Produkty

Instalacja wentylacyjna - jak ją zaplanować? Poznaj najważniejsze zasady

Instalacja wentylacyjna - jak ją zaplanować? Poznaj najważniejsze zasady

Nie da się ukryć, że instalacja wentylacyjna ma wpływ na komfort oraz zdrowie domowników. Czyste powietrze jest możliwe do osiągnięcia, szczególnie jeśli stoisz przed wyborem rodzaju całego systemu, projektem oraz budową. Jak to wszystko zaplanować? Podpowiadamy! 

Przejdź do następnych akapitów:

Każdy z nas wie, jak ważne jest czyste i zdrowe powietrze, którym na co dzień oddychamy. Jedni mówią, że jest ono nieosiągalne, inni robią wszystko, aby pomóc środowisku naturalnemu. Czasem traktowane jest ono jako luksus, szczególnie na zewnątrz, gdzie jest regularnie zanieczyszczane, często niezależnie od naszej woli. Właśnie dlatego warto zadbać o czyste powietrze, którym możesz oddychać w domu.

Odpowiednia wilgotność i jego jakość wpływa na komfort oraz zdrowie domowników na co dzień. Pomaga swobodnie zasypiać oraz poprawia samopoczucie, niezależnie od wieku czy stylu życia. Zapobiega też powstawaniu pleśni, rozwoju szkodliwych mikroorganizmów, a także pojawianiu się grzyba na niektórych powierzchniach. Powietrze powinno być regularnie wymieniane, czyli właśnie wentylowane. Wszystko po to, aby miało odpowiednią temperaturę, wilgotność oraz czystość. Przybliżmy Ci zatem tę tematykę, abyś mógł cieszyć się z czystego powietrza i zadbać o jakość swojego życia.

Wentylacja w bloku i domu jednorodzinnym - znaczenie

Instalacja wentylacyjna odpowiada za prawidłowy przepływ powietrza we wszystkich pomieszczeniach w domu, dlatego powinieneś zwrócić na nią szczególną uwagę. Liczy się odpowiedni projekt, dobór urządzeń oraz prawidłowy montaż. Jeśli mieszkasz w bloku czy wieżowcu, tak naprawdę nie musisz się o to martwić. Aby w ogóle nieruchomość była oddana do użytku, musi spełniać wszelkie normy.

instalacja wentylacyjna w domu jednorodzinnym

Po stronie projektantów oraz wykonawców leży obowiązek zadbania o cały system, który ma na celu odpowiednią cyrkulację powietrza w budynku zamieszkania zbiorowego. Nie masz wpływu na to, jak została zaprojektowana konstrukcja budynku, jednak możesz we własnym zakresie poprawić dopływ powietrza, utrzymać odpowiednią temperaturę i wilgotność czy zadbać o czystość kratek wentylacyjnych.

Z kolei, kiedy masz w planach budowanie domu jednorodzinnego, powinieneś zapoznać się z informacjami na temat wszystkich dostępnych możliwości, które masz do wyboru. Zanim jednak przejdziemy do sedna, ważne jest, aby przybliżyć rodzaje systemów w celu zapoznania się ze szczegółami ich działania, a są nimi wentylacja mechaniczna oraz grawitacyjna.

Wentylacja grawitacyjna - zasady działania

To rozwiązanie wykorzystuje naturalny ruch powietrza i jest zależne od tego, jakie panują warunki atmosferyczne na zewnątrz pomieszczenia oraz od tego, jaka temperatura jest wewnątrz pomieszczeń. Cyrkulacja powietrza jest możliwa dzięki pionowym kanałom z wlotami, które zakończone są charakterystycznymi kratkami wentylacyjnymi. Możesz się także spotkać ze specjalnymi nawiewnikami, które są montowane na oknach. Te z kolei są odpowiedzialne za doprowadzanie świeżego i czystego powietrza do pomieszczeń. O wydajności całego systemu świadczy też wysokość kominów oraz przekrój kanałów. Wszystko to ma wpływ na to czy powietrze prawidłowo zostanie wydalone na zewnątrz, a nie cofnie się do pomieszczeń.

Jak to działa? W dużym skrócie do pomieszczeń dostaje się powietrze, które jest ogrzewane, więc unosi się do góry i trafia do kratek, a następnie wydostaje się na zewnątrz.

