Produkty

Imbir lekarski

Łac. Zingiber officinale

Imbir lekarski

Imbir lekarski, z łac. Zingiber officinale, to roślina uprawna z rodziny imbirowatych, pochodząca najprawdopodobniej z Melanezji. Obecnie nie występuje w naturze, lecz hodowana jest dla swoich doskonałych właściwości smakowych oraz leczniczych.

Pędy kwiatowe są krótkie i nie posiadają liści, natomiast pędy płonne mogą dorastać aż do metra wysokości. Liście są zielone, lancetowate i wyrastają w dwóch rzędach. Kwiaty w zielonożółtej barwie posiadają fioletowe akcenty i mają bardzo mały kielich. Najważniejszy w imbirze jest jednak jadalny korzeń – mięsisty o jasnobrązowym odcieniu, mocno rozgałęziony.

Całoroczna uprawa imbiru w gruncie jest niemożliwa, ponieważ jest to roślina ciepłolubna. Dlatego najczęściej hoduje się ją w doniczkach. Okres sadzenia kłącza imbiru przypada na przedwiośnie – należy przechowywać roślinę w temperaturze pokojowej. Najlepszym podłożem dla niej będzie próchnicza ziemia – mieszankę można przygotować samodzielnie.

W doniczce powinno się utrzymywać stałą wilgoć, dlatego idealny będzie plastikowy pojemnik, który nie oddaje wody na zewnątrz. Trzeba jednak uważać, aby nie przelać imbiru – korzeń ma bowiem predyspozycje do gnicia. Dla imbiru można przygotować stanowisko jasne, ale nie w bezpośrednim kontakcie z promieniami słonecznymi. Późną wiosną oraz latem doniczkę można wystawić na balkon lub taras. W tym czasie można też stosować nawóz organiczny co 2 tydzień, co zapewni roślinie lepszy rozwój.

Imbir lekarski stosowany jest przede wszystkim jako przyprawa – w Azji znana jest już od 3 tysiącleci, przez co kojarzona jest głównie z potrawami orientalnymi. Można ją spożywać na surowo, jako dodatek do sałatek, zup i dań na ciepło, ale również w formie suszonej i startej, kandyzowanej lub konserwowej. Nie bez znaczenia jest też jej doskonały wpływ na ludzki organizm – świetnie wpływa na układ trawienny i krążenia, łagodzi bóle żołądka i zębów, a także sprawdza się podczas walki z przeziębieniami. Imbir uznawany jest za afrodyzjak, ponieważ podnosi poziom testosteronu.