Produkty

Świecznik z lampy – jak wykonać?

Świecznik z lampy – jak wykonać?

Czy pamiętacie dawne lampy? Te klasyczne żyrandole, które chlubnie zwisały z naszych sufitów? Miały zazwyczaj standardową konstrukcję – kilka kloszy połączonych drewnianą lub metalową ramą. Dzisiaj te stare poczciwe lampy przenieśliśmy na strych lub do garażu. Tymczasem, zamiast skazywania ich na taki żywot, można je jeszcze przywrócić do pomieszczeń domowych. Teraz jednak w zupełnie innej roli – praktycznej dekoracji.

świecznik z lampyStare żyrandole rzadko już zdobią współczesne domy. Ich urok rozumieją tylko kolekcjonerzy lub miłośnicy stylu klasycznego. Można je jednak wykorzystać także w aranżacji wnętrz industrialnych czy też tam, gdzie dominują dodatki ubarwione techniką schabby chic. Nasz pomysł na żyrandol to funkcjonalny i piękny świecznik, który możemy położyć w dowolnym miejscu domu.

Co będzie nam potrzebne:

- Stary żyrandol – najlepiej z drewnianą ramą, którą można rozkręcić na rzeźbione „wałeczki”,

- klej wikol,

- farba akrylowa – kolor według uznania, jednak my proponujemy miętowy oraz biały,

- farba czarna, dzięki której uzyskamy efekt przetarcia,

- opcjonalnie narzędzie do cięcia drewna, np. piłka ręczna.

Żyrandol Nero 5 x 40 W E14 białyWykonanie świecznika

Zacznijmy od przyjrzenia się lampie. Pomyślmy, z których jej części będzie można wykonać najciekawszy świecznik. Rozkręćmy te elementy, które nas interesują, a w razie takiej konieczności przytnijmy dół – podstawę – tak, aby świecznik mógł solidnie trzymać się podłoża.

Dodatkową platformę utrzymującą lampę możemy wykonać z drewnianych krążków. Element podłużny i krążek skleimy klejem do drewna.

Następnie całą konstrukcję przetrzyjmy papierem ściernym, aby dokładnie ją zmatowić przed malowaniem. Później malujemy świecznik farbą, a po wyschnięciu pierwszej warstwy pokrywamy wystające elementy czarnym kolorem.

Po przeschnięciu nakładamy ostatnią warstwę białej farby (opcjonalnie miętowej). Ponownie przecieramy wybrane fragmenty papierem ściernym, aż zobaczymy delikatne prześwity czarnej farby.

Nasz świecznik jest już właściwie gotowy. Dobierzmy do niego ulubione świece, np. zapachowe, i stwórzmy w swoim wnętrzu wyjątkowy nastrój.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!

I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!
Światło, nie tylko słoneczne, w naturalny w sposób reguluje naszą aktywność oraz nastrój. Nie bez powodu w jasnych, ciepłych wnętrzach czujemy się kom...
Czytaj więcej

Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?

Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?
Ograniczony metraż, zbyt mała liczba pokoi, brak funduszy na remont – to wszystko sprawia, że niekiedy musimy zorganizować przestrzeń wielofunkc...
Czytaj więcej

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?
Przedpokój to pomieszczenie, które robi pierwsze wrażenie, jest wizytówką naszego wnętrza i zaprasza gości do środka. Powinno to być jednak miejsce ni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Świecznik z lampy – jak wykonać?