Produkty

Wnętrza w wiktoriańskim stylu

Wnętrza w wiktoriańskim stylu

Pełen przepychu styl wiktoriański powstał w XIX wieku, jednak do dziś możemy z niego czerpać inspiracje podczas aranżacji własnego wnętrza. Jak powstał i czym charakteryzuje się ten styl?

wiktoriańskie zdobieniaPodstawowe cechy stylu wiktoriańskiego 

W czasie długotrwałego okresu panowania królowej Wiktorii w Anglii (lata 1837-1901) powstał odrębny kierunek w sztuce, zwłaszcza w architekturze i meblarstwie. Był to czas wzrostu bogactwa kolonialnego oraz szybkiego rozwoju przemysłu. Elementy stylu wiktoriańskiego znane są i stosowane do dziś. 

Do cech wyróżniających styl wiktoriański należą:


- liczne i ciężkie ornamenty oraz przeładowanie form,
- pompatyczność ozdób i dekoracji,
- brak spójności stylu sprawiający wrażenie tandetności,
- wykorzystywanie stylów z różnych epok (eklektyzm). 

W architekturze wiktoriańskiej stosowano liczne wykusze, ganki i werandy z metalowymi balustradami. Dbano o detale takie jak sztukateria, ozdobne gzymsy czy okapy. W drzwiach i oknach pojawiały się witraże. Popularne były narożne wieżyczki. Dachy pokrywano łupkiem, ściany budowano głównie z cegły, elewacje zdobiono kamieniem lub terakotą. 

Urządzanie wnętrz w wiktoriańskim stylu 

Kilka wskazówek przydatnych przy urządzaniu wnętrz stylizowanych na wiktoriańskie: 

1. Nie warto decydować się na jasne, jednolite ściany – najlepiej, jeśli będą one pokryte np. materiałową tapetą. Może nią ozdobić jedną ze ścian, a inne pomalować na charakterystyczne dla epoki barwy złamanej zieleni, fioletu czy bordo. Pożądane będą też elementy sztukaterii i barwa złota. 

2. Nie żałujmy ornamentów, elementów roślinnych oraz geometrycznych wzorów. Zdobienia takie możemy zastosować na poręczach, balustradach czy karniszach, a także wszędzie tam, gdzie uda się je przemycić. Możemy także umieścić na posadzkach wzory roślinne - mogą to być drobne heksagonalne czy kwadratowe płytki, albo roślinne obrazy z charakterystyczną bordiurą, czyli dekoracyjnym obramowaniem. 

3. Tkaniny użyte we wnętrzu powinny mieć mocne kolory i być grubo tkane. Zarówno zasłony jak i obicia mebli powinny świadczyć o wiktoriańswiktoriański żyrandolkim przepychu. Mogą być pikowane i drapowane, byle dawały spektakularny efekt, obok którego trudno przejść obojętnie. 

4. Meble powinny być bogato zdobione, dostojne i ciężkie, najlepiej wykonane z ciemnego drewna. Możemy je oczywiście nieco zmodyfikować, dodając nowoczesne elementy, np. przezroczyste siedzisko do wiktoriańskiego modelu krzesła. 

5. W łazience warto zdecydować się na dużą wannę, najlepiej na lwich nogach. Ważne, aby wyglądała ona elegancko i nawiązywała do ducha minionych epok. Wszelkie nowoczesne rozwiązania starajmy się oprawić w stylowe formy, nie zapominając o detalach i zdobieniach. 

6. Warto umieścić też w pomieszczeniach rzymskie kolumny oraz liczne lustra. Możemy zdecydować się także na kryształowe żyrandole albo ich nowoczesne stylizacje. Ważne, aby wnętrza prezentowały się dostojnie i elegancko, nawet jeśli niebezpiecznie ociera się to o kicz. 

7. W wiktoriańskim stylu bezkarnie możemy rozmieszczać niezliczone ilości bogato oprawianych obrazów, wszelkich bibelotów, figur, rzeźb czy pamiątek rodzinnych. Odkopmy więc rodzinne pamiątki i drogocenne zdobycze i nie bójmy się ich wyeksponować.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!

I wszystko jasne, czyli wybieramy lampy!
Światło, nie tylko słoneczne, w naturalny w sposób reguluje naszą aktywność oraz nastrój. Nie bez powodu w jasnych, ciepłych wnętrzach czujemy się kom...
Czytaj więcej

Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?

Jedno wnętrze, wiele funkcji – jak to osiągnąć?
Ograniczony metraż, zbyt mała liczba pokoi, brak funduszy na remont – to wszystko sprawia, że niekiedy musimy zorganizować przestrzeń wielofunkc...
Czytaj więcej

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?

Projekt przedpokoju – o czym warto pamiętać?
Przedpokój to pomieszczenie, które robi pierwsze wrażenie, jest wizytówką naszego wnętrza i zaprasza gości do środka. Powinno to być jednak miejsce ni...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Wnętrza w wiktoriańskim stylu