Produkty

Rodzaje tapet

Rodzaje tapet

W sklepach znajdziemy setki tapet, różniących się kolorami i wzorami. Oprócz wzoru, ważny jest też materiał z jakiego jest zrobiona, od tego zależy jej trwałość i cena.

Dawniej tapetami pokrywano wszystkie ściany w pomieszczeniu. Obecnie często decydujemy się na przyklejanie jej tylko w niektórych, szczególnie eksponowanych miejscach (zwłaszcza jeśli ma wybrana tapeta ma duży, wyrazisty wzór). Możliwości aranżacyjnych jest bardzo dużo, i wszystko jest tu dozwolone - decyzja jest jedynie kwestią gustu użytkownika. Standardowe tapety zwykle dostępne są od ręki. Droższe wybiera się z katalogu dostępnego w sklepie i zamawia.

To ważne przy wyborze

O ile przy wyborze motywów i kolorów tapet nie musimy przestrzegać żadnych zasad, o tyle powinniśmy jednak wiedzieć, że przy wyborze ich rodzaju napotkamy pewne ograniczenia. Na przykład w pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci nie powinniśmy układać tapet papierowych, które łatwo byłoby uszkodzić; w łazienkach i kuchniach znaczenie lepiej sprawdzą się zmywalne tapety winylowe. Z kolei na starych, nie całkiem równych i gładkich ścianach lepiej układać grube tapety z wyraźną fakturą niż gładkie i cienkie. Pamiętajmy też, że rodzaj wybranej tapety będzie miał wpływ na sposób jej przyklejania do ściany – na przykład przy fizelinowych klej nanosi się tylko na ścianę, papierowe zaś trzeba nasączać klejem przed przyłożeniem do ściany.

Rodzaje tapet:

- Papierowe.
To najprostsze tapety, dość tanie i dostępne w olbrzymim wyborze, zazwyczaj do kupienia „od ręki”. Mogą być jedno- lub dwuwarstwowe, mieć powierzchnię gładką lub lekko wytłaczaną. Większość tapet papierowych nie jest odporna na wilgoć, choć zdarzają się też takie z zabezpieczeniem z lakieru lub akrylu (pozwala to bez obawy, że się je rozedrze, przecierać je wilgotną ściereczką). Oprócz słabej odporności na uszkodzenia mają jeszcze jedną wadę – w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach mogą dość szybko wyblaknąć.

- Raufazy.
To odmiany tapet papierowych. Są produkowane z dodatkiem włókien szklanych, dzięki czemu zyskują wyraźna fakturę. Można je malować, a także stosować w pomieszczeniach wilgotnych (pod warunkiem, że nie będą narażone na bezpośredni kontakt z wodą). Są też bardziej niż papierowe odporne na uszkodzenia mechaniczne.

- Winylowe.
Również są bardzo popularne. Są droższe i trwalsze od papierowych. Ich wierzchnia warstwa to winyl płaski lub spieniony). Podkład może być z papieru lub z fizeliny; te drugie lepiej dopasowują się do podłoża (są elastyczne i dobrze niwelują ewentualne nierówności ściany). Tapety winylowe można zmywać na mokro; powinny wytrzymać nawet szorowanie. Są też odporne na odbarwienia pod wpływem słońca.

- Z włókna szklanego.
Są bardzo wytrzymałe i elastyczne. Doskonale kryją drobne pęknięcia i nierówności ścian. Dostępne są w wielu wzorach, głównie imitujących sploty tkanin naturalnych; mogą też być gładkie. Po przyklejeniu na ścianach, maluje się je farbami emulsyjnymi.

- Tekstylne.
Są drogie, ale niezwykle dekoracyjne. Ich spodnią warstwą jest włóknina (rzadziej spotyka się tapety tekstylne z warstwą papieru); wierzchnia może być zrobiona z bawełny, lnu, juty, jedwabiu albo włókien syntetycznych. Tapety takie mogą blaknąć pod wpływem promieni słonecznych. Wady tej pozbawione są jedynie tapety tekstylne nietkane (z włóknami wtopionymi w podkład).

- Flokowane.
Najdroższe ze wszystkich rodzajów tapet. Składają się z dwóch warstw: fizelinowego podkładu i wierzchniej warstwy z włókien wełny lub jedwabiu, które tworzą wypukły, „aksamitny” wzór.

Dział Wykończenie

Komentarze

Ocena
2 komentarze
05.05.2016
A jeszcze są z korka. Fajne te tekstylne, ale ogólnie winylowe też dają radę.
11.06.2015
Fajne są te tapety z wypukłymi wzorami, po króych można malować. Swietny efket z nie duże pieniądze. Przypomina trochę tynk stukturalny, ale wzory są bardziej regularne i efekt subtelniejszy.

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje tapet