Produkty

Hodowla i zastosowanie dziurawca

Hodowla i zastosowanie dziurawca

Dziurawiec to roślina, która jest ceniona zarówno ze względu na swoje właściwości lecznicze, a także z uwagi na swoje walory dekoracyjne i niewielkie wymagania co do uprawy. Dziurawiec doskonale nadaje się do hodowli w ogrodach – co warto o nim wiedzieć?

 dziurawiecDziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum), zwany też pospolitym, rutą polną, zielem świętojańskim czy krzyżowym, jest byliną powszechnie porastająca słoneczne rejony Europy i Azji, a także północne rejony Afryki. W Polsce można go spotkać powszechnie, zarasta wiele lasów i pól, niekiedy bywa traktowany jako chwast i roślina niepożądana (głównie przez hodowców bydła, ze względu na to, że zabarwia on krowie mleko, obniżając tym samym jego jakość). Co więcej, po spożyciu dziurawca przez zwierzęta o jasnym umaszczeniu mogą powstawać u nich reakcje fotoalergiczne.

Zazwyczaj jego wysokość nie przekracza 1 m, rośnie w kępach o szerokości około 0,5 m. Od dołu pojawia się zwykle cienki, nagi pęd, który od około połowy wysokości rośliny gęsto rozrasta się na boki. Pędy są zwieńczone charakterystycznymi, żółtymi, pięciopłatkowymi kwiatami a także podłużnymi, lancetowatymi liśćmi posiadającymi niewielkie, transparentne kropki, w których roślina gromadzi większość substancji zapachowych.

Dziurawiec w ogrodzie

Dziurawiec z powodzeniem można zasadzić w ogrodach – nie ma on dużych wymagań odnośnie warunków, a do tego prezentuje się efektownie. Co ważne, można go także wykorzystać jako ziele pozwalające łagodzić wiele dolegliwości i poprawiające nastrój. Dziurawiec może rosnąć nawet na ubogiej glebie, jednak najdorodniejsze okazy wyhodujemy na nasłonecznionych stanowiskach, sadząc je na żyznej, przepuszczanej glebie, najlepiej z domieszką piasku.

Dziurawiec kwitnie zazwyczaj od czerwca do września, a jego żółte, niewielkie kwiaty (o średnicy do 1,5 cm) prezentują się subtelnie i są doskonałym uzupełnieniem ogrodów w stylu wiejskim i łąk kwietnych. Zwykle rozpoczyna kwitnienie przed 25 czerwca, stąd też nazywany bywa zielem świętojańskim.

Dziurawiec jest samopylny, a jego pyłek zwabia pszczoły. Z łatwością możemy także rozsiewać go z nasion, które zbieramy po zakończonym kwitnieniu, czyli zazwyczaj we wrześniu. Następnie wystarczy je wysiać bezpośrednio do gruntu zaraz po zbiorze albo nieco później, ale przed pierwszymi przymrozkami. Jeśli chcemy zebrane nasiona wysiać wiosną, pamiętajmy o tym, aby poddać je chłodnej stratyfikacji, czyli po zebraniu, przez kilka tygodni przechowywać je w niskiej temperaturze – nie wyższej niż 5°C. Poza tym dziurawiec można także rozmnażać wegetatywnie, czyli rozdzielając kępy lub kłącza dojrzałych roślin.

Zastosowanie dziurawca:herbatka z dziurawca

- dziurawiec może być wykorzystywany jako subtelna roślina dekoracyjna,

- dobrze nadaje się do dzikich ogrodów i łąk kwietnych,

- można go komponować z innymi ziołami, tworząc ciekawe ziołowe kompozycje i ziołowe zakątki,

- świetnie nadaje się jako roślina do rabat bylinowych.

Właściwości dziurawca

Dziurawiec jest także rośliną leczniczą, którą stosuje się do leczenia problemów bólowych, trawiennych, reumatycznych, ma także działanie antydepresyjne. Ponadto działa przeciwzapalne i pobudza wydzielanie żółci. Stosowany zewnętrznie, łagodzi oparzenia i ułatwia gojenie się ran. Zazwyczaj do celów leczniczych wykorzystuje się młode pędy z pąkami oraz kwiatami zbierane w ciepłe, suche dni, a najlepiej wieczorem, gdy stężenie dobroczynnych substancji jest najwyższe. Zebrane pędy można suszyć w ciemnych, ciepłych, pozbawionych wilgoci miejscach, najlepiej w niewielkich bukietach, tak aby ułatwić roślinom przewiew i zapobiec pojawianiu się grzybów i pleśni.

Uwaga dziurawiec może działać fotouczulająco i wyraźnie zwiększać wrażliwość skóry na promienie słoneczne, dlatego nie należy go stosować w czasie słonecznych dni, gdyż może spowodować uciążliwe wysypki, plamy i problemy skórne. Nie jest także polecany osobom o jasnej karnacji, które lubią kąpiele słoneczne.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu

Katalpa – egzotyczne drzewo do ogrodu
Katalpa, zwana również surmią, to piękne drzewo ozdobne, które zdobi coraz więcej ogrodów w naszym kraju. Choć nie należy do bardzo popularnych roślin...
Czytaj więcej

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja

Jesienny ogród – wygląd i pielęgnacja
Zazwyczaj nasz ogród jest zaplanowany tak, aby zdobił nie tylko wiosną i latem, ale także jesienią. Kiedy jednak zbliża się zimniejszy sezon, w którym...
Czytaj więcej

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?

Rośliny wieloletnie w donicach - jakie gatunki wybrać i jak o nie dbać?
Uprawa roślin w donicach cieszy się dużą popularnością – możliwość tę doceniają przede wszystkim posiadacze balkonów i tarasów, którzy pragną otoczyć ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Hodowla i zastosowanie dziurawca