Wentylacja grawitacyjna – wady i zalety

Tego typu system działa przez cały czas, a jego efekty są zależne od pogody. Zwolennicy zwracają uwagę na to, że koszt eksploatacji jest tak naprawdę zerowy. Jedyne, za co trzeba zapłacić to regularne przeglądy, czyszczenie i konserwacje kominiarskie.

kanał wentylacyjny

Wspominając o tej metodzie wymiany powietrza, trzeba jednak zaznaczyć, że ma on również swoje wady. Pierwszą z nich jest totalny brak kontroli nad tym, jak przebiega wymiana powietrza. Wszystko jest zależne od temperatury oraz ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Kiedy różnice są dosyć spore, może dojść do zjawiska tzw. straty ciepła, która sięgać może nawet 50%. Szczególnie jest to widoczne jesienią i zimą, kiedy trwa sezon grzewczy. Poza tym, na jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń mają także wpływ nieszczelne okna, drzwi czy dach. Trudno nad tym zapanować oraz uwzględnić tego typu parametry w projekcie.

Co więcej, trudności mogą pojawić się również latem. Za oknem temperatura jest wysoka, w pomieszczeniach robi się gorąco, co znacznie utrudnia prawidłową cyrkulację powietrza. Kolejna istotna wada to brak możliwości podłączenia systemów chłodzących, a także gruntownego wymiennika ciepła.

Instalacja grawitacyjna centralnego ogrzewania

Pamiętaj też o tym, aby zadbać o jakość i temperaturę powietrza zimą. Jednym z rodzajów ogrzewania pomieszczeń jest właśnie instalacja CO grawitacyjna. Zasady jej działania są dosyć proste do zrozumienia. Całe zjawisko polega na wykorzystaniu zmiany gęstości wody, która wywołana jest odpowiednią temperaturą. Najczęściej jest jedno, konkretne źródło, z którego doprowadza się ciepło do całego budynku. Ważne jest jednak to, aby odległość do najdalszego pionu nie przekroczyła 25 metrów.

Koszty eksploatacji ogrzewania są głównie zależne od tego, ile ciepła trzeba rozprowadzić, aby uzyskać odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach. A na to mają wpływ także takie czynniki jak temperatura za oknem, izolacja budynku czy szczelność okien i drzwi.

Specjaliści w dziedzinie ogrzewania mówią jednak o tym, że rozwiązanie to jest alternatywą dla systemu pompowego, jednak cechuje się wolniejszym przepływem ciepła. Na pewno kojarzysz stare, żeliwne kaloryfery napędzane kotłem na paliwo stałe, które niestety nie radzą sobie tak dobrze z przepływem ciepła jak nowe, stalowe grzejniki panelowe. W nowym budownictwie zaleca się montaż tych drugich, ponieważ szybkość dystrybucji ciepła jest kluczowa w uzyskaniu odpowiedniej temperatury.

Wentylacja grawitacyjna – o czym należy pamiętać? Kanały wentylacyjne!

kanał wentylacyjny

Przede wszystkim, jeśli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, konieczne będzie zadbanie o kanały wentylacyjne. Na pewno powinny się one znaleźć w kuchni, łazience i toalecie oraz wszędzie tam, gdzie nie ma okien. Jeśli jesteś właścicielem mieszkań lub domów dwu- i więcej poziomowych, pamiętaj o tym, że kanały wentylacyjne powinny się znaleźć także w pomieszczeniach na górnych kondygnacjach. Brak elementów wywiewnych w wyżej wspomnianych pomieszczeniach może powodować znaczne zmniejszenie intensywności usuwania powietrza z budynku.

Jeśli odniesiemy się do konkretnego przepisu, to warto zwrócić uwagę na fakt, że pole przekroju kanału wywiewnego nie powinno być mniejsze niż 0,016 m2. Najmniejszy wymiar kanału prostokątnego powinien oscylować w granicach 10 cm. Najpopularniejsze mają rozmiar 14x21 cm lub 14x14 cm.

Odpowiednio zaplanowane kanały wentylacyjne muszą skutecznie usuwać powietrze z pomieszczeń w warunkach, które opisane są w normach. Ogólnie należy przyjąć, że w czasie, gdy na zewnątrz budynku temperatura powietrza wzrasta, wydajność kanałów wentylacyjnych maleje.

