Produkty

Zlewozmywak nakładany czy podwieszany?

Zlewozmywak nakładany czy podwieszany?

Zlewozmywak może być montowany na różne sposoby, każdy z nich zapewnia nieco inną funkcjonalność. Oprócz zlewozmywaka wpuszczanego w blat można zamontować zlewozmywak nakładany.

zlewozmywakMontaż zlewozmywaka nakładanego

Ten typ zlewozmywaka charakteryzuje się najłatwiejszym montażem (umieszcza się go na szafce bez blatu) i pasuje do większości standardowych rozmiarów (50, 60, 80, 120 cm) szafek kuchennych.

Potrzebne narzędzia:
- miarka
- wkrętak
- wkręty do drewna
- silikon

Krok 1 - przygotowanie miejsca pracy

Bardzo ważne jest, by przed montażem zlewozmywaka ustawić szafkę kuchenną tam, gdzie planujemy umieścić ją na stałe. Na początek dokonujemy pomiaru odległości od krawędzi zlewozmywaka do końca otworów na wkręty – zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Na tym etapie planujemy również, jak daleko zlewozmywak ma wystawać nad przednią częścią szafki. Należy uważać na ostre krawędzie zlewozmywaków stalowych – montaż najlepiej przeprowadzać z wykorzystaniem rękawic ochronnych.

zlewozmywak Franke SiriusKrok 2 - montaż zlewozmywaka

Do górnej części szafki dokręcamy wkręty (nie za mocno). Ważna jest wielkość wkrętów – główki powinny mieć średnicę nieco mniejszą niż okrągła część otworu i nieco większą od jego podłużnej szerokości. Nakładamy zlewozmywak tak, by główki wkrętów weszły w otwory w zlewozmywaku. Popychamy zlewozmywak w stronę ściany i sprawdzamy, czy trzyma się stabilnie (szczelinę między zlewozmywakiem a ścianą warto uszczelnić silikonem). Jego tylna część powinna przylegać do ściany zapobiega to przeciekaniu wody za szafkę.

Zasady montażu zlewozmywaka podwieszanego

Zlewozmywak podwieszany musi być montowany na odpowiednim blacie: granitowym, kompozytowym lub z litego drewna (przed zakupem należy upewnić się czy posiadamy odpowiedni blat). Blaty drewniane lub z płyt laminowanych nie są odporne na działanie wilgoci, co sprawia, że montaż zlewozmywaka podwieszanego nie jest wskazany.

Komora tego typu zlewozmywaka montowana jest od spodu, dzięki czemu możliwa jest instalacja zlewu na blacie bez widocznych krawędzi. Taka opcja – poza tym, że wygląda estetycznie – zapobiega dostawaniu się drobnych nieczystości w miejscu połączenia blatu ze zlewozmywakiem. Montaż w tym przypadku jest jednak nieco trudniejszy, a wycięcie skomplikowanego otworu np. w blacie z granitu wymaga specjalistycznych narzędzi lub pomocy fachowca.

Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Konserwacja zlewozmywaków

Konserwacja zlewozmywaków
Zlewozmywak stanowi integralny element każdej zabudowy kuchennej. Bogaty wybór tego typu wyposażenia pozwala dopasować je do każdego wnętrza. Jednak w...
Czytaj więcej

Jak wybrać zlewozmywak?

Jak wybrać zlewozmywak?
Zlewozmywak to bardzo istotny element w każdej kuchni, a wybierając odpowiedni model, można znacznie podnieść komfort wykonywanych prac kuchennych. Na...
Czytaj więcej

Jak zamontować zlew wpuszczany krok po kroku

Jak zamontować zlew wpuszczany krok po kroku
Niektóre z prac domowych przeprowadzanych podczas wykończenia domu lub mieszkania możemy wykonać samodzielnie. Z pewnością należy do nich montaż zlewu...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Zlewozmywak nakładany czy podwieszany?