Nawilżacze powietrza — co warto o nich wiedzieć?

W sezonie grzewczym bardzo często mamy problem ze zbyt suchym powietrzem w domu. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę przy wyborze nawilżacza.

Optymalna wilgotność powietrza to 40-60%, gdy jest niższa, czujemy drapanie w gardle, wysuszenie śluzówek, problemy z zatokami, zmęczenie oczu, nasza odporność się obniża, łatwiej zapadamy na infekcje układu oddechowego i jesteśmy przemęczeni. Cierpią również nasze włosy i cera. Podobnie reagują zwierzęta. Zbyt suche powietrze szkodzi również roślinom, które w takich warunkach chorują i schną oraz drewnianym meblom i podłogom, które mogą pękać .

Czym nawilżać powietrze

Nawilżacze tradycyjne – zawieszane na grzejnikach.

Są to zbiorniki o niewielkiej pojemności, z których w naturalny sposób paruje woda. Mogą być:

- ceramiczne (woda z nich paruje otworem, a jeśli nie są szkliwione, to również całą powierzchnią naczynia),

- plastikowe z otworami na przedniej ścianie (zwykle mają wkłady z włókniny, które zwiększają powierzchnię parowania, ale trzeba je wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta, bo osadza się na nich kurz, kamień i mikroorganizmy),

- szklane, z których woda paruje przez otwór górny.

Nawilżacze powietrza — co warto o nich wiedzieć?

Nawilżacze tradycyjne polecane są do małych pomieszczeń. Mają małą wydajność, która wzrasta wraz z temperaturą wody i grzejnika.  Żeby zwiększyć efekt nawilżania, można na jednym grzejniku zawiesić kilka urządzeń. Nie zużywają prądu. Są tanie. Trzeba dość często myć je wewnątrz i wymieniać wodę na świeżą, aby nie rozwijały się w niej bakterie.

Nawilżacze ultradźwiękowe 

To najpopularniejsza grupa urządzeń. Za sprawą fal o bardzo wysokiej częstotliwości rozbijają wodę w drobniutką mgiełkę – zimną, a w niektórych modelach również ciepłą. Urządzenia są bardzo ciche (ale nie dla zwierząt, które słyszą fale ultradźwiękowe) i wydajne. Nawilżacze te mogą mieć różne funkcje i udogodnienia np. wbudowany higrometr dostosowujący pracę urządzenia do wilgotności powietrza, regulator intensywności nawilżania, czujnik poziomu wody wyłączający urządzenie, gdy się wyczerpie. Oprócz nawilżania mogą też jonizować powietrze.
Urządzenia te są dość wrażliwe na jakość wody, dlatego warto wybierać modele z filtrem oczyszczającym wodę (trzeba go raz w sezonie wymieniać). Przy zakupie warto zwracać uwagę na wielkość otworu w zbiorniku na wodę – aby można go było umyć w środku. Trzeba też pamiętać o regularnym myciu urządzenia, aby nie rozwijały się w nim bakterie i nie odkładał kamień na delikatnych elementach.

Klimatyzery czyli nawilżacze ewaporacyjne. Wyposażone są w zbiornik na wodę, filtr lub wkład chłonący wodę, wentylator, który przetłacza powietrze przez wkład i nawilżone wydmuchuje do pomieszczenia. Oprócz tego zwykle mają filtr powietrza zatrzymujący kurz. 
Urządzenia te oczyszczają, nawilżają i chłodzą powietrze, mogą je również jonizować. Można je stosować do aromaterapii. Są wydajne, ale głośniejsze od ultradźwiękowych. Co pewien czas trzeba w nich wymieniać lub czyścić wkład – zgodnie z zaleceniami producenta.

Nawilżacze parowe 

Podgrzewają wodę wytwarzając ciepłą, sterylną parę wodną

Nawilżacze ozdobne z lampą 

Wytwarzają mgiełkę wodną dzięki falom ultradźwiękowym. Wyposażone są w misę, z której po napełnieniu wodą wydobywa się chłodna mgiełka. Mają też lampę LED, która dekoracyjnie podświetla mgiełkę i rozprasza mrok, dając kameralny klimat. Urządzenia nawilżają i jonizują powietrze.

Przeczytaj także: Uzdatniamy powietrze w pomieszczeniach – pochłaniacze wilgoci

Nawilżacze powietrza — co warto o nich wiedzieć?

Na co zwracać uwagę?

Przy zakupie nawilżacza trzeba sprawdzać przede wszystkim: 

- wielkość pomieszczenia (podawaną w m2 lub m3), do jakiej polecane jest dane urządzenie;

- wydajność nawilżania podawaną zwykle w ml/godz. (od kilku do kilkuset ml/godz.). Im większa, tym szybciej urządzenie nawilżymy powietrze i tym większe może być  obsługiwane pomieszczenie;

- głośność – nawilżacze grzejnikowe są bezgłośne, ultradźwiękowe – bardzo ciche dla ludzi, lecz słyszalne dla zwierząt, natomiast urządzenia z wentylatorem są słyszalne – przez co nie poleca się ich do sypialni i pokoi dziecięcych;

- łatwość czyszczenia wszystkich elementów urządzenia, w tym również zbiornika na wodę;

wielkość zbiornika na wodę – im większa, tym rzadziej trzeba go napełniać, ale pamiętajmy by woda nie stała zbyt długo.

- elementy wymienne, czyli różnego rodzaju filtry, włókniny itp. Filtry poprawiają jakość wody, wydłużając trwałość urządzenia, mogą też zabijać zarazki, pochłaniać zapachy, zatrzymywać kurz. Sprawdźmy ile kosztują i jak często trzeba je wymieniać, gdyż mogą znacznie podwyższyć koszty eksploatacji;

- funkcje i udogodnienia, jakie zapewnia nawilżacz. Ważne są czujniki optymalizujące pracę urządzenia i chroniące je przed awarią w razie pracy na sucho.