Produkty

Grill - rodzaje. Jaki grill wybrać?

Grill - rodzaje. Jaki grill wybrać?

Udane grillowanie to nie tylko dobra pogoda, odpowiednio przemyślana lista gości i smaczne menu. Wybierz grill dostosowany do swoich potrzeb, wygodny w obsłudze i trwały, a przez wiele sezonów będziesz cieszyć się radosnym ucztowaniem w gronie rodziny, przyjaciół i znajomych.

Przejdź do następnych akapitów:

Jaki grill wybrać?

Każdego roku majówka otwiera sezon grillowy, który może potrwać nawet do jesieni, jeżeli pogoda będzie sprzyjająca. W ogrodach, na podwórzach i działkach gromadzą się całe rodziny i grupy przyjaciół, by wspólnie spędzić czas przy smakowitych przekąskach o charakterystycznym posmaku dymu i żaru. Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniego wyposażenia.

jaki grill wybrać

Jaki grill wybrać, by stworzyć na swojej posesji idealne miejsce do wspólnej zabawy? Przede wszystkim oceń, ile miejsca może zająć sprzęt. Wbudowany na stałe grill stacjonarny jest efektowny, trwały i dobrze wpisuje się w otoczenie. Zalicza się do tak zwanej małej architektury, dlatego do jego postawienia nie będziesz potrzebować pozwolenia na budowę. Solidny i odporny na wysoką temperaturę oraz zmienne czynniki atmosferyczne grill może też dodatkowo służyć jako wędzarnia pod warunkiem, że jest opalany drewnem. Niestety zajmuje sporo miejsca, co sprawia, że dedykowany jest głównie właścicielom dużych ogrodów. Nie należy on też do najtańszych rozwiązań, więc jeśli grillujesz okazjonalnie, lepiej zdecyduj się na przenośne modele.

W małych ogrodach i na wyjazdach korzystać możesz zarówno z grilla na trzech lub czterech nóżkach, jak i z wersji bardziej zaawansowanych – cięższych, ze wzmocnioną konstrukcją czy dodatkowymi kółkami, które ułatwią ich przesuwnie. Osoby ceniące tradycję wybierać mogą spośród klasycznych grillów węglowych, natomiast dla osób preferujących wygodę polecane są grille gazowe, elektryczne i indukcyjne.

Niezależnie od tego, jaki rodzaj grilla Ci odpowiada, wybierając konkretny model, zwróć uwagę na jego jakość. Grille wykonywane są ze stali nierdzewnej lub żeliwa. Jeżeli chcesz, by Twój sprzęt był niezawodny i solidny, wybierz model żeliwny – jest trwalszy i dłużej trzyma ciepło. Ważna jest również jakość wykonania nóżek i kółek grilla (poprawność ich działania najlepiej jest sprawdzić już w sklepie). Powinny one radzić sobie na nierównej powierzchni ogrodowej i być na tyle stabilne, żebyś nie musiał obawiać się nagłego przewrócenia grilla, które nie tylko zniweczy plan posiłku, ale również może trwale uszkodzić murawę poprzez rozsypanie rozżarzonego węgla.

jaki grill

Funkcjonalność grilla zwiększa się też dzięki dodatkowym akcesoriom. Do najczęściej spotykanych należą grille z rożnem, kamieniem do pizzy, blatem, schowkami na akcesoria, z komorą na popiół i pokrywą, za pomocą której uregulujesz dopływ powietrza, ochronisz żar przed zbyt intensywnymi podmuchami wiatru i zoptymalizujesz czas przygotowania potraw. Przydatnym rozwiązaniem jest również blokada kółek.

Grill – rodzaje

Czy wiesz już, jak ma wyglądać Twój nowy grill? Rodzaje tego urządzenia dostępne w naszym sklepie z pewnością przypadną Ci do gustu. Zebraliśmy dla Ciebie garść informacji na temat wad i zalet poszczególnych typów grilla, by ułatwić Ci ostateczny wybór najlepszego modelu do Twojego ogrodu domowego lub działkowego. Sprawdź, jaki grill – węglowy, gazowy czy elektryczny – sprawdzi się u Ciebie!

