Produkty

Jakie drewno wybrać na podłogę w sypialni

Jakie drewno wybrać na podłogę w sypialni

Podłogę drewnianą możemy ułożyć dziś w każdym pomieszczeniu naszego domu, łącznie z łazienką. Wystarczy zdecydować się na odpowiedni gatunek drewna, który wyróżnia się właściwymi parametrami. Nie będzie to jednak tak ważne w przypadku podłogi w sypialni. Jakim drewnem możemy ją wykończyć?

drewno w sypialniPodłoga w sypialni

Wybór materiałów, którymi wykończymy podłogi, często przysparza nam dużo trudności. Musimy uwzględnić nie tylko warunki panujące w poszczególnych pomieszczeniach, ale też styl, w jakim chcemy je urządzić oraz estetyczną stronę posadzki. W przypadku sypialni odpada nam jeden, jakże ważny w przypadku innych wnętrz problem – materiał podłogowy nie musi być szczególnie twardy i odporny na różne czynniki, które w tego typu wnętrzu po prostu nie występują.

Sypialnia jest bowiem wnętrzem, w którym spędzamy szczególnie noce – poruszamy się po niej na boso lub w obuwiu domowym i nie wnosimy do niego zabrudzeń z zewnątrz. Nie występuje tu zjawisko podwyższonej wilgotności powietrza i dużych wahań temperatury, a ryzyko bezpośredniego działania wody jest bardzo małe. Podłoga w sypialni nie jest więc ani zbyt szczególnie eksploatowana, ani narażona na zniszczenia, dlatego możemy bezpiecznie ułożyć na niej niemal dowolny materiał.

Deska 3-lamelowa Barlinek Dąb Standard Szczotkowany 2,03 m2Drewniana podłoga w sypialni – jakie drewno wybrać

Jednym z materiałów podłogowych polecanych do sypialni jest naturalne drewno. Jego ciepły charakter i niebywała estetyka pozwalają na zaaranżowanie wnętrza modnego i przytulnego. Nie musimy w tym wypadku kierować się właściwościami użytkowymi konkretnych gatunków surowca. W tym pomieszczeniu możemy zastosować nawet miękkie drewno rodzime, np. świerk czy sosnę – wykonane z nich deski będą oczywiście wymagały odpowiedniego zabezpieczenia. Równie dobrze sprawdzą się twardsze deski dębowe, klonowe, akacjowe czy jesionowe – możemy ułożyć je w sypialni wtedy, gdy stosujemy je także w innych częściach domu i chcemy, by posadzka w każdym wnętrzu była taka sama.

Do sypialni nadają się też deski wykonane z drewna egzotycznego (np. merbau, iroko, tauari, ipe, grapia) wyróżniające się wysokimi parametrami użytkowymi. Ich cena jest jednak znacznie wyższa niż gatunków rodzimych, które w przypadku sypialni będą w zupełności wystarczające. Nawet jeśli drewno na podłodze w sypialni po latach ulegnie zarysowaniu lub innym zniszczeniom, będziemy mogli je odnowić i przywrócić mu dawny wygląd. Dotyczy to także desek trójwarstwowych, zwanych panelami drewnianymi, które z powodzeniem zastąpią w sypialni (i nie tylko) elementy wykonane z litego drewna. W wyborze podłogi drewnianej do sypialni mamy więc dużą dowolność, a to przekłada się na możliwość urządzenia wnętrza o dowolnym charakterze.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Deska podłogowa – top 3 deski do wykończenia wnętrz

Deska podłogowa – top 3 deski do wykończenia wnętrz
Wybór deski podłogowej to ważny etap podczas urządzania lub renowacji mieszkania. Na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy decydujesz się na ...
Czytaj więcej

Podłogowy zawrót głowy!

Podłogowy zawrót głowy!
Podłoga to wizytówka każdego domu. Najlepiej, jeśli wygląda naturalnie, a przy tym jest funkcjonalna, trwała, niedroga i łatwa w montażu. Jaki ...
Czytaj więcej

Usuwanie plam z drewna – praktyczne wskazówki

Usuwanie plam z drewna – praktyczne wskazówki
Stając przed wyzwaniem usunięcia plam z drewnianej powierzchni, warto dobrze przemyśleć stosowaną metodę. W przeciwnym razie zamiast pożądanego efektu...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie drewno wybrać na podłogę w sypialni