Kanał wywiewny powinien być przede wszystkim maksymalnie równy, bez uskoków oraz zagłębień. Powietrze, trafiając do jego wnętrza, nie może trafiać na opory. Najlepiej, jeśli przekrój kanału będzie niezmienny na całej swojej długości.

Zadbaj też o to, aby jego zakończenie nie zakłócało cyrkulacji powietrza. Szczególnie jest to ważne przy pokryciach dachowych budynku.

Jeśli chodzi o przewody, powinny być one prowadzone w ścianach z cegły ceramicznej lub pustaków kominowych. Zdecydowanie nie poleca się elementów ceramicznych w budowie ścian. Komin prowadzony przez całą wysokość budynku może być odchylony od pionu, jednak maksymalnie o 30 stopni. Ściany z przewodami kominowymi nie powinny być w żaden sposób obciążone. Do jednego kanału dymowego można podłączyć maks. 3 paleniska na co drugiej kondygnacji.

Wentylacja mechaniczna - projekt i zasady działania

Drugą możliwością, jaką masz do wyboru, jest projekt wentylacji mechanicznej, a ten może uwzględniać system wywiewny oraz nawiewno-wywiewny. Przybliżmy teraz te zjawiska.

Awenta

System wywiewny polega na zamontowaniu wentylatorów, które mają na celu wysysanie powietrza. Oznacza to, że powietrze jest regularnie usuwane. Drugi, czyli nawiewno-wywiewny, pozwala na swobodne dostarczenie powietrza, a następnie usunięcie tego, które jest zanieczyszczone na zewnątrz.

Jeśli zależy Ci na czystym i zdrowym powietrzu o prawidłowych parametrach w nowo budowanym budynku, Twoje oczekiwania na pewno spełni wentylacja mechaniczna. Projekt koniecznie musi jednak uwzględniać przewody nawiewne i wywiewne, centralę wentylacyjną (aby ograniczyć straty ciepła) oraz filtry (aby zadbać o jakość powietrza w domu).

Aby mieć pewność, że wentylacja pomieszczenia będzie działać prawidłowo, coraz częściej w projektach domów jednorodzinnych uwzględnia się specjalne urządzenie, które odzyskuje ciepło z usuwanego powietrza, czyli rekuperator. Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja) ma wiele zalet, jednak wiąże się z poważną inwestycją.

rekuperator kompaktowy Awenta

Instalacja wentylacyjna mechaniczna - zalety i wady

Instalacja wentylacji mechanicznej ma wiele korzyści. Przede wszystkim, w odróżnieniu od grawitacyjnej, zadba o jakość i czystość powietrza, które regularnie jest filtrowane. Na bieżąco też możesz mieć kontrolę nad jego parametrami, a szczególnie wilgotnością.

Zapobiega to powstawaniu pleśni i rozwoju szkodliwych mikroorganizmów. W skrócie, jeśli tylko zauważysz jakieś niekorzystne zmiany w pomieszczeniach, błyskawicznie zmieniasz parametry dopływu powietrza. W pełni jest to zależne od Ciebie, a nie od warunków atmosferycznych na zewnątrz. Nie musisz też martwić się o budowę kominów wentylacyjnych.

Plusem jest również zamontowanie dodatkowych urządzeń, takich jak wspomniany wcześniej rekuperator czy gruntowy wymiennik ciepła. Dzięki temu, możesz zaoszczędzić na ogrzewaniu i klimatyzacji, a co za tym idzie - ograniczyć wydatki związane z doprowadzeniem ciepła lub chłodnego powiewu do domu.

Jak każde rozwiązanie, tak samo i wentylacja mechaniczna ma swoje wady. Wśród nich na pewno są koszty eksploatacji, w skład których wchodzą zasilanie energią elektryczną, przeglądy techniczne, czyszczenie oraz regularne wymiany filtrów. Jeśli dojdzie do jakiejkolwiek awarii, konieczna będzie naprawa poszczególnych elementów, która wiąże się z dodatkowymi kosztami. Instalacja wentylacji mechanicznej jest również kosztowna już na samym wstępie, czyli musisz liczyć się z zapłatą za odpowiedni projekt, materiały wykończeniowe, montaż oraz uruchomienie. Warto zaznaczyć, że wraz z przerwą dopływu prądu do Twojego domu, przestanie działać także wentylacja pomieszczenia.

Instalacja wentylacji – o czym pamiętać przy projektowaniu?