Grill węglowy – tradycyjne rozwiązanie

Od lat modele węglowe należą do najpopularniejszych rozwiązań – o ich atrakcyjności decyduje stosunkowo niska cena. Złożone z blaszanego paleniska na nóżkach i z rusztu grille opalane są węglem drzewnym. Dym powstały w procesie spalania ma charakterystyczny zapach i wydobywa dodatkowe walory smakowe potraw. Grille węglowe są zazwyczaj kompaktowe i poręczne, dzięki czemu bez problemu możesz zabrać swój sprzęt na wakacyjny wypad lub piknik. Ich minusem jest jednak niemożliwość ustawienia stałej temperatury – można ją zmieniać wyłącznie przez obniżanie i podnoszenie rusztu.

grille ogrodowe rodzaje Grill węglowy Blooma Rockwell 200 Grill węglowy Blooma Russel śr. 54,5 cm Grill węglowy Blooma Rockwell śr. 57 cm Grill węglowy Blooma Longley 34 x 69,5 cm

Jaki grill węglowy sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Wybierając konkretny model, pamiętaj, że im grubsza jest blacha, tym żywotność grilla będzie dłuższa. Zwróć uwagę również na rozmiar rusztu – grill węglowy Blooma Rockwell 200 pozwoli Ci jednocześnie przygotować posiłek dla siedmiu osób.

Jaki grill gazowy wybrać?

Grille gazowe, zasilane gazem z butli lub gazem ziemnym, są droższe od modeli węglowych. Ich cena jest uzależniona nie tylko od jakości, ale także ilości palników. Tego rodzaju sprzęt wymaga też większej ilości przestrzeni. Dla bezpieczeństwa należy go ustawić z dala od łatwopalnych obiektów i miejsc, w których ogień może szybko się rozprzestrzenić. Jedzenie z grilla gazowego smakuje podobnie jak z węglowego. Zaletą modelu gazowego jest to, że szybko i bez problemu rozpalisz ogień, a w czasie grillowania sprzęt będzie utrzymywać stałą temperaturę, którą możesz dodatkowo regulować. Wpływa to na szybkość przygotowywania posiłków, a także pozwala na uzyskanie soczystych i kruchych potraw.

Grill gazowy to doskonałe narzędzie dla utalentowanych kucharzy – przy jego pomocy osiągniesz niebywały smak mięsa wołowego, który kojarzy się z amerykańską kuchnią. Regulacja temperatury i pokrywa pomogą Ci dopilnować, by grillowane warzywa się nie przesuszyły. Niezależnie od tego, czy przygotowujesz mięso, czy rybę, masz pewność, że ciepło jest równomiernie rozprowadzane pod kloszem – to gwarancja udanego posiłku.

Jaki grill gazowy najlepiej kupić do swojego ogrodu? Skoncentruj się przede wszystkim na sprawdzeniu jakości urządzenia. Niewielki grill na sezonowe imprezy kupisz już za kilkaset złotych, jeżeli jednak masz w zwyczaju zapraszanie dużej ilości osób, możesz potrzebować bardziej profesjonalnej i większej wersji.

grill rodzaje

Jaki grill – elektryczny czy indukcyjny?

Zaletą grilla elektrycznego jest brak dymu – dzięki temu możesz korzystać z niego nie tylko w ogrodzie, ale też w domu lub na balkonie. Tego typu grill szybko się rozgrzewa i utrzymuje stałą temperaturę, którą podobnie jak w przypadku grilla gazowego łatwo uregulujesz. Jaki grill elektryczny kupić? Dostępne są wersje, w których potrawy można opiekać z jednej strony lub z dwóch stron jednocześnie. Niestety grill elektryczny wymaga stałego dostępu do źródła zasilania, co wyklucza go tak naprawdę z biesiadowania pod chmurką, chyba że posiadasz odpowiednio długi przedłużacz o doskonałej izolacji.

Ten rodzaj grilla jest doskonałym rozwiązaniem dla osób mieszkających w bloku lub kamienicy. Brak ogrodu domowego lub działkowego nie będzie już przeszkodą dla wspólnego grillowania! Umieść grill elektryczny na balkonie i ciesz się aromatem skwierczących kiełbasek we własnym mieszkaniu.

Nowością na rynku są grille indukcyjne. Wybierane są rzadko, głównie ze względu na ich wysoką cenę. Mimo tego grille indukcyjne uznawane są za oszczędne, ponieważ zużywają mało prądu – szacuje się, że w porównaniu do elektrycznych jest to nawet czterokrotnie mniejsza wartość. Dzięki temu, że płyta się nie nagrzewa i nie istnieje ryzyko poparzenia się, grille indukcyjne są dobrym rozwiązaniem dla rodzin z małymi dziećmi lub psotnymi pupilami.

Grill indukcyjny to niewielkie urządzenie, które posłuży Ci przez cały rok – bez względu na sezon! Możesz postawić go na stałe w kuchni i każdego dnia cieszyć się wyjątkowym smakiem grillowanych potraw. To interesująca alternatywa dla beztłuszczowego przygotowywania posiłków na parze. Dzięki temu Twoja kuchnia stanie się ciekawsza – co dzień zaskoczysz domowników nową potrawą, a gości zachwycisz nietypowym podejściem do kwestii kulinarnych.

jaki grill węglowy

Najnowsze modele grillów elektrycznych również są dostępne w niewielkich rozmiarach, dzięki którym umieścisz swój grill pośród pozostałych robotów kuchennych. Pamiętaj jednak, by podczas korzystania z tego urządzenia zachować szczególną ostrożność i nie zostawiać go bez opieki. Jeżeli masz wątpliwości co do określonych aspektów zastosowania grilla, zawsze sprawdzaj zalecenia producenta i bezwzględnie ich przestrzegaj – w ten sposób sprzęt nie stworzy zagrożenia pożarowego i bezawaryjnie posłuży Ci przez wiele lat.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Czy grill gazowy jest bezpieczny?

Czy grill gazowy jest bezpieczny?
Coraz częściej słyszy się o tym, że grill gazowy jest świetną alternatywą dla tego tradycyjnego, opalanego brykietem. Czy jednak korzystanie z tego ur...
Czytaj więcej

Grill gazowy czy węglowy – który zdrowszy?

Grill gazowy czy węglowy – który zdrowszy?
Grillowanie nieodłącznie kojarzy się z wiosenną i letnią pogodą – jest to jedna z często wybieranych form spędzania wolnego czasu na świeżym pow...
Czytaj więcej

Najważniejsze zasady bezpiecznego grillowania

Najważniejsze zasady bezpiecznego grillowania
Aby cieszyć się smakiem pieczonych kiełbasek w pełni, musimy pamiętać o zasadach bezpiecznego grillowania. Warto przypomnieć je sobie jeszcze przed ro...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
3 komentarze
04.04.2016
Na moim osiedlu nie można mieć węglowych!!!! Jestem zniesmaczony, ale nie zrezygnuję z grilla. W tym wypadku wyjściem jest gazowy, a że one fajne nawet z wyglądu i szybkie w robocie, to może nie będzie tak źle
28.02.2016
Ja w tym roku chcę właśnie kupić już coś porządnego i dobranego pod nasze potrzeby bo mam dość wymieniania co dwa tygodnie i niedobrego jedzenia albo kłopotów z rozpaleniem czy dymieniem. Warto chyba zainwestować.
08.07.2015
mam teraz taki przenośny z pokrywą, porządny. chyba nawet w Casto kupiony. To najlepszy grill z jakiego korzystalem, dobrze utrzymuje temperature, nie dymi, mozna dużo na raz w nim zrobic. generalnie polecam zamiast tego badziewia za 20zł.

Ocena i komentarz dla:

Grill - rodzaje. Jaki grill wybrać?