Produkty

Pojemniki do segregowania śmieci

Pojemniki do segregowania śmieci

Segregowanie śmieci jest łatwe i ma same zalety: pozwala zmniejszyć ilość wysypisk, oszczędza energię, ogranicza eksploatację zasobów naturalnych, umożliwia obniżenie wydatków.

segregowanie śmieci, plastik, kosz na śmieciOdbiór segregowanych śmieci jest znacznie tańszy niż śmieci ogólnych – komunalnych. Często można nawet oddawać je za darmo, a jeśli dostarczymy je do punktów zbiórki, to możemy na tym zarobić.

Jak segregować śmieci. Przepisy nakładają na nas obowiązek oddzielania surowców wtórnych (papier, szkło, plastik, metal) od odpadów komunalnych, ale im dokładniej posegregujemy śmieci, tym lepszy pożytek z tego będzie miała nasza planeta i my sami. Wystarczy wstawić w kuchni i łazience kilka pojemników lub koszy, ułatwiających podział odpadów. Pamiętajmy, by przed wyrzuceniem umyć i zgnieść opakowania oraz odkręcić nakrętki (wiele organizacji charytatywnych zbiera je odrębnie).

Odpadki organiczne. Świetnie nadają się na kompost, czyli cenny nawóz organiczny. Możemy go oddać glebie, oszczędzając przy tym pieniądze za wywóz tej części śmieci i za kupno nawozu do ogrodu. Do pojemnika na odpadki organiczne wrzucamy obierki, roślinne odpadki kuchenne, fusy z herbaty i kawy, resztki pożywienia (ale bez mięsa), skorupki jajek, popiół drzewny itp. Nie należy jednak wyrzucać dużych ilości tłuszczu, mięsa, kości, skażonych lub chorych części roślin oraz odpadków nieorganicznych.

Papier. To najłatwiej przetwarzalny surowiec wtórny. Można go wielokrotnie recyklingować, a jedna tona makulatury chroni przed wycinką 17 drzew. Do pojemnika na papier można wyrzucać suche gazety, zeszyty, broszury, książki, kolorowe magazyny, opakowania tekturowe i papierowe, w tym opakowania typu tetra pak do żywności płynnej (ale odnośnie nich upewnij się w zakładzie oczyszczania miasta, bo są różne technologie ich przetwarzania). Nie należy jednak wyrzucać lakierowanego lub foliowanego papieru z folderów reklamowych, kalki, tapet, artykułów higienicznych, a także mokrego lub tłustego papieru albo ligniny.kosze do segregacji odpadów

Plastik i metal można zbierać razem. Odpady plastikowe przetwarza się na grys, z którego powtórnie można zrobić różnego rodzaju produkty plastikowe. Do pojemników na tworzywa sztuczne wrzucamy butelki PET, plastikowe opakowania po żywności, owocach i warzywach, torebki foliowe, opakowania po kosmetykach i środkach czystości, czyste kanistry, a także opakowania stalowe i aluminiowe. Nie wrzucamy opakowań po lekarstwach, produktach chemicznych, farbach, olejach i smarach, po środkach ochrony roślin, a także zabawek i sprzętu AGD.

Szkło. Potłuczone i przetopione służy do powtórnej produkcji opakowań szklanych. Do pojemników na szkło wrzucamy słoiki i butelki (białe i kolorowe). Nie wrzucamy potłuczonych szyb, kieliszków, szklanek, naczyń żaroodpornych, szkła kryształowego, okularowego, opakowań farmaceutycznych i chemicznych z resztkami zawartości a także ceramiki.

Odpady komunalne. To wszystkie odpady, których nie można wrzucać do śmieci segregowanych z wyłączeniem baterii, środków chemicznych, sprzętu agd i odpadów niebezpiecznych. Nie warto też wyrzucać do nich odpadów organicznych.

Jeśli na Twoim osiedlu nie ma pojemników do selektywnej zbiórki - spróbuj zmobilizować do ich postawienia gminę, spółdzielnię, administrację nieruchomości, czy wspólnotę mieszkaniową. Organizacja selektywnej zbiórki jest ich obowiązkiem, Twoim – segregowanie odpadów.

Dział Urządzanie

Komentarze

Ocena
4.67
4 komentarze 4 Pojemniki do segregowania śmieci
26.10.2015
fajne pomysły i pojemniczki! ostatnio się przeprwoadziłam i w małej kuchni nie mogę ciągle wymyślić jak segregować śmieciska, a bardzo chcę. pomogliście mi. ten taki obrotowy kosz kolorowy, fantastyczna sprawa. w weekend do was jadę!;)
11.09.2015
Nie lubię koszy, są moim zdaniem niepraktyczne. Mamy w przedsionku porozwieszane worki i uważam że to o wiele wygodniejsze
01.09.2015
Czasem się dziwię ludziom, którzy grzecznie segregują - zbierają papier do foliowych worków, a potem bezmyślnie z tą folią wyrzucają te papiery do odpowiednich pojemników -

no trochę pomyślunku
25.06.2015
mi się taki pojemnik jak na obrazku nie sprawdził... wszystkim się wszystko myliło, a przerób plastiku mamy taki, że cały kubeł by się na nie przydał. dlatego mamy po prostu w schowku duże worki, każdy w innym kolorze, itam segregujemy

Ocena i komentarz dla:

Pojemniki do segregowania śmieci

  • R
#InteliwiseSaaSModule_win_wrapper