Produkty

Samodzielna budowa regału – jakie mamy możliwości?

Samodzielna budowa regału – jakie mamy możliwości?

Regały to funkcjonalne elementy wyposażenia wnętrz o różnym przeznaczeniu. Znajdują zastosowanie w pokojach, ale także spiżarniach, garażach, piwnicach czy pomieszczeniach biurowych. Meble tego typu możemy kupić gotowe lub skonstruować samodzielnie. Jakie mamy możliwości w tym zakresie?

budowa regałuProjekt regału

Chociaż gotowe regały dostępne są w sklepach w wielu wersjach, nie zawsze spełniają one nasze potrzeby lub są odpowiednie do przestrzeni, którą dysponujemy. Jeśli nie znajdziemy na rynku mebla o określonych parametrach, możemy zaprojektować go samodzielnie. W zależności od przeznaczenia naszego regału i miejsca, w którym chcemy go umieścić, jego projekt może być mniej lub bardziej skomplikowany. Jakie mamy możliwości stworzenia indywidualnego regału?

Samodzielna budowa regału – możliwości

Regał, który będzie odpowiadał naszym potrzebom, możemy stworzyć na różne sposoby. Oto niektóre z nich.

Budowa regału z drewna – najprostszym, a jednocześnie trwałym regałem będzie konstrukcja wykonana z drewna. W tym celu posłużą nam kantówki i deski, za pomocą których stworzymy szkielet i półki. Do wykonania tych ostatnich możemy zastosować także płyty MDF. Niezbędne będą także elementy montażowe, które pozwolą na trwałe połączenie ze sobą poszczególnych części mebla (kołki, wsporniki itp.).

Budowa regału z płyt – drewno z powodzeniem zastąpimy także płytą meblową, z której powstaną nie tylko półki, ale i szkielet regału. Po połączeniu ze sobą poszczególnych elementów, taki mebel możemy też dowolnie wykończyć – podobnie zresztą, jak konstrukcję drewnianą.

Regał Form Mixxit 8-komorowy 142 x 73 x 33 cm białyBudowa regału przy użyciu systemu zabudowy – jeśli nie zależy nam na tym, by regał był wolnostojący, możemy zastąpić go konstrukcją przygotowaną z wybranych elementów należących do jednego systemu zabudowy. Specjalne szyny, wsporniki i półki dostaniemy w sklepie, po czym pozostanie nam jedynie zamontowanie ich w wybranym miejscu na ścianie. Taką konstrukcję możemy idealnie dopasować do wymiarów wnęki w pralni, do ściany nad biurkiem w pokoju młodzieżowym lub do wolnej przestrzeni w warsztacie lub garażu.

Regał z płyt gipsowo-kartonowych – przy użyciu płyt g-k możemy stworzyć konstrukcję o niemal dowolnej formie, która będzie rozciągała się wzdłuż całej ściany lub przyjmie formę wąskiego, lecz wysokiego filaru. Materiał ten jest prosty w obróbce i możemy wykończyć go podobnie jak pozostałe ściany.

Budowa regału z cegieł – to jeszcze jedna propozycja regału stworzonego na stałe w wybranym miejscu. Ten oryginalny sposób wykorzystamy do zaaranżowania nie tylko pomieszczeń gospodarczych, ale i domowych. Stare cegły połączone w słupki i przytwierdzone do ściany będą wymagały jedynie wyposażenia w półki – tych nie trzeba będzie nawet mocować, ponieważ wystarczy, że oprzemy je na wystających ze słupków, bo ustawionych w poprzek, cegłach.

Regał ze starych przedmiotów – nasz regał może powstać z różnych przedmiotów, które nie pełnią już swojej pierwotnej roli. Doskonale nadają się do tego stare skrzynki drewniane, palety czy nieużywane drabiny.

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Domowe biuro – system półek połączony z biurkiem

Domowe biuro – system półek połączony z biurkiem
Urządzając domowe biuro, możemy napotkać na wiele trudności. Jedną z nich i chyba najtrudniejszą do pokonania, jest taki dobór mebli, by możliwość pra...
Czytaj więcej

7 pomysłowych rozwiązań do małych mieszkań

7 pomysłowych rozwiązań do małych mieszkań
Małe mieszkanie to odwieczna walka o każdy niezbędny kąt. Zmyślne rozstawienie poszczególnych mebli oraz organizerów, umożliwi nie tylko łatwe porusza...
Czytaj więcej

Jak stworzyć spiżarnię?

Jak stworzyć spiżarnię?
Spiżarnia to zdecydowanie najlepsze miejsce do przechowywania produktów spożywczych, domowych przetworów i nalewek, zebranych warzyw i owoców, wypiekó...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Samodzielna budowa regału – jakie mamy możliwości?