Produkty

Jaka podłoga do łazienki

Jaka podłoga do łazienki

Wykończenie łazienki wiąże się z koniecznością wyboru odpowiednich materiałów. Najwięcej uwagi poświęcamy ścianom i podłodze, które nie tylko powinny ładnie wyglądać, ale również cechować się dużą trwałością. W artykule podpowiemy, w jaki sposób wykończyć łazienkową posadzkę, by osiągnąć zamierzony efekt.

drewniana podłoga w łaziencePodwyższona temperatura i wilgotność powietrza sprawiają, że nie każdy materiał wykończeniowy sprawdzi się w łazience. Powinniśmy zwrócić uwagę, by przede wszystkim był on niewrażliwy na działanie wymienionych czynników, a dodatkowo był łatwy w czyszczeniu. Jakie produkty warto polecić?

Płytki – stanowią najchętniej wybierany materiał wykończeniowy układany na podłodze w łazience. Stosuje się tutaj terakotę o lepszych właściwościach użytkowych niż mocowana na ścianach glazura, a także inne surowce, np. gres i kamień. Wybierając jednak spośród obu tych materiałów, należy wziąć pod uwagę ich różnorodność – niektóre gresy nie nadają się na posadzki ze względu na to, że są śliskie, inne natomiast potrzebują impregnacji. Również nie każdy rodzaj kamienia nadaje się do łazienki – najlepiej wybierać pomiędzy gresem, marmurem bądź trawertynem – dwa ostatnie także wymagają impregnacji.

Drewno – to materiał często wykorzystywany w wielu domowych wnętrzach, który od pewnego czasu stosujemy także w łazienkach. W pomieszczeniach tych sprawdzają się jedynie lite deski cechujące się dużą stabilnością i niewielkim współczynnikiem skurczu. Cechy takie posiadają przede wszystkim gatunki egzotyczne, do których należą np. teak, iroko czy merbau. Możemy również wybrać niektóre z rodzimych gatunków, które zostały poddane termizowaniu – w wyniku tego zabiegu surowiec zyskuje bardzo dobre właściwości wytrzymałościowe. W każdym wypadku należy jednak pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu drewnianej podłogi za pomocą lakieru lub oleju.

Posadzka żywiczna – materiał tego typu wylewa się na podłogę – jest więc pozbawiony łączeń i tworzy gładką powierzchnię, dzięki czemu łatwo utrzymamy go w czystości. Decydując się na takie rozwiązanie, możemy nadać łazience niepowtarzalny charakter, co wynika z faktu, że masa żywiczna pozwala na zatopienie w niej różnorodnych dekoracyjnych elementów.

Posadzka betonowa – ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie na podłodze betonu, który doskonale nadaje się do urządzania pomieszczeń o industrialnym gres cementowycharakterze. Wymaga on polerowania, a następnie impregnacji, która nadaje mu pełnej odporności na działanie wody i umożliwia łatwą pielęgnację.

Korek – korek jest materiałem naturalnym, który nie wchłania wilgoci i jest niepodatny na działanie grzybów i pleśni. Ponadto stanowi doskonały izolator termiczny i akustyczny oraz jest ciepły w dotyku. Podłogę korkową wykonamy albo z paneli, albo z płytek.

Wykładziny elastyczne – są niedrogie, wytrzymałe, łatwe w montażu i pielęgnacji, przyjemne w dotyku, a także niepodatne na działanie wilgoci. Wśród nich znajdziemy produkty różnego rodzaju (z linoleum, z kauczuków syntetycznych i PVC, czyli wykładziny winylowe) i utrzymane w różnym stylu. Nadają się nie tylko do łazienki, ale również do wielu innych wnętrz – także użyteczności publicznej.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak impregnować gres?

Jak impregnować gres?
Jakie są rodzaje płytek gresowych i gdzie je stosować? W jaki sposób przeprowadzać konserwację gresu i jak pielęgnować go na co dzień? Dzięki l...
Czytaj więcej

Gres szkliwiony w kuchni - mieszkanie w nowoczesnym wydaniu

Gres szkliwiony w kuchni - mieszkanie w nowoczesnym wydaniu
W ostatnich latach gres staje się coraz popularniejszym elementem aranżacji pomieszczeń, szczególnie kuchni. Nic dziwnego – jest nie tylk...
Czytaj więcej

Beton w nowoczesnej łazience

Beton w nowoczesnej łazience
W nowoczesnych mieszkaniach coraz częściej spotyka się betonowe ściany, podłogi i dodatki. Najczęściej w surowym industrialnym klimacie urządza się sa...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
28.03.2016
Chciałabym mieć w łazience drewno, ale tak jak piszecie - nadają się tylko lite deski. stwierdziliśmy więc, że wykonamy podłogę z takiego glinianego parkietu - jest naturalny i ciepły

Ocena i komentarz dla:

Jaka podłoga do łazienki