Produkty

Iksora szkarłatna

Łac. Ixora coccinea

Iksora szkarłatna

Iksora szkarłatna, z łac. Ixora coccinea, jest rośliną z rodziny marzanowatych. Jej ojczyzną są wilgotne i ciepłe rejony Indii i Chin, gdzie występuje w postaci krzewu lub niewielkiego drzewka o wysokości ok. 1-3,5 m. W wielu krajach świata iksora pełni rolę ozdobnej rośliny doniczkowej. Jej charakterystyczną cechą są rozkwitające latem czerwone kwiaty, zebrane w kuliste baldachy.

W uprawie roślina jest dość wymagająca. Należy jej zapewnić słoneczne stanowisko, jednak przy zbyt intensywnym słońcu wymaga osłony. Iksora nie toleruje przeciągów i niskich temperatur, dlatego zimą śmiało można ją umiejscowić w pobliżu kaloryfera. Roślina preferuje gleby próchniczne, żyzne o lekko kwaśnym odczynie. Jest bardzo wrażliwa na zmianę odczynu gleby, dlatego należy ją podlewać zakwaszoną wodą, najlepiej deszczówką lub przegotowaną i odstaną wodą.

Roślinę można rozmnożyć z nasion, sadzonek, odrostów korzeniowych lub odkładów powietrznych. Sukces uprawy zapewni wysoka temperatura – powyżej 20 stopni Celsjusza, oraz odpowiednia wilgotność powietrza. Iksora wymaga również stale i umiarkowanie wilgotnego podłoża. By zapobiec przelaniu rośliny, dno doniczki należy wyłożyć warstwą drenażową. W okresie wegetacji iksora wymaga dokarmiania. Należy ją nawozić średnio co ok. 14 dni, wykorzystując w tym celu nawóz wieloskładnikowy. Zimą wskazane jest przechowanie rośliny w jasnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 15-16 stopni Celsjusza. W tym czasie należy ograniczyć jej podlewanie. Wczesną wiosną, zalecane jest przesadzenie iksory. W tym celu należy użyć wzbogaconej o korę lub perlit ziemi wrzosowej lub ziemi do azalii, a dodatkowo również nawozu o spowolnionym działaniu. Po przesadzeniu, wskazane jest przycięcie rośliny, które pobudzi jej pędy do bardziej bujnego wzrostu.

Zbyt suche powietrze uprawy sprawia, że roślina bywa atakowana przez szkodniki. Choroby często pojawiają się również wskutek zmiany odczynu gleby. By zapobiec ich powstawaniu, należy przestrzegać zasad uprawy, a w ramach leczenia stosować odpowiednie opryski.

Iksora jest przede wszystkim ozdobną rośliną doniczkową, która dekoruje wnętrza mieszkania, a także balkony i tarasy. Może być również wykorzystana jako sezonowa dekoracja ogrodu. Pięknie prezentuje się w pobliżu oczka wodnego.