Produkty

Jak poszerzyć funkcjonalność naszej wkrętarki?

Jak poszerzyć funkcjonalność naszej wkrętarki?

Wkrętarka to jedno z najczęściej spotykanych elektronarzędzi w domu każdego majsterkowicza. Nic dziwnego, to urządzenie bardzo uniwersalne o bardzo szerokim zakresie działań. Funkcjonalność wkrętarki można również skutecznie poszerzyć o szereg przydatnych zastosowań dzięki odpowiednim akcesoriom. Przyjrzyjmy się im bliżej.

wkrętarkaPoza prymarną funkcją wkręcania śrub czy wkrętów najprzeróżniejszych typów, każda solidna wkrętarka potrafi, mniej lub bardziej, odgrywać rolę szlifierki, polerki, wiertarki, czy frezarki. Wszystko zależy od tego, jakich dodatkowych akcesoriów użyjemy.

Bity, wiertła, zdzieraki i fazowniki

Oczywiście podstawowym wyposażeniem wkrętarki są bity, które zapewniają poprawne wkręcanie różnych śrub, a tym samym gwarantują solidne łączenie rozmaitych materiałów. Kolejną ważką funkcją jest przewiercanie, pogłębianie otworów, nawiercanie w różnorakich powierzchniach i o różnym charakterze. Tutaj posłużymy się nie tylko wiertłami, ale również nawiertakami, fazownikami i otwornicami.

Obróbkę powierzchni zapewnią zdzieraki, kamienie szlifierskie oraz szczotki ścierne. O podstawowym wyposażeniu wkrętarek przeczytasz w tym artykule. Wszystkie wymienione końcówki będą posiadały charakterystyczny dla wkrętarki przekrój sześciokątny ¼ cala.

Końcówki do wkrętarek ze strefą skrętną

Do poważniejszych zastosowań, takich które wymagają stosowania większych momentów obrotowych, stworzono specjalny typ końcówek ze strefą skrętną. Mają one charakterystyczne zwężenie w środkowej części. Końcówki takie są elastyczniejsze, a przy tym znacznie bardziej odporne na naprężenia. Są hartowane i niezwykle wytrzymałe. Nadają się do mocniejszych wkrętarek udarowych.

Adapter do bitów 1/4" x 1/4"Adaptery i przedłużki

Na końcówkach z uchwytami sześciokątnymi nasze możliwości się jednak nie kończą. Za pomocą specjalnych adapterów, naszą wkrętarką obsłużymy również końcówki nasadowe mocowane np. na kwadrat ¼ cala. Dzięki temu otrzymujemy możliwość zastosowania szerokiej gamy końcówek wkrętakowych, łącznie z przejściówkami na inne systemy.

Bardzo wygodnym akcesorium są przedłużki do bitów o przekroju sześciokątnym, czy to zwykłe – zatrzaskowe, czy też magnetyczne. Szczególnie te drugie ułatwiają pracę z wkrętami. Naokoło przedłużki jest umocowany pierścień magnetyczny, który utrzymuje wkręty w stabilnej pozycji, przez co wkręcanie możemy zainicjować jednorącznie. Istnieją również przedłużki przystosowane do pracy z udarami, również i one posiadają strefę skrętną. Możemy więc bit ze strefą skrętną usadowić w posiadającej ją przedłużce, co zapewnia maksymalną ochronę elementów roboczych.

Uwaga!

Stosowanie udaru w pracy z przedłużkami nieprzystosowanymi do takich obciążeń, może prowadzić do trwałego zaklinowania się bitu w przedłużce, uszkodzenia gniazda wkrętu, jak i samych tych elementów.

wkrętarkaNasadki kątowe, uchwyty wiertarskie

Do wkręcania pod kątem (najczęściej prostym) w miejscach trudno dostępnych przysłuży się nam nasadka kątowa. Jego konstrukcja opiera się na mechanizmie przekładni kątowej z łożyskiem. Wybierając odpowiedni adapter musimy koniecznie zwrócić uwagę na maksymalny moment kątowy, do którego dana przedłużka kątowa została zaprojektowana.

Kolejnym ciekawym poszerzeniem funkcjonalności naszej wiertarki są uchwyty wiertarskie. Jeśli posiadamy zestaw typowych wierteł, ten uchwyt umożliwi nam użycie ich we wkrętarce. Wśród takich uchwytów znajdziemy również modele wyposażone w ogranicznik głębokości wiercenia.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że producenci, bądź sprzedawcy częstokroć synonimicznie traktują pojęcia: adapter, przystawka, przedłużka czy nasadka. Działanie poszczególnych akcesoriów pozostaje jednak bez zmian.

Dział Narzędzia

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak poszerzyć funkcjonalność naszej wkrętarki?