Produkty

Gdzie ułożyć parkiet przemysłowy?

Gdzie ułożyć parkiet przemysłowy?

Parkiet przemysłowy z racji przystępnej ceny, niezwykłej trwałości i ciekawego wyglądu trafia na salony, ale nie tylko tutaj możemy go zastosować. Chociaż prac z jego położeniem jest więcej niż przy zwykłym parkiecie, uzyskany efekt będzie wart czasu poświęconego na położenie i dalsze wykończenie.

parkietNieprzypadkowo nazwa parkietu tego rodzaju odnosi się do przemysłu – stamtąd, z hal fabrycznych i magazynowych, się wywodzi, a powodem jego stosowania była łatwość montażu i charakterystyka wytrzymałościowa. Posadzka przyklejana była w formie kwadratowych lub prostokątnych brytów, a każdy z nich składał się z rzędu lamelek, długich deszczułek, które z racji swojej grubości gwarantowały wytrzymałość większą od jakiegokolwiek parkietu stosowanego w budownictwie mieszkaniowym. Charakterystyczny wygląd takiego pokrycia podłogi pasuje jak żaden inny do przestrzennych loftów, które tworzone są w miejscach, w których przemysł był niegdyś obecny. Może też znaleźć uznanie w pomieszczeniach o mniejszej kubaturze – w typowej kuchni a nawet łazience.

Wśród niepodważalnych zalet parkietu przemysłowego wymienić należy jego cenę, wytrzymałość i jedyny w swoim rodzaju wygląd, na który składa się kompozycja lamelek o jaśniejszym i ciemniejszym odcieniu. Wybierając ten rodzaj pokrycia podłogi, musimy być jednak świadomi tego, że jego ułożenie – wbrew temu, co zostało dotąd powiedziane – do najprostszych nie należy. Skąd ta niekonsekwencja?

Parkiet przemysłowy sprzedawany jest w formie połączonych w bryty prostokątnych lamelek. Jednak aby zagwarantować naszej podłodze wygląd przypominający mozaikę ułożoną z jaśniejszych i ciemniejszych, podłużnych części, bryt należy pozbawić łączącej go taśmy i wymieszać ze sobą wąskie deszczułki, najlepiej z różnych opakowań. W przeciwnym razie uzyskamy na posadzce jaśniejsze i ciemniejsze fragmenty, które będą się niekorzystnie odznaczać. Wymieszanie lamelek uchroni nas przed takim efektem prac, ale znacznie przedłuży je w czasie. To nie wszystko – podłoże odpowiednio przygotowane na położenie parkietu przemysłowego powinno być idealnie odpylone i zagruntowane. Wymagane jest również, by było idealnie poziome. Dlaczego? Lamelki możemy układać na różne sposoby. Jednym z nich jest formowanie kwadratów i układanie ich naprzeciwlegle, co da nam wrażenie niecodziennego parkietu. W przypadku nierówności podłogi miejsca łączenia części złożonych z deseczek będą bardzo widoczne.Ekologiczny koncentrat do parkietów i paneli

Inne sposoby układania lamelek to wzór uporządkowany, gdzie koniec jednej przypada na środek ją okalających oraz nieregularny, który nieprzypadkowo nosi nazwę „na dziko” – w tym wypadku efekt jest niezwykle dynamiczny, jeśli tylko części parkietu są zróżnicowane kolorystycznie. Aby nieco ujednolicić efekt kolorystyczny, po klejeniu pozostawia się parkiet na około 2 tygodnie, po czym cyklinuje, uzupełnia szczeliny i, w zależności od potrzeb, wykańcza lakierem, woskiem, olejem.

Z racji popularności tego rodzaju posadzki oferta parkietów przemysłowych jest coraz bogatsza i możemy spotkać się z użytymi do jej wykonania gatunkami krajowymi i egzotycznymi. Dzięki temu nie tylko możemy zastosować tego rodzaju ochronę i ozdobę w salonie. Także w trudnych warunkach, jakie z racji wilgoci stwarza łazienka, parkiet przemysłowy będzie prezentował się znakomicie i długo służył. Najodpowiedniejszym gatunkiem drewna do łazienki jest zaopatrzony przez naturę w olejową ochronę tek. Pamiętajmy, że na powierzchni drewnianej posadzki w łazience najlepsze będzie jej olejowanie.

Parkiet przemysłowy przede wszystkim charakteryzuje się odpornością na ścieranie – z tej racji można go bez przeszkód stosować w przedpokoju. Odpowiednio przycięty ozdobi też i ochroni powierzchnię schodów.

Data publikacji: 16.03.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak wykończyć podłogę

Jak wykończyć podłogę
Będąc na etapie wykańczania lub gruntownego remontu domu, nierzadko stoimy przed koniecznością podjęcia decyzji dotyczącej sposobu wykończenia podłóg....
Czytaj więcej

Jak wykończyć drewnianą podłogę?

Jak wykończyć drewnianą podłogę?
Decyzja o wyłożeniu podłogi surowymi deskami wiąże się z koniecznością wykończenia ich we własnym zakresie. Jest to niezbędne, by nadać surowcowi odpo...
Czytaj więcej

Jaką podłogę wybrać, jeśli mamy psa lub kota?

Jaką podłogę wybrać, jeśli mamy psa lub kota?
Jeśli w domu trzymamy psa lub kota, przy urządzeniu mieszkania warto to uwzględnić. Warto liczyć się z tym, że czworonogi mogą porysować podłogę swymi...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Gdzie ułożyć parkiet przemysłowy?