Produkty

Jak malować ściany z płyt kartonowo-gipsowych

Jak malować ściany z płyt kartonowo-gipsowych

Malowanie to jeden z najłatwiejszych i najszybszych zarazem sposobów na wykończenie wnętrz. Długotrwały efekt wykonanych prac gwarantuje nam odpowiednie przygotowanie podłoża oraz samej farby, ale należy także wziąć pod uwagę rodzaj pokrywanej farbą powierzchni. W jaki sposób malować płyty kartonowo-gipsowe, by cieszyć się elegancko wykończonymi ścianami?

Płyty kartonowo-gipsowe pojawiają się w wielu wnętrzach – przede wszystkim w formie ścianek działowych, ale także sufitów podwieszanych czy różnego rodzaju zabudów. Ich malowanie przebiega bardzo podobnie jak malowanie innych powierzchni – dużą zaletą płyt g-k jest ich równa i gładka płaszczyzna. W przeciwieństwie do Malowaniepodłóż innego typu, płyty kartonowo-gipsowe mają jednak jedną bardzo duża wadę, która znacznie utrudnia efektywne ich malowanie – cechują się bardzo dużą chłonnością. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem i jakich preparatów użyć, by efekt malowania był zadowalający?

Przygotowanie

Malowanie płyt g-k wymaga wykonania wszystkich wykonywanych tradycyjnie przed malowaniem czynności. Niezbędne będzie więc zabezpieczenie podłóg czy mebli, oklejenie taśmą ram okien, klamek, włączników, a także odkręcenie obudów gniazdek elektrycznych. Niezbędne jest zamaskowanie w podłożu ubytków, wyrównanie go i wyczyszczenie.

Gruntowanie

Ściany z karton-gipsu powinny zostać w pierwszej kolejności zagruntowane preparatem typu Uni-grunt. W innym wypadku nawet najwyższej jakości farba o doskonałych właściwościach kryjących nie pokryje płyt oraz ich łączeń w oczekiwany przez nas sposób – nawet jeśli nałożymy ją dwu- czy trzykrotnie. Użycie preparatu gruntującego pozwoli zmniejszyć chłonność podłoża, zwiększyć jego przyczepność, a jednocześnie podnieść wydajność farby nawierzchniowej.

Farba ColoursZamiast gruntu można użyć także farby podkładowej – jest to środek mieszczący się pomiędzy tradycyjnym gruntem a farbą. Nakłada się ją w grubej warstwie, co pozwala na wyrównanie powierzchni podłoża oraz osłabienie jego chłonności.

Zastosowanie środka gruntującego będzie również konieczne w sytuacji, gdy chcemy przemalować karton-gips z koloru intensywnego na jaśniejszy i stonowany.

Właściwe malowanie

Gdy warstwa gruntu lub farby podkładowej wyschnie, można przystąpić do właściwego malowania. W tym celu wybierajmy farby gęste, charakteryzujące się dobrym kryciem – sprawdzi się preparat lateksowy. Początkowo nakładamy jedną warstwę powłoki wykończeniowej. Dopiero gdy wyschnie i utworzona powłoka nie będzie zadowalająca, możemy powtórzyć malowanie jeszcze raz.

Szpachlowanie plyt g-k

Zanim przystąpimy do malowania płyt kartonowo-gipsowych, możemy też pokryć je na całej powierzchni gładzią. W takim wypadku również wymagają one zastosowania preparatu gruntującego, zwiększającego przyczepność nakładanej masy. Tak przygotowane płyty wymagają przeszlifowania oraz odpylenia. Powierzchnie gładzi pokrywamy następnie farbą podkładową, po czym możemy przystąpić do właściwego malowania.

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Ściany z pomysłem!

Ściany z pomysłem!
Przez wielu z nas ściany traktowane są, jako tło do aranżacji wnętrz. Czas to zmienić i przekonać się, że mogą być również dekoracją samą w sob...
Czytaj więcej

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka

Ceramiczna czy lateksowa? Wybieramy farbę do pokoju dziecka
Przygotowując pokój dziecięcy, chcemy, aby nasze pociechy czuły się w nim dobrze i swobodnie. Wybierając farby do malowania ścian, powinniśmy s...
Czytaj więcej

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?

Czerwone ściany – kiedy się na nie zdecydować?
Pomalowanie ścian na czerwono wymaga nie tylko odwagi, ale również wrażliwości aranżacyjnej i wiedzy. W jakich pokojach warto zastosować czerwi...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak malować ściany z płyt kartonowo-gipsowych