Zastanawiasz się jak zrobić wentylację, aby działała ona w prawidłowy sposób? Niezależnie od rodzaju budynku, w którym ma ona pełnić swoje zadanie, konieczny jest dobry projekt. W nim powinny znajdować się wszelkie parametry techniczne, a także wytyczne montażowe, np. gdzie znajduje się centrala wentylacyjna i jak zostaną rozmieszczone kanały dystrybucyjne). Pamiętaj o tym, że nie mogą być one przypadkowe.

instalacja kanałów wentylacyjnych

Instalacja wentylacyjna w budynku ma pewne wymagania związane z obowiązującym prawem, z którymi musisz się zapoznać. W projekcie powinien znaleźć się opis techniczny i rysunki wizualizujące przebieg systemu z umiejscowieniem elementów instalacyjnych, w tym wywiewników i nawiewników. Trzeba też przeprowadzić analizę pomieszczeń, aby dopasować do nich minimalną ilość dopływu powietrza. Do wykonania prawidłowego projektu przydadzą się przekroje architektoniczne wraz z orientacyjnym umieszczeniem wyposażenia pomieszczeń.

Prawidłowo zaprojektowana oraz wykonana wentylacja mechaniczna zapewni Ci skuteczność, wydajność oraz odpowiedną intensywność wymiany powietrza, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych.

Odpowiednia wilgotność powietrza - zadbaj o nią!

Wiesz już wiele na temat cyrkulacji powietrza w Twoim budynku. Kiedy już zamieszkasz w swoim domu jednorodzinnym, musisz pamiętać o odpowiedniej wilgotności powietrza. Prawidłowy poziom wynosi od 30 do 65%, jednak w dużej mierze zależy on od codziennych czynności podejmowanych w pomieszczeniach. Przykładowo, rozwieszone pranie podnosi wilgotność powietrza, a włączone kaloryfery w sezonie grzewczym ją zmniejszają. Jak możesz się domyślić, największy poziom wilgoci występuje w łazience i kuchni. Właśnie dlatego montuje się tam np. drzwi ze specjalnymi tulejami, które mają na celu odpowiednią cyrkulację powietrza.

Jak zadbać o wilgotność powietrza w domu?

Przede wszystkim, często wietrz pomieszczenia. Jeśli zauważysz pogorszenie samopoczucia, problemy z górnymi drogami oddechowymi czy przesuszonymi śluzówkami, koniecznie zamontuj nawilżacz powietrza lub zraszaj częściej swoje rośliny doniczkowe. W kryzysowych sytuacjach, możesz też powiesić mokry ręcznik na grzejnik. Z kolei, jeśli na ścianach pojawia się pleśń, a Twoje ubrania na suszarce nie chcą schnąć, oznacza to, że powietrze jest zbyt wilgotne. Wtedy musisz przyjrzeć się swojej wentylacji i np. zastosować dodatkowe nawiewniki.

nawilżacze powietrza metrox

Jak poprawić przepływ powietrza? Domowe sposoby

Jeśli mieszkasz w bloku lub wieżowcu i nie masz wpływu na cały system polegający na cyrkulacji powietrza, możesz zamontować nawiewniki na oknach lub ścianach. Poprawią one dopływ z zewnątrz do Twoich pomieszczeń. Poza tym, regularnie czyść kratki wentylacyjne, aby powietrze mogło swobodnie dostawać się do całego kanału. Wpływ na komfort i zdrowie mieszkania mogą mieć także subtelne szczeliny pomiędzy drzwiami, a posadzką. Pamiętaj, że zbyt szczelne pomieszczenie uniemożliwia odpowiednią cyrkulację powietrza.

Skuteczna wentylacja – o czym należy pamiętać?

Wiesz już wiele na temat tego, jak działają poszczególne systemy wentylacji oraz za co odpowiadają. Podczas planowania cyrkulacji powietrza w Twoich pomieszczeniach, niezależnie od ich przeznaczenia, weź pod uwagę kilka aspektów. Zapotrzebowanie budynku jednorodzinnego na energię cieplną wynosi maksymalnie 95 kwh/(m2*rok), choć ma się to zmienić od 2021 roku.

Projekt wentylacji mechanicznej wykonaj na podstawie specyfikacji całego budynku, rozkładu pomieszczeń oraz częstotliwości przebywania domowników czy pracowników