Produkty

Hydrofor - zasada działania

Hydrofor - zasada działania

Posiadanie działki budowlanej, pozbawionej podłączenia do wodociągów, wiąże się z pobieraniem wody ze studni. Jeśli jesteś właścicielem takiego terenu i chcesz, by czerpanie z przydomowego źródła przebiegało o wiele bardziej komfortowo, zainwestuj w hydrofor. Jak działa to urządzenie i za co odpowiedzialne są jego poszczególne elementy?

Przejdź do następnych akapitów:

Hydrofor, a właściwie będąc precyzyjnym to zestaw hydroforowy, okazuje się niezbędnym urządzeniem, gdy zależy Ci na posiadaniu bieżącej wody w kranie. Sprzęt nie jest kolejnym gadżetem, który wykorzystasz w domu wyłącznie od czasu do czasu – wręcz przeciwnie. Hydrofor to w zasadzie obowiązkowe urządzenie, gdy korzystasz ze studni – wpływa na komfort pobierania wody. Sprawdzi się zarówno do zastosowania w domu jednorodzinnym (szczególnie tam, gdzie nie ma podłączenia do sieci wodociągowej), jak i na działce rekreacyjnej.

Dlaczego użytkowanie akurat tego sprzętu, ułatwia pobieranie wody ze studni? Hydrofor odpowiada za stabilizację ciśnienia w rurach – to jego główne zadanie. Po zastosowaniu urządzenia możesz się cieszyć jednolitym, nieprzerwanym strumieniem wody płynącej z kranu. I to bez względu na to, czy znajduje się on na parterze, czy też wyższym piętrze.

Co ciekawe, za taki efekt nie odpowiada żadna skomplikowana technologia, a proste zjawiska fizyczne. Z tego artykułu dowiesz się nieco więcej o tym, na czym polega zasada działania hydroforu. Opowiemy Ci, jak to się dzieje, że z kranu leci nieprzerwany strumień wody, mimo braku podłączenia do wodociągów. Weźmiemy również pod lupę poszczególne elementy urządzenia i przeanalizujemy, za co są one odpowiedzialne. Zgłębiając temat, opiszemy Ci także czy zasada działania hydroforu na działce, różni się od pracy urządzenia używanego w domu jednorodzinnym.

hydrofor zasada działania Zbiornik hydroforowy Malec pompy.pl 80 l

Hydrofor – zasada działania

Nim zaczniesz analizować, jak działa hydrofor, warto byś na początku zapoznał się z definicją tego słowa. Jest to o tyle ważne, że mianem tym określa się dwie rzeczy. Przede wszystkim hydrofor, to potoczna i bardzo często używana nazwa całego zestawu hydroforowego – urządzenia, które jest odpowiedzialne właśnie za utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji wodociągowej. Definicja ta dotyczy także zbiornika ciśnieniowego – elementu wspomnianego wcześniej układu, który współtworzy go razem z pompą, presostatem i zaworami.

Hydrofory sprawdzają się w obiektach, które nie są podłączone do sieci wodociągowej, a ich właściciele muszą pobierać wodę ze studni. Ich instalacja zdecydowanie poprawia komfort czerpania cieczy. System ten jest także swego rodzaju zabezpieczeniem dla pompy przed jej szybszym zużyciem. O co chodzi? Każda pompa ma określoną żywotność – liczbę cykli, które może wykonać na godzinę. Domeną domowych instalacji jest fakt, że działają krótko, ale często. Gdyby nie zbiornik ciśnieniowy, pompa wyeksploatowałaby się zbyt szybko, z uwagi na liczne włączenia.

Za ochronę pompy odpowiada właśnie hydrofor. Zasada działania urządzenia jest dosyć prosta. Najogólniej ujmując, pobrana przez pompę woda trafia do zbiornika ciśnieniowego, w którym znajduje się powietrze. Wraz ze wzrostem ilości wody, rośnie również ciśnienie powietrza. Gdy osiągnie ono określoną wartość, pompa automatycznie się wyłącza. Po odkręceniu kranu powietrze wypycha wodę ze zbiornika, a gdy ciśnienie obniży się poniżej pewnego poziomu, pompa na powrót jest uruchamiana i cykl się powtarza.

jak działa hydrofor Hydrofor Nac 50 l 1200 W

By urządzenie działało odpowiednio, ważny jest jego prawidłowy dobór – nieodpowiedni sprzęt może wyrządzić więcej szkód niż pożytku. Na to, jak działa hydrofor, ma wpływ m.in. rodzaj pompy czy wielkość zbiornika. Jakimi kryteriami kierować się podczas zakupów? Najważniejsze byś wielkość instalacji dobrał nie na zasadzie przypadku, a dokładnie do swoich potrzeb. Przemyślany wybór zapewni Ci wydajną pracę systemu przez długi czas.

