Jak zorganizować przestrzeń w mieszkaniu studenckim
W małej powierzchni mieszkania studenckiego musimy zwykle pomieścić wiele rzeczy. Jeśli mieszkanie jest nieumeblowane, należy odpowiednio je wyposażyć. Wybierając meble, kierujemy się najczęściej zasadą, by były one praktyczne, tanie i solidne. Kupimy więc rozkładane sofy z pojemnikami na pościel, biurko ze sporym blatem, regał na książki i szafę. W kuchni ustawimy stół i składane krzesła lub taborety, które łatwo można schować pod blatem. To właśnie kuchnia jest najczęściej punktem centralnym wszystkich mieszkań studenckich. Tutaj wspólnie gotujemy i tutaj organizujemy kluby dyskusyjne. Czym i jak wykończyć tę przestrzeń, by była miejscem przyjaznym i praktycznym nie tylko podczas przygotowywania posiłków, ale też w trakcie odwiedzin gości?
Sposoby wykończenia studenckiej kuchni
Właściciele mieszkań nie przeprowadzają często gruntownych remontów w wynajmowanych lokalach, tymczasem studenci zwyczajnie nie mają na to funduszy. Istnieją jednak tanie i proste sposoby wykończenia na każdą kieszeń, na które zgodzi się też z pewnością większość właścicieli mieszkań. Mowa o farbach do ścian w kuchni. Malowanie to niedrogie, standardowe i bardzo praktyczne rozwiązanie, które nie tylko odświeży naszą przestrzeń, ale nada jej również charakter. O tym, jaką wybrać farbę i jak pomalować ściany, przeczytamy w poradniku.
Producenci farb stosują coraz bardziej nowoczesne rozwiązania. Ich skład chemiczny jest tak udoskonalony, że są one odporne na wilgoć, zabrudzenia i wysokie temperatury, co jest bardzo ważne w kuchniach, szczególnie tych studenckich. Podczas wybierania koloru pamiętajmy, by zrezygnować z ciemnych barw, szczególnie jeśli metraż naszego pomieszczenia jest niewielki. Czernie, granaty czy brązy optycznie pomniejszają wnętrza. Lepiej wtedy wybrać uniwersalną biel lub jeden z jej odcieni, np. szary, kremowy lub delikatny pastel. Takie rozwiązanie sprawi wrażenie, że przestrzeń będzie większa i bardziej przestronna. Zastosujmy też farbę łatwo zmywalną (np. satynową, akrylową czy lateksową).
Ostatnim krzykiem mody są też farby tablicowe, po których można pisać kredą. To świetna i niedroga ozdoba w mieszkaniu studenckim, która niejednokrotnie może posłużyć zabawie, sprawdzi się też jako pomoc w przygotowaniach do sesji i robieniu notatek.
Porada eksperta Pomalowane kuchenne ściany ozdobią też plakaty, naklejki czy tapety. I o ile ściany mogą stanowić centralny punkt aranżacyjny, warto też pomyśleć o innych elementach dekoracji. Do kuchni dobrze jest dobrać odpowiednie oświetlenie. Obok lampy centralnej możemy też nabyć małe lampki, które przydadzą się podczas wieczornej nauki. Za niedrogie dekoracje posłużą też odpowiednie zasłony, rolety, obrusy lub podkładki na stół czy kolorowe krzesła. Każde z tych rozwiązań zmieści się w studenckim budżecie. |