Produkty

Przechowywanie w pokoju dziecięcym – praktyczne wskazówki

Przechowywanie w pokoju dziecięcym – praktyczne wskazówki

Pokój dziecięcy pełen jest różnorodnych przedmiotów – ubrań, pluszaków, klocków, książek, zeszytów czy kredek. Jak sprawić, by każdy z nich miał swoje stałe miejsce? O tym powinniśmy pomyśleć już podczas aranżacji pokoju dziecięcego – wyposażmy go w akcesoria, które z pewnością pomogą dziecku w segregowaniu należących do niego zabawek, przyborów do rysowania i odzieży.

Pojemnik Keeeper Multibox XXL świeży niebieski
Pojemnik Keeeper Multibox XXL

Wyposażenie pokoju dziecka

Urządzając pokój dla naszej pociechy, kierujemy się funkcjonalnością i estetyką wybieranych elementów wyposażenia. Największą rolę odgrywają tu meble – łóżko, szafa, biurko i wygodne krzesło stanowią w pokoju dziecka niezbędne minimum. Podejmując decyzję co do zakupu konkretnych mebli, zwróćmy uwagę na ich konstrukcję – będzie to ważne w kontekście szafy wyposażonej w liczne półki i drążek na odzież wiszącą, jak też biurka zawierającego wysuwaną półkę i łóżka. To ostatnie powinno posiadać skrzynię na pościel, szuflady lub jeszcze inne praktyczne skrytki.

Jednak mimo zastosowania funkcjonalnych udogodnień podstawowe meble najczęściej nie są wystarczające, by pomieścić cały dziecięcy dobytek i umożliwić zachowanie porządku. Dlatego powinniśmy zadbać także o dodatkowe meble i praktyczne dodatki, dzięki którym w pokoju dziecięcym zapanują ład i harmonia.

Regały do pokoju dziecięcego

Szafa i komoda, które umieścimy w pokoju najmłodszego domownika, posłużą przede wszystkim do przechowywania ubrań. Przedmioty, których dziecko używa na co dzień, mogą spocząć na otwartych regałach. Wyposażone w liczne półki, pozwolą na układanie na nich figurek, maskotek czy konstrukcji ułożonych z klocków. Znajdzie się na nich także miejsce na książki, zeszyty czy ulubione bajki. Regałów w pokoju dziecięcym może być kilka – jeden sprawdzi się tuż przy biurku, a drugi np. obok łóżka. Pozwoli to na oddzielne przechowywanie przyborów szkolnych od zabawek.

Regał Form Mixxit 4-komorowy 73 x 73 x 33 cm biały
Regał Form Mixxit 4-komorowy 73 x 73 x 33 cm

W pokoju dziecka sprawdzą się regały różnego typu – możemy kupić gotowy mebel lub wykonać go samodzielnie z drewna. Ścianę dookoła biurka naszej pociechy zaaranżujemy z powodzeniem, korzystając z elementów należących do jednego systemu zabudowy. Innym ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie wiszącego regału z poliestru wyposażonego w kilka półek. Te mogą służyć np. do przechowywania pluszaków, papuci czy ubrań.

Półki wiszące

Półki mogą zastępować regały lub też być ich uzupełnieniem. Sprawdzą się zarówno modele najprostsze o różnej długości, jak i te w formie brył, z których możemy stworzyć na ścianie dowolną kompozycję. Gotowe półki w różnych kształtach znajdziemy w sklepach i tak samo jak w przypadku regałów, wykonamy je samodzielnie z różnych materiałów i starych przedmiotów. Półki to dobre miejsce na przechowywanie rzeczy, które nasze dziecko chce wyeksponować lub do których potrzebuje szybkiego i łatwego dostępu. Od spodu niektórych z nich możemy dodatkowo przymocować haczyki – na których powieszone zostaną nie tylko ozdobne zawieszki, ale też identyfikator szkolny czy legitymacja.

