Produkty

Hebanowiec

Łac. Diospyros

Hebanowiec

Hebanowiec, z łac. Diospyros, to rodzaj roślin należących do rodziny hebankowatych. Obejmowane przez niego drzewa rosną w naturze przede wszystkim w strefie międzyzwrotnikowej Azji.

Hebanowce, czyli hurmie, to najczęściej zimozielone drzewa, które charakteryzują się rozbudowanym systemem korzeniowym, mocnymi gałęziami oraz gładkimi liśćmi. Ich owoce w formie jagód w przypadku wielu gatunków są jadalne – jest tak np. w przypadku diospyros kaki, virginiana, digyna oraz diospyros lotus, będącego gatunkiem typowym.

Diospyros lotus, czyli hurma kaukaska, dorasta do 10 m, a jej owoce w kolorze pomarańczowym zmieniają po do dojrzeniu barwę na niebiesko-czarną. Hurma wschodnia (d. kaki) wydaje z kolei owoce przypominające kształtem pomidory, o intensywnym pomarańczowym kolorze – w naszym kraju sprzedawane są pod nazwą kaki. Zbliżone do nich wyglądem owoce rodzi także uprawiana na południu Ameryki Północnej hurma wirginijska (amerykańska).

Hurma kaukaska oraz hurma wirginijska mogą być uprawiane w naszym klimacie. Pierwsza z nich w dorosłym wieku znosi mrozy w granicach od -20 do -27 stopni, a jej młodsze okazy muszą być na zimę okrywane. Hurma wirginijska jest w wieku dorosłym bardzo odporna na mróz, ale podobnie jak w poprzednim wypadku młodsze okazy są na niego bardziej wrażliwe i wymagają osłony. Hebanowce preferują gleby żyzne, przepuszczalne i wilgotne, a także stanowiska słoneczne lub półcieniste.

Jadalne owoce hebanowców spożywa się na surowo lub suszone i wykorzystuje do przygotowywania przetworów oraz sosów. Hebanowce są także źródłem cennego drewna, zwanego hebanem. Jest ono bardzo ciężkie, odporne na butwienie i na ataki szkodników, a dodatkowo jego twardziel wyróżnia się czarnym kolorem. Ten bardzo drogi, ekskluzywny surowiec wykorzystywany jest m.in. do produkcji instrumentów muzycznych, przyborów kreślarskich, mebli, parkietów czy rzeźb. Niektóre gatunki hurmii uprawiane są także ze względu na właściwości ozdobne, który uwidaczniają się jesienią, gdy ich liście ulegają przebarwieniu.

Data publikacji: 27.02.2017