Produkty

Gdzie wykorzystać dachówkę świetlikową?

Gdzie wykorzystać dachówkę świetlikową?

Dachówki świetlikowe stanowią jeden z nowszych materiałów budowlanych i rodzajów pokryć dachowych. Kiedy warto je zastosować i jakie są ich właściwości?

świetlik w dachuZastosowanie i właściwości dachówek świetlikowych

Dachówki świetlikowe chętnie stosuje się do naturalnego doświetlania strychów czy nieużytkowych i nieocieplanych poddaszy. Są one wybierane głównie dlatego, że stanowią znacznie tańsze rozwiązanie niż montowanie okien. Wystarczy zamienić kilka tradycyjnych dachówek na prześwitujące, aby uzyskać naturalne i darmowe oświetlenie wnętrz.

Dachówki świetlikowe wykonywane są z odpowiedniej jakości tworzyw, ze specjalnego termoplastycznego surowca – transparentnego, przepuszczającego światło prawie w 100%. Dzięki temu są one wytrzymałe, lekkie, odporne na złamania i starzenie się. Powinny posiadać stabilizatory UV. Zwykle występują one w podobnych (bądź dopasowanych) rozmiarach, jak tradycyjne dachówki. Są łatwe w montażu i nie wymagają specjalnej konserwacji.

Szereg nowoczesnych rozwiązań architektonicznych wymaga zastosowania specjalnych, np. prześwitujących materiałów budowlanych. Dzięki zastosowaniu dachówek lub innych elementów świetlikowych możliwe stają się realizacje coraz wymyślniejszych projektów architektonicznych.

 Inne sposoby wykorzystania dachówek świetlikowych

Bardzo chętnie dachówki świetlikowe stosowane są na zadaszeniach tarasów albo altanek. Tego typu elementy architektury nie muszą być ocieplane Dachówki takie znajdują także szerokie zastosowanie na werandach czy też w pomieszczeniach gospodarczych. Doskonale zastępują okna, pozwalając na znaczne oszczędności na sztucznym oświetleniu.transparentna płyta PCV na dachy

Dachówki świetlikowe przydają się także w specjalistycznych pracowniach, warsztatach czy gabinetach. Co najmniej okresowo, podczas cieplejszych pór roku, możliwe jest korzystanie z takich naturalnie doświetlonych pomieszczeń, co pozwala na oszczędność i zmniejszenie zużycia energii elektrycznej.

Ze świetlikowych dachówek chętnie wykonywane są rożnego rodzaju zadaszenia, np. nad drzwiami wejściowymi, przejściami czy też łącznikami poszczególnych części budynku.

Można także układać jedynie pojedyncze sztuki dachówek świetlikowych albo też wykładać nimi większe powierzchnie. Możliwości aranżacyjne oraz zdolność zapewnienia odpowiedniej funkcjonalności pomieszczeń są ogromne, zważywszy, że dachówki świetlikowe mogą mieć różne kształty i wymiary. Dzięki zastosowaniu świetlikowych elementów niejednokrotnie możemy uzyskać bardzo oryginalne i niezwykle ciekawe efekty estetyczne.

Dachówki świetlikowe nie należą do tanich, bo za 1 sztukę płacimy około 70 do 90 zł, jednakże w porównaniu z ceną oraz wszelkimi kosztami montażu okien czy też zakładania i eksploatacji oświetlenia elektrycznego – nie jest to wydatek duży. Rozwiązanie świetlikowe w sumie okazuje się wyraźnie tańsze, a przy tym – często – efektowniejsze.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać

Czym pokryć dach? Przegląd materiałów, które możesz wykorzystać
Dach to nie tylko ochrona przed deszczem i śniegiem – to również widoczny element każdego domu. Czym pokryć dach, aby najlepiej chronił w...
Czytaj więcej

Dach z papy - konserwacja pokrycia dachowego i naprawa papą termozgrzewalną

Dach z papy - konserwacja pokrycia dachowego i naprawa papą termozgrzewalną
Czarna papa to domena dachów płaskich, tych domów, które mają charakterystyczny kształt kwadratu. Do dziś pełnią one funkcję mocnego pokrycia dachoweg...
Czytaj więcej

Jak naprawić uszkodzoną papę

Jak naprawić uszkodzoną papę
Uszkodzenie pokrycia dachowego niesie za sobą wiele konsekwencji. Sprawia, że połać nie spełnia swoich funkcji – nie utrzymuje ciepła wewnątrz b...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Gdzie wykorzystać dachówkę świetlikową?