Strzałki kierunkowe wskazujące drogę do różnych celów spotykane są najczęściej na szlakach turystycznych, a w niektórych szczególnie atrakcyjnych rejonach również na specjalnych ścieżkach – dydaktycznych i spacerowych. Znajduje się na nich kolor szlaku, dystans dzielący od kolejnego celu na trasie oraz jego nazwa. Kształt takiego oznaczenia jest łatwo zauważalny, a dzięki białemu tłu i czarnym literom, treść jest czytelna nawet w trudnych warunkach atmosferycznych.
Tego typu wskazówki mogą spełniać praktyczną funkcję, zwłaszcza jeśli teren zielony wraz z przylegającym do niego budynkiem i garażem jest sporych rozmiarów i często go wynajmujemy, na przykład w okresie urlopowym lub w weekendy. Goście w ten sposób będą instruowani, gdzie mogą znaleźć na przykład oczko wodne, minipasiekę, warzywnik, ogródek japoński, zapas drewna do kominka czy plac zabaw. Nie ma konieczności pisania wyrazów – sprawdzą się równie dobrze symbole i uproszczone kształty. Będą nawet prezentowały się oryginalniej niż wskazówki zawierające suche informacje – kolorowe symbole lepiej też zobrazują nasz żywy stosunek do przestrzeni, ku której kierujemy.
Strzałki z drewna możemy wykonać samodzielnie – wycięcie prostego kształtu będzie nieskomplikowanym zadaniem zarówno dla tych, którzy w swoim domowym warsztacie posiadają jedynie piłę ręczną do drewna, jak i tych dysponujących wyrzynarką. Za materiał może nam posłużyć sklejka, którą po uformowaniu trzeba zaimpregnować i dopiero na tak przygotowanym podłożu malować informacyjne symbole bądź litery. Możemy też nieco skomplikować wzór zaostrzonego pięciokąta i tak wyciąć drewniany materiał, aby uwypuklić wszystkie składowe strzały do łuku: podłużny promień, zaostrzony grot i lotkę. Przez to, że strzałka drewniana będzie narażona na niekorzystne warunki pogodowe, należy ją przymocować za pomocą gwoździ nierdzewnych.
Kiedy nasz teren zielony uprawiamy z pieczołowitością i przypomina on ogród botaniczny, strzałki mogą kierować ku poszczególnym jego częściom (np. do arboretum, do drzew owocowych) lub pojedynczym, odpowiednio wyeksponowanym i cennym eksponatom roślinnym. Jeśli jednak nasz ogród nie jest pokaźnych rozmiarów i w zasięgu wzroku znajdują się wszystkie jego części, strzałki z drewna można wykorzystać w inny sposób, na przykład mocując do słupa kierunkowskazy ku odległym miastom na innych kontynentach. Tysiące kilometrów dzielące nas od wymienionych na strzałkach miejsc będą skontrastowane z jedną wycelowaną w stronę domu, na której będzie widniało: Dom, 5 m.