Produkty

Pomysłowy kącik dla kota

Pomysłowy kącik dla kota

O ile dla innych zwierząt, można urządzić specjalny, dedykowany kącik – dla kota jeden kąt z pewnością nie wystarczy. Kot ma specyficzne zwyczaje i jest wyjątkowym indywidualistą. Dlatego powinniśmy raczej mówić o urządzeniu pewnej powierzchni specjalnie przystosowanej do potrzeb kota.

transporter dla kotaNiezbędne elementy kociego wyposażenia

Mając kota,  musimy wyposażyć nasz dom w takie sprzęty jak:

- Kuweta (wraz z łopatką, ewentualnie pokrywką i innymi udogodnieniami) oraz odpowiedni piasek czy żwirek, najlepiej antybakteryjny.

- Miski na wodę oraz na pokarmy stałe.

- Legowisko dla kota. Może ono być bardzo różne – od wyłożenia zwykłego kartonu przytulnym, miękkim materiałem – po specjalne łóżka na wzór naszych mebli, np. z drewna, skóry czy tworzywa.

- Drapak do ostrzenia pazurów – dostępne są o najróżniejszych kształtach, układach czy płaszczyznach. Czasem stanowić mogą część zabawki albo ścianki postawionej w pobliżu legowiska. Jednak koty bywają kapryśne, dlatego z czasem same wybiorą obiekt do drapania – niekoniecznie zgodnie z wolą właściciela (aby je zachęcić do używania drapaka pomogą 2 krople waleriany wtarte w szorstki materiał).

- Transporter do bezpiecznego przemieszczania pupila np. do weterynarza.

- Warto nabyć także kocie zabawki. Mogą to być całkiem duże konstrukcje – z mosttami, łukami, podestami, ale przydadzą się także małe, futrzane, imitujące myszy czy ptaki.

Kocie zasady

kuweta dla kotaNie każdy kot jest w stanie polubić i zaakceptować to, co uwielbiają jego gatunkowi współbracia. Dlatego kupując kocie wyposażenie, musimy liczyć się ze indywidualnymi preferencjami naszego ulubieńca. Czasem musimy zastosować metodę prób i błędów, zanim trafimy na najwłaściwsze rozwiązanie. Koty są stworzeniami bardzo schludnymi, dlatego umieszczenie obok siebie kuwety, legowiska i misek z żywnością z całą pewnością nie spotka się z ich aprobatą. Zadbajmy o to, aby kuweta była dostatecznie oddalona od kocich misek. Kocia kuweta powinna mieć jedno stałe miejsce – najlepiej, aby było ono osłonięte i oddalone od kuchni i miejsca, gdzie przyjmujemy gości lub bawią się dzieci – warto rozważyć umieszczenie jej w łazience czy toalecie.

Przygotowując legowisko dla kota, pamiętajmy, że te czują się znacznie bezpieczniej, jeśli przestrzeń, w której odpoczywają, jest w jakiś sposób ograniczona. Dlatego prawie wszystkie koty tak bardzo lubią zwykłe kartony czy pudła, a nawet wnętrza umywalek i pralki. Wiele z tych elementów możemy stworzyć samodzielnie – mogą to być pudełka wykonane z desek lub też specjalnie dostosowane i ozdobione pudła i kartony.

Higiena ponad wszystko

Nie możemy zapomnieć o zachowaniu niezbędnej czystości w kuwecie, inaczej mogą nas spotykać niemiłe niespodzianki. Kuwetę warto często myć i odkażać – dostępne są specjalne środki, które zniwelują nieprzyjemny zapach. Przestrzeń pod miskami warto odpowiednio zabezpieczyć – można do tego wykorzystać na przykład resztki wykładziny. Warto umieścić kuwetę na powierzchni, która nie chłonie wilgoci i pozwala na łatwe jej sprzątanie. Dobrą lokalizacją jest łazienka lub ubikacja, gdzie podłoga wyłożona jest płytkami ceramicznymi.

Dział Urządzanie

Komentarze

Ocena
2 komentarze
09.10.2015
Koty to są dziwne stworzenia, mają swoje własne widzimisię, możesz zrobić im przewspaniały kącik do zabawy, a i tak będą bardziej zainteresowane zwykłym kartonem. Nie twierdze, że budowanie takich kącików jest bezcelowe, ale to wszystko zależy od kota
17.06.2015
tak, kotu to można się narobić różnych atrakcji, człowiek się nastara, a kotek i tak ma to w d... no ale co niezbędne to niezbędne i trzeba kotu zapewnić wszystko co potrzebuje

Ocena i komentarz dla:

Pomysłowy kącik dla kota