Produkty

Jakie rodzaje kabin prysznicowych mamy do wyboru?

Jakie rodzaje kabin prysznicowych mamy do wyboru?

Wybór kabiny prysznicowej to rozwiązanie, dzięki któremu łatwo zaoszczędzimy przestrzeń w łazience i skrócimy czas, jaki spędzamy w łazience. Możliwość zażycia szybkiej kąpieli na stojąco przyspiesza bowiem cały proces zabiegów kosmetycznych. Natrysk może także znacząco wpłynąć na wygląd całego pomieszczenia. Jakie zatem kabiny prysznicowe mamy do wyboru?

szklana kabinaTradycyjne kabiny z brodzikiem

Kabiny prysznicowe z brodzikiem to najpopularniejszy wybór w łazienkach, w których brakuje przestrzeni na wannę. Nie zajmują wiele miejsca, a gotowe konstrukcje (np. kabiny prysznicowe z hydromasażem) są bardzo łatwe w montażu. Najczęściej spotykanym modelem jest półokrągły, narożny natrysk o rozmiarach 90 na 90 cm. Postawiony w kącie pomieszczenia doskonale wtapia się w otoczenie stając się jego integralną częścią. Nieco mniej optymalnym rozwiązaniem, ale dającym szersze możliwości aranżacyjne, są kabiny kwadratowe lub prostokątne. Zazwyczaj wymagają one większej przestrzeni, jednak cechują się ciekawszym wzornictwem i zapewniają wyższy komfort podczas kąpieli – istnieje bowiem mniejsze ryzyko obijania się o ścianki.

Kabina bez brodzika i typu walk-in

Kabiny prysznicowe bez brodzika to rozwiązanie prezentujące się bardzo nowocześnie i nie wymagające montowania wielu elementów konstrukcyjnych. Jeśli zdecydujemy się na tę opcję, musimy jednak upewnić się, że woda będzie mogła swobodnie spływać do odpływu nie tworząc przy tym kałuż. Niezbędne jest w takim wypadku zaaranżowanie podłogi o delikatnym spadku. Warto także wybrać chropowate, antypoślizgowe płytki, które zwiększą nasze bezpieczeństwo podczas kąpieli.

Coraz większą popularność zyskują kabiny typu walk-in, czyli kabiny otwarte. Może być to przestrzeń wydzielona za pomocą pojedynczej ścianki działowej, ścianki prysznicowej lub całkowicie nieoddzielona. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się zarówno w przestronnych łazienkach, jak i tych wyjątkowo małych. W każdym wydaniu nadaje pomieszczeniu wyjątkowy charakter i udostępnia szeroki wachlarz możliwości aranżacyjnych.

Porada eksperta

Decydując się na otwartą kabinę prysznicową, zwróćmy uwagę na prawidłową wentylację w pomieszczeniu, dzięki której unikniemy nadmiernego osadzania się wilgoci w jego przestrzeni. Tego typu kabiny, w przeciwieństwie do zamkniętych, nie nagrzewają się podczas kąpieli, warto zatem wyposażyć łazienkę w dodatkowe źródło ciepła.

kabina w lazienceBrodzik głęboki lub płytki

Decydując się na kompletną kabinę prysznicową z brodzikiem, musimy także zastanowić się, czy wolimy brodzik płytki, czy głęboki. Ten pierwszy to najwygodniejsza opcja, która okaże się wyjątkowo komfortowa w domach zamieszkiwanych przez osoby starsze lub z niepełnosprawnościami. Nie wymaga bowiem podnoszenia wysoko nóg, by wejść do wnętrza kabiny i pozbawiona jest schodków zwiększających ryzyko poślizgnięcia się. Zaletą głębokich brodzików natomiast jest możliwość napełnienia go wodą niczym małą wannę, co sprawdzi się np. podczas kąpieli małych dzieci.

kabina prysznicowaDrzwi do kabiny – skrzydłowe, przesuwne lub wahadłowe

To, jaki rodzaj drzwi zamontujemy w naszej kabinie prysznicowej ma bardzo duży wpływ na funkcjonalność całej konstrukcji. W tym przypadku nasze indywidualne gusta i prezencja łazienki mają drugorzędne znaczenie. Najczęściej popełnianym błędem przy stawianiu natrysku jest wybór drzwi skrzydłowych w łazience o bardzo małej przestrzeni. Aby można było z nich wygodnie korzystać, wymagane jest bowiem miejsce, w które zmieszczą się podczas otwierania. Jeśli otwierają się do wewnątrz kabiny, niezbędne jest aby była ona dostatecznie dużych rozmiarów.

W przypadku małej łazienki najlepiej sprawdzą się drzwi przesuwne. Poruszają się wzdłuż krawędzi kabiny, przez co nie zajmują w ogóle dodatkowej przestrzeni. Z kolei drzwi wahadłowe, otwierające się zarówno do wewnątrz, jak na zewnątrz natrysku najlepiej jest zarezerwować dla obszernych pomieszczeń, w których nie będzie ryzyka obicia szklanego elementu o pralkę czy umywalkę.

Przeczytajmy też, na jakie akcesoria zdecydować się przy wyposażaniu kabiny.

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ścianka prysznicowa z luksferów – wady i zalety

Ścianka prysznicowa z luksferów – wady i zalety
Luksfery, zwane także szklanymi pustakami, jeszcze kilkanaście lat temu można było spotkać w niemalże każdym domu. Teraz, po krótkiej przerwie,...
Czytaj więcej

Kolekcja Beloya, czyli jak wybrać idealny prysznic do każdej łazienki

Kolekcja Beloya, czyli jak wybrać idealny prysznic do każdej łazienki
Z pewnością nie raz podczas remontu głowiliśmy się nad tym, jak wpasować nowy prysznic w wystrój łazienki. W końcu powinien nie tylko zapewniać...
Czytaj więcej

Rodzaje drzwi do kabiny prysznicowej

Rodzaje drzwi do kabiny prysznicowej
Kabiny prysznicowe są dziś równie popularne jak wanny. Jednak ich dobór nie powinien być przypadkowy. Jeśli dodatkowo decydujemy się model inny niż ka...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jakie rodzaje kabin prysznicowych mamy do wyboru?