Produkty

Granadilla

Łac. Passiflora ligularis

Granadilla

Granadilla, z łac. Passiflora ligularis, to gatunek rośliny należącej do rodziny męczennicowatych. Wywodzi się z północnych regionów Ameryki Południowej.

Granadilla, znana też jako męczennica języczkowata, jest pnączem o okrągłym w przekroju pędach i wąsach czepnych, dzięki którym wspina się po podporach. Posiada sercowate liście ułożone naprzemianlegle i osadzone na długich ogonkach. Roślina wypuszcza bardzo dekoracyjne i silnie pachnące kwiaty, które następnie przekształcają się w owoce – są to okrągławe jagody otoczone pomarańczową skórką i skrywające galaretowaty miąższ wypełniony pestkami.

Granadillę można uprawiać w naszym klimacie w pojemnikach, ponieważ jest gatunkiem wrażliwym na niskie temperatury. Rozmnaża się ją z nasion, którym należy zapewnić temperaturę oscylującą wokół 25 stopni Celsjusza. Żyzne podłoże o lekko kwaśnym odczynie powinno być także stale wilgotne. Nie można jednak zapomnieć o warstwie drenażowej, która zapobiegnie zastojom wody i gniciu korzeni.

Granadilla preferuje stanowisko w pełnym słońcu, więc w okresie letnim warto wystawić ją na zewnątrz. Lubi zraszanie i powinna być także przycinana, co wpłynie na jej ładne rozkrzewianie się. Ponadto raz na dwa tygodnie należy ją nawozić, korzystając z wieloskładnikowego nawozu organicznego. W okresie zimowym granadillę przenosimy w jasne i chłodniejsze miejsce o temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza, a także ograniczamy podlewanie. Uprawiając granadillę, nie można zapomnieć także o zapewnieniu jej podpory.

Męczennica języczkowata uprawiana jest jako roślina ozdobna, a także ze względu na jej smaczne i wartościowe owoce. Granadille spożywane są najczęściej na surowo, ale wykorzystywane są również do produkcji przetworów, np. soku lub dżemów. Ponadto zawierają wiele witamin i minerałów, dzięki czemu korzystnie oddziałują na kondycję organizmu i wykazują działanie lecznicze – stosowane są np. w walce ze stresem, zwalczają wolne rodniki i pozytywnie wpływają na stan układu wzrokowego. Korzeń granadilli ma natomiast właściwości odurzające.

Data publikacji: 24.02.2017