Podlewanie ogrodu – najczęstsze błędy

podlewanie

Błąd 1 – nieodpowiedni czas podlewania roślin

Najczęstszym błędem jest przekonanie, że rośliny można podlewać o dowolnej porze dnia. Tymczasem nawadniania należy obowiązkowo unikać między godz. 10 a 16 (szczególnie latem), kiedy świeci słońce. Podlewanie w tym czasie nie spełnia swojej roli, a wręcz szkodzi roślinom – woda osadzona na liściach skupia promienie słoneczne, powodując poparzenie liści i powstanie na nich brązowych, wysuszonych plam. To z kolei zwiększa ich podatność na działanie bakterii i grzybów. Natomiast woda, która spadnie na ziemię, zamiast się wchłonąć, zwyczajnie wyparuje.

Zamiast podlewać w czasie upałów, warto nawodnić rośliny wcześnie rano (woda z liści zdąży wyschnąć i dotrzeć do korzeni) lub późnym popołudniem (ale nie po zmierzchu, ponieważ woda nie wyschnie przez noc, co może stać się przyczyną powstawania chorób grzybowych).

podlewanie

Błąd 2 – zbyt mała ilość wody

Do niewłaściwych nawyków należy też codzienne podlewanie zbyt małą ilością wody. Tymczasem żeby rośliny ogrodowe mogły korzystać z jej odżywczych właściwości, musi ona docierać nawet na 20 cm w głąb ziemi. Wymaga to zastosowania intensywnego nawadniania raz na kilka dni. Pracę trzeba sobie zaplanować tak, żeby była wykonywana regularnie – dłuższe przerwy mogą bowiem spowodować usychanie roślin i ich nieprawidłowy rozwój.

Uwaga! Rośliny należy podlewać, dopóki ziemia wchłania wodę. Żeby mieć pewność, kiedy to nastąpi, można robić kilkuminutowe przerwy – jeśli woda zostaje na powierzchni, oznacza to, że osiągnęliśmy odpowiedni poziom nawodnienia.

Błąd 3 – zły rodzaj wody

Dla własnej wygody do podlewania zazwyczaj używamy wody pochodzącej z sieci wodociągowej. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie – jest ona nasycona chlorem lub ozonem, które upośledzają rozwój roślin. Woda z wodociągów obciąży dodatkowo nasz budżet. Jeśli chcemy oszczędzić, lepiej nawadniać rośliny deszczówką.

podlewanie

Błąd 4 – zbyt mocny strumień wody

Siła strumienia wody powinna być dostosowana do rodzaju podlewanych roślin. Aplikowana pod zbyt dużym ciśnieniem zniszczy kwiaty i uszkodzi liście, co może narazić je na infekcje chorobotwórcze. Dlatego delikatne rośliny trzeba podlewać ostrożnie, kierując strumień na glebę.

Błąd 5 – intensywne podlewanie nasion

Szczególną ostrożność trzeba zachować także w czasie podlewania świeżych zasiewów. Zbyt intensywny strumień wody może całkowicie wypłukać nasiona z ziemi, przez co nie wykiełkują.