Porada eksperta:

Wiszące półki możemy umieść w pokoju dziecka w różnych miejscach. Sprawdzą się nad biurkiem lub tuż obok niego, a także nad łóżkiem. Mogą również uzupełniać zabudowę meblową, zawieszone jedna nad drugą ponad niską komodą.

Półka Nova 25 x 60 cm sonoma
Półka Nova 25 x 60 cm sonoma

Pudełka ozdobne idealne do pokoju dziecka

Gdy pokój dziecka wyposażony został w niezbędne meble, możemy pomyśleć o dodatkowych akcesoriach. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na szeroką gamę rozmaitych kartonów i pojemników plastikowych, które podobnie jak w innych częściach domu, idealnie spełnią swoją funkcję także w pokoju dziecka.

Kartony ozdobne wykonane z tektury to lekkie pudełka, które posłużą do przechowywania dowolnych przedmiotów. Warto jednak umieścić w nich te rzeczy, których nasze dziecko nie używa zbyt często – mogą to być stare zabawki, pierwsze książeczki czy nawet ubrania. Takie kartony umieścimy np. na ostatniej półce w szafie lub nawet na jej wierzchu, pod sufitem, gdzie nie będą zabierały wolnego miejsca. Jeśli mamy taką możliwość, możemy także wsunąć je pod łóżko – zwłaszcza gdy nie przechowujemy pod nim bardziej potrzebnych rzeczy.

W przypadku często używanych przedmiotów lepiej wyposażyć dziecko w solidniejsze pudełka plastikowe, którym nie zaszkodzi nawet intensywna eksploatacja. Mamy ich bardzo duży wybór – warto zwrócić uwagę na pojemniki transparentne oraz zaopatrzone w praktyczne kółka. Zaletą tych pierwszych jest fakt, że przez przezroczyste ścianki nasze dziecko szybko dostrzeże, co znajduje się w danym pudle. Te drugie pozwolą natomiast na łatwe ich transportowanie – taki pojemnik wystarczy podsunąć w miejsce, z którego chcemy zgarnąć klocki lub puzzle, a następnie przemieścić w wybrany kąt pokoju bez potrzeby podnoszenia. Kufer tego typu z pewnością przyda się w pokoju każdego dziecka.

Pudło Tęcza 42 x 32 x 32 cm 2 szt.
Pudło Tęcza 42 x 32 x 32 cm 2 szt.

Czy wiesz, że...?

Zarówno kartony, jak i pojemniki plastikowe cechują się estetycznym wyglądem, dlatego możemy swobodnie ustawić je nawet w widocznym miejscu, np. przy łóżku lub na półce regału. Dzięki temu że wyposażone są w pokrywy, chronią swoją zawartość przed zakurzeniem i zgubieniem, co jest szczególnie ważne, jeśli nasze dziecko posiada zabawki składające się z licznych drobnych elementów – puzzle, gry planszowe, klocki itp.

Jeszcze inną grupę pojemników, które mogą przydać się dziecku, są pudełka poliestrowe, których wnętrze podzielone jest za pomocą przegródek na mniejsze sekcje. Najlepiej wykorzystać je w szafie lub szufladzie do segregacji bielizny.

Pudełko Keeeper Fashion-Box Frozen 10 l
Pudełko Keeeper Fashion-Box Frozen 10 l

A może kosze?

W pokoju dziecka doskonale sprawdzą się także rozmaite kosze, które odegrają tę samą rolę, co inne pojemniki. Różne rozmiary dostępnych produktów sprawiają, że z łatwością wybierzemy kosze w potrzebnych nam rozmiarach. Te największe mogą stać swobodnie pod ścianą lub przy łóżku, a mniejsze wypełnią puste półki regałów. Do wyboru mamy np. kosze wiklinowe lub wyprodukowane z tworzywa sztucznego albo poliestru. Niektóre z modeli posiadają praktyczne uchwyty, dzięki którym możemy je nie tylko ustawić, ale też powiesić, np. na bocznej ścianie szafy.