Wspomnieliśmy, że na działanie sprzętu wpływają jego różne elementy. Które parametry są ważne i jak przekładają się na pracę maszyny?

Na rynku dostępne są różne pojemności zbiorników ciśnieniowych. Znajdziesz takie, które mieszczą zaledwie kilka litrów wody, jak i takie, w których zmieści się ponad 100 l. Jeżeli hydrofor ma pełnić funkcję głównego zbiornika zaopatrującego w wodę, jego pojemność nie powinna być mniejsza niż 100 litrów. W przypadku większego zapotrzebowania wybierz hydrofor mogący pomieścić więcej cieczy. Co ważne, wielkość zbiornika powinieneś także dopasować do rozmiarów instalacji w swoim domu. Ma to bezpośredni wpływ na ciśnienie wody płynącej w rurach. Większa pojemność sprawia również, że pompa będzie się rzadziej uruchamiała, co przełoży się na jej żywotność. Najlepiej, gdy będzie włączała się nie częściej niż kilka razy na godzinę.

Podczas wyboru zestawu hydroforowego, zwróć uwagę na typ pompy. Dzielą się one na dwa rodzaje: zasysające i głębinowe. Pierwszą instaluje się z reguły obok zbiornika, przez co czasem słychać jej pracę, a to może być sporą niedogodnością. Montuje się ją w sytuacjach, gdy lustro wody znajduje się wysoko.

hydrofor jak działa Zbiornik hydroforowy Malec pompy.pl WAO 100 l

Pompy głębinowe umieszcza się natomiast w studni, pod powierzchnią wody – dlatego ich praca jest niesłyszalna. Konieczność zastosowania tego typu pompy zachodzi wtedy, gdy poziom wody w studni znajduje się poniżej 7 metrów. W porównaniu do urządzeń zasysających wydajność pomp głębinowych jest znacznie większa. Za tym idzie jednak wzrost kosztów, ponieważ tego rodzaju sprzęty są o wiele droższe.

Robiąc zakupy, upewnij się, że membrana (przepona) wewnątrz zbiornika jest wykonana z materiału dobrej jakości. To w niej właśnie znajduje się woda – każde uszkodzenie wpłynie na sprawność działania instalacji. Wymiana przepony jest możliwa, ale w przypadku awarii, najlepiej to zadanie zlecić wykwalifikowanej firmie.

Jeżeli woda w studni jest zanieczyszczona, warto zamontować specjalne filtry, które uchronią zarówno pompę, jak i zawory przed zapchaniem. Taka dodatkowa ochrona wpłynie na to, że cała instalacja będzie działała sprawnie przez dłuższy czas. [Niebieska ramka]

Opisując zasadę działania zestawu hydroforowego, warto dodać, że system ten sprawdza się nie tylko w domach, w których woda czerpana jest ze studni. Urządzenie wykorzystasz również do wzmocnienia instalacji, która jest podłączona do sieci wodociągowej – dzięki hydroforowi zapewnisz sobie lepsze ciśnienie wody. Z kolei odpowiednio duży zbiornik pozwoli Ci na zainstalowanie sprzętu także w budynkach wielorodzinnych. Co więcej, hydrofor sprawdzi się również, jeśli posiadasz domek letniskowy albo masz swoją działkę lub ogród i zamiast wracać co chwilę po wodę do studni, wolisz używać węża ogrodowego do podlewania grządek.

Wiesz już na co zwrócić uwagę, kupując hydrofor do domu. A czym kierować się podczas zakupu sprzętu do ogrodu? W zasadzie podobnymi kryteriami, bo i zasada działania sprzętu jest taka sama. Weź jednak pod uwagę, że na działce, czy też w domku letniskowym, zużyjesz mniej wody, niż na co dzień w swoim domu. Dlatego nie wybieraj urządzenia o zbyt dużej pojemności. Na działce doskonale sprawdzi się niewielki i nowoczesny sprzęt. Warto dodać jeszcze jedną, ważną informację – hydrofor ogrodowy podłączysz nie tylko do wody ze studni, ale również do zbiornika z deszczówką.

Hydrofor – zasada działania. Schemat pracy

Zbiornik ciśnieniowy, pompa, zawory (odcinający, zwrotny i bezpieczeństwa), presostat – tych kilka elementów tworzy układ hydroforowy (budowa urządzenia bywa rozszerzona o manometr czy wodowskaz), odpowiedzialny za utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji wodociągowej. I mimo że zadanie to wydaje się trudne, w gruncie rzeczy praca urządzenia nie jest skomplikowana – opiera się o zasady fizyki. System zapobiega ciągłemu włączeniu się i wyłączeniu pompy, by ta przedwcześnie nie została wyeksploatowana. Zastanawiasz się, kiedy znów uruchomi się hydrofor? Zasada działania (schemat) urządzenia, jest powtarzalny. Opowiemy Ci krok po kroku, jak on wygląda.

Początek pracy

Po uruchomieniu urządzenia, pompa zaczyna wtłaczać wodę ze studni do zbiornika ciśnieniowego. Hydrofor nie jest pusty – jego środek wypełnia powietrze, które pełni bardzo ważną funkcję w całym schemacie działania sprzętu. Co dzieje się dalej?

Sprężanie powietrza i wypuszczenie wody

Uwaga!

Woda, którą pompa wtłacza do zbiornika ciśnieniowego, sprawia, że powietrze ma coraz mniej miejsca. Oznacza to, że znajdujący się w hydroforze gaz, spręża się pod naporem cieczy.

Ile trwa wtłaczanie wody? Pompa działa tak długo, aż ciśnienie w zbiorniku osiągnie zakładaną, maksymalną wartość. Po jej przekroczeniu urządzenie wyłączy się automatycznie.

Odpowiedni zawór „kontroluje”, by wtłoczona do hydrofora woda nie wypłynęła niespodziewanie, a jedynie wtedy, gdy będzie to konieczne. Czyli kiedy? Gdy będąc w domu, odkręcisz dowolny kran. Po przekręceniu kurka, sprężone powietrze wypchnie wodę z hydroforu, wpuszczając ją w rurki z odpowiednim ciśnieniem (za każdym razem takim samym). W zbiorniku, wraz z ubywaniem cieczy, nastąpi także spadek ciśnienia.

Ponowne włączenie pompy

W pewnym momencie upływ wody „pobudza” znów do pracy pompę. Kiedy to następuje? W zbiorniku ciśnieniowym znajdują się dwie oznaczone wartości graniczne: wspomniana już maksymalna, do której poziomu wtłaczana jest woda oraz minimalna – to po jej osiągnięciu pompa włącza się ponownie. Musisz wiedzieć, że wartości tych nie możesz ustawić. Są one ściśle określone przez firmę, która wyprodukowała hydrofor. Jak działa to urządzenie, że samo „wie”, kiedy zachodzi potrzeba wznowienia pracy pompy?

Poziom wody w zbiorniku kontroluje presostat (czujnik różnicy ciśnień). To kolejny kluczowy element, odpowiedzialny za prawidłowe działanie całego urządzenia. Gdy ciśnienie przekroczy zakładaną wartość minimalną, pompa automatycznie włączy się ponownie, a woda znów wypełni hydrofor do maksymalnego poziomu.

W momencie, gdy pompa ponownie zaczyna tłoczenie wody, cykl urządzenia zapętla się, a cały proces jest powtarzany – hydrofor pracuje w trybie stałym. Praca sprzętu, niezależnie od jego wielkości, za każdym razem wygląda tak samo.

Mimo że sprzęt jest łatwy w obsłudze, a jego instalacja wydaje Ci się być prosta, lepiej nie podłączaj go samodzielnie do domowej instalacji. By ograniczyć ryzyko wystąpienia ewentualnej awarii, zleć montaż zastawu hydroforowego wyspecjalizowanej ekipie.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Hydrofor – jaki wybrać?

Hydrofor – jaki wybrać?
W przypadku gdy działka, na której znajduje się nasz dom, nie jest podłączona do wodociągu, skazani jesteśmy na wykopanie własnej studni. To sprawia, ...
Czytaj więcej

Studnia w ogrodzie

Studnia w ogrodzie
Czasy, gdy studnia była jedynym źródłem wody, dawno już minęły, a pozostałości po nich możemy spotkać jeszcze w wielu miejscach. Stare i nieczynne od ...
Czytaj więcej

Co to jest hydrofor?

Co to jest hydrofor?
Hydrofor to popularna nazwa zestawu hydroforowego, w którego skład wchodzi zbiornik ciśnieniowy, pompa, presostat i niezbędne zawory. Całe urzą...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Hydrofor - zasada działania