadnic. Jeśli chcesz urządzić sporą zabudowaną garderobę i możesz przeznaczyć na to więcej powierzchni, drzwi przesuwne lub podwieszane będą dobrym wyborem. Jeśli masz mniej miejsca lub nie zależy Ci na nowoczesnej kompozycji wnętrza – powinnaś wybrać drzwi ażurowe. Z kolei przy najmniejszej ilości miejsca sprawdzą się drzwi łamane do szafy, które nie wymagają wolnej przestrzeni, by móc je otworzyć.

A co w przypadku, gdy żadne z wyżej wymienionych rozwiązań nie nadaje się do Twojego wnętrza? Przejrzyj nasze gotowe rozwiązania, czyli garderoby wolnostojące! Łatwa do zmontowania, z wieloma półkami, drążkiem, a nawet garderoba z zasłoną. Te produkty idealnie wpisują się w trend garderoby kapsułowej, gdzie mniej znaczy więcej. Możesz również skorzystać z pomocy projektantów w naszych sklepach, którzy profesjonalnie doradzą i zaprojektują rozwiązanie specjalnie dostosowane do Twoich potrzeb!

garderoba z zasłoną Eklips

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Garderoba marzeń – o czym warto pamiętać?

Garderoba marzeń – o czym warto pamiętać?
Garderoba to pomieszczenie, o którym marzy wiele kobiet. Jej wykonanie budzi pytania i wątpliwości, które na szczęście łatwo rozwiać. Z ...
Czytaj więcej

Szafa przesuwna – wybieramy drzwi i korpusy do systemów garderoby

Szafa przesuwna – wybieramy drzwi i korpusy do systemów garderoby
Szafa przesuwna pozwala dobrze zagospodarować przestrzeń w pomieszczeniu. Umożliwia funkcjonalne wykorzystanie każdego centymetra miejsca do przechowy...
Czytaj więcej

Wyposażenie garderoby: 5 sposobów na utrzymanie porządku

Wyposażenie garderoby: 5 sposobów na utrzymanie porządku
Duża, przestrzenna garderoba stanowi wygodne rozwiązanie w każdym domu. By wszystkie rzeczy znalazły swoje miejsce, potrzeba jednak odpowiednio zaplan...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Garderoba w sypialni – jakie drzwi do szafy wybrać?