Produkty

Indygowiec

Łac. Indigofera

Indygowiec

Indygowiec, z łac. Indigofera, to rodzaj roślin wywodzących się z rodziny bobowatych. Obejmuje kilkaset gatunków rosnących w tropikalnych i subtropikalnych rejonach świata. Indygowce to najczęściej krzewy – rzadziej niewielkie drzewa. Większość z nich posiada pierzaste liście, czerwone kwiaty (choć zdarzają się też białe bądź żółte) oraz strączkowate owoce. 

Indygowiec Kiryłowa to jeden z odporniejszych gatunków indygowca, który dorasta do 1 m wysokości. Jego fioletowe kwiaty pojawiają się na przełomie czerwca i lipca na tegorocznych pędach. Roślina preferuje podłoże żyzne i dobrze przepuszczalne, najlepiej o odczynie od obojętnego do zasadowego. Obfite kwitnienie będzie możliwe jedynie wtedy, gdy krzew otrzyma odpowiednią ilość wody i będzie posadzony na stanowisku słonecznym. Roślinę przed nadejściem zimy należy zabezpieczyć przed mrozem, np. przez kopczykowanie, natomiast wiosną przyciąć ok. 10 cm nad ziemią.

Indygowiec himalajski jest z kolei krzewem szybko rosnącym o długim czasie kwitnienia – różowo-fioletowe kwiaty zebrane w kwiatostany utrzymują się od czerwca do września. Roślina dobrze rośnie w przeciętnej glebie o umiarkowanej wilgotności, preferując miejsca zaciszne i słoneczne – nadaje się do uprawy na zachodzie Polski. Wymaga zabezpieczenia na zimę. Podobne wymagania ma także indygowiec barwierski, który jest gatunkiem niepotykanym w stanie dzikim, a uprawianym już wyłącznie w Indiach.

Indygowce w naszym klimacie uprawiane są jako rzadkie, kolekcjonerskie rośliny ozdobne. Hodowane szczególnie dla dekoracyjnych kwiatostanów odznaczają się na tle zielonych liści. Mogą występować pojedynczo, jako solitery zdobiące trawnik, a także jako element orientalnych rabat. Sprawdzą się też w towarzystwie innych kwitnących krzewów ogrodowych. Liście indygowca barwierskiego, zwanego również farbiarskim, były ponadto wykorzystywane dawniej do produkcji barwnika indygo, służącego do barwienia tkanin, zwłaszcza dżinsu. Obecnie jest on zastępowany barwnikiem syntetycznym, co spowodowało zaniechanie upraw rośliny na większą skalę.

Data publikacji: 27.02.2017