Produkty

Habanero

Łac. Capsicum chinense

Habanero

Habanero, z łac. Capsicum chinense, to gatunek papryki należący do rodziny psiankowatych. Pochodzi z Ameryki Południowej. Habanero jest krzewem mogącym osiągać wysokość do 1,2 m. Wydaje owoce osiągające do 6 cm, które w zależności od odmiany mogą przybierać różne formy oraz kolory – czerwony, zielony, żółty lub pomarańczowy. Należą one do najbardziej ostrych papryk, a uprawiane są przede wszystkim w Meksyku oraz na Karaibach.

Paprykę habanero można uprawiać także warunkach domowych w pojemnikach. Aby wyhodować własny okaz, najlepiej posłużyć się nasionami, które należy wysiać do pojemników na przełomie lutego i marca – wcześniej powinny zostać namoczone. Nasiona przysypujemy niewielką warstwą ziemi, podlewamy i pozostawiamy w ciepłym miejscu do wykiełkowania. Kilkucentymetrowe sadzonki wymagają przesadzenia do większego pojemnika – należy zapewnić im przepuszczalną glebę (może mieć lekko kwaśny odczyn) i nie zapomnieć o warstwie drenażu.

Papryka habanero jest wrażliwa na nadmiar wody, który może powodować gnicie jej korzeni, a także wpływać na to, że jej owoce będą gorzkie. Gdy ustanie ryzyko niskich temperatur, doniczkę z habanero można wystawić na świeże powietrze, zapewniając roślinie ciepłe i słoneczne stanowisko. Nawożenie nie jest koniecznością, ale można je stosować – najlepiej korzystać w tym celu z nawozów organicznych. Habanero w doniczce można przezimować do kolejnego sezonu w temperaturze kilkunastu stopni Celsjusza. W tym okresie podlewanie ograniczamy do minimum.

Habanero jest rośliną przyprawową o bardzo ostrym smaku, co wynika z dużej zawartości kapsaicyny. Substancja ta rozpuszcza się w tłuszczu i alkoholu, dlatego przed dodaniem habanero do potrawy, warto wymoczyć je w rozgrzanym oleju lub wódce i dopiero potem dodać całość do dania. Papryczka ta jest elementem tradycyjnej kuchni w Peru i Brazylii i niezbędnym składnikiem potraw meksykańskich. Stosuje się ją jako dodatek do sosów, gulaszów, bigosu, a także do deserów oraz przetworów. Bywa używana również do zaostrzenia smaku alkoholu.

Data publikacji: 24.02.2017