Kuferek sosnowy z wiekiem S-03
Kuferek sosnowy z wiekiem S-03

Skrzynie i pufy

Skrzynie i pufy mogą z powodzeniem zastąpić kilka mniejszych pojemników, które dziecko przechowuje w widocznym i łatwo dostępnym miejscu. Obie grupy produktów mają zalety, które z pewnością warto wykorzystać w dziecięcym pokoju.

Duża drewniana skrzynia pomieści wiele różnych akcesoriów: nie tylko zabawek, ale i czasopism, książek czy poduszek. Zwróćmy uwagę szczególnie na konstrukcje wyposażone w wieko, które spełnia podwójną funkcję – zabezpiecza przechowywane przedmioty i służy jako dodatkowe siedzisko lub prowizoryczny stolik. Wśród skrzyń znajdziemy także modele z tworzywa sztucznego bez pokryw, które mają tę zaletę, że możemy układać je jedna na drugiej.

Dwojaką rolę pełnią także pufy dostępne w różnych kształtach i wzorach. Posiadają one miękkie siedzisko, które po uniesieniu umożliwia ukrycie wewnątrz nich dowolnych przedmiotów. Do pokoju dziecka wybierzmy model z kolorowym wzorem, z którego znalezieniem nie powinniśmy mieć trudności.

Uwaga!

Kupując do pokoju dziecka kosze, pudełka czy kartony, nie zapomnijmy o pojemniku na odpadki. W tego typu pomieszczeniu wystarczy niewielki kosz na śmieci z tworzywa sztucznego, który ustawiony pod biurkiem pozwoli dziecku od razu pozbywać się niepotrzebnych rzeczy. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której po pokoju rozrzucone są papierki po cukierkach, podarte kartki czy wiórki po temperowaniu kredek.

Inne praktyczne rozwiązania

Jakie jeszcze rozwiązania warto zastosować w pokoju dziecka? Na jego biurku lub tuż obok niego nie powinno zabraknąć organizera na przybory biurowe takie jak kredki, ołówki, nożyczki itp. Warto także zadbać o funkcjonalność przestrzeni przy łóżku – z pewnością przyda się mała szafka nocna, na którą będzie można odłożyć czytaną do snu książkę. Interesujące są także dodatki w postaci kieszeni na łóżko, w przegródkach której dziecko przechowa nie tylko bajki, ale i ulubione zabawki czy butelkę z sokiem. Co do porządkowania ubrań, rozważmy zakup stojącego wieszaka, który pozwoli dziecku na szybkie odwieszanie bluzy, koszuli czy czapki. Możemy zastąpić go kilkoma haczykami umocowanymi na drzwiach i wieszakiem ściennym przytwierdzonym tuż przy nich do ściany.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Kartony dekoracyjne – funkcjonalność i estetyka

Kartony dekoracyjne – funkcjonalność i estetyka
Jak znaleźć miejsce na wszystkie domowe przybory i akcesoria, a jednocześnie zachować w nich porządek? Wystarczy sięgnąć po kartony – najlepiej te dek...
Czytaj więcej

Meble ze skrzynek na warzywa

Meble ze skrzynek na warzywa
Znajdziemy je na bazarach, w sklepach, a także w gospodarstwach rolnych. Pierwotnie przeznaczone do transportowania i przechowywania żywności. Drewnia...
Czytaj więcej

Skrzynki sosnowe, jako ciekawy pomysł na wyposażenie spiżarni

Skrzynki sosnowe, jako ciekawy pomysł na wyposażenie spiżarni
Mniejsza lub większa, na ubrania lub konfitury spiżarnia, to bez wątpienia jedno z potrzebniejszych pomieszczeń w domu. Możemy ją wydzielić w różnych ...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Przechowywanie w pokoju dziecięcym – praktyczne wskazówki