Produkty

W jaki sposób i na jakim podkładzie stawiać litą podłogę?

W jaki sposób i na jakim podkładzie stawiać litą podłogę?

Lite drewno efektywnie podkreśla aranżacje wnętrz – jest to naturalny, a zarazem trwały sposób na długowieczną podłogę. Zastanawiając się nad wyborem sposobu montażu i podkładu, warto przejrzeć ten artykuł, w którym znajduje się recepta na powodzenie tego zadania.

układanie desek podłogowych na podkładzie z płyt osbLite drewno posiada wiele właściwości, dzięki którym może być ozdobą domu przez wiele lat. Aby przedłużyć jego żywotność, a także zapobiec pęknięciom, niezbędny jest prawidłowy montaż. Istnieją też inne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, by wymarzona podłoga cieszyła oczy na dłużej.

Najpopularniejszą metodą mocowania litych desek jest ich klejenie. Najczęściej przykleja się je do podkładu z wylewki. Możemy również przybijać je gwoździami do płyt OSB – przy tym rozwiązaniu gwoździe nie są widoczne na zewnątrz, gdyż przechodzą one przez tak zwane pióra i nie mają kontaktu z powierzchnią desek. Oprócz tego istnieje metoda na „pióro i wpust”, która nie wymaga użycia kleju, ale w tym wypadku deski nie są przymocowane na stałe do podłoża.

Wybierając pierwszą propozycję, należy pamiętać o kierowaniu się jakością podczas doboru podkładu. Najczęstszym wyborem jest cementowa wylewka samopoziomująca, która z racji  swoich właściwości wyrównuje się bez pomocy maszyn.  Charakteryzuje ją twardość oraz odporność na pęknięcia. Żeby zapewnić jak najlepsze warunki dla pracującego drewna, warto zacząć od wykonania dylatacji konstrukcyjnej celem wyeliminowania możliwości powstawania odkształceń.  Na wylewki stosuje się specjalne grunty, by klej miał większą przyczepność. Należy pamiętać, że materiały powinny pochodzić od tej samej firmy – wówczas osiągniemy najlepsze wyniki, a podłoga zyska na solidności. Przed położeniem warstwy drewna musimy gruntowaną powierzchnię dokładnie odkurzyć i  pozbyć się innych zanieczyszczeń. 

Aplikacja kleju zazwyczaj odbywa się przy pomocy grzebienia. W przypadku zastosowania płyt OSB warto przeszlifować je przed rozpoczęciem pracy. Niezależnie od podłoża, powinniśmy przystąpić do przyklejenia desek jeszcze zanim klej zastygnie. Stosując tego rodzaju materiały, trzeba pamiętać o tym, że deski będą pracować, drewniana podłoga dlatego zostawiamy odrobinę wolnej przestrzeni przy ścianach. Przyjmuje się za minimalną wartość szczeliny około 5 milimetrów, a zależy to od tego, jakiego drewna chcemy użyć, jak duże jest pomieszczenie oraz czy łączymy je z innymi produktami takimi jak gres ceramiczny. Kładąc deski najlepiej układać je wzdłuż pomieszczenia, bowiem wówczas drewno może lepiej się przyjąć. Jeżeli wszystkie te warunki zostaną spełnione, możemy mieć pewność, że chodzenie po takiej posadzce nie będzie łączyło się z głuchymi odgłosami, które możemy usłyszeć np. przy panelach montowanych w systemie na pióro i wpust.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Deska podłogowa – top 3 deski do wykończenia wnętrz

Deska podłogowa – top 3 deski do wykończenia wnętrz
Wybór deski podłogowej to ważny etap podczas urządzania lub renowacji mieszkania. Na co powinieneś zwrócić uwagę, gdy decydujesz się na ...
Czytaj więcej

Podłogowy zawrót głowy!

Podłogowy zawrót głowy!
Podłoga to wizytówka każdego domu. Najlepiej, jeśli wygląda naturalnie, a przy tym jest funkcjonalna, trwała, niedroga i łatwa w montażu. Jaki ...
Czytaj więcej

Usuwanie plam z drewna – praktyczne wskazówki

Usuwanie plam z drewna – praktyczne wskazówki
Stając przed wyzwaniem usunięcia plam z drewnianej powierzchni, warto dobrze przemyśleć stosowaną metodę. W przeciwnym razie zamiast pożądanego efektu...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

W jaki sposób i na jakim podkładzie stawiać litą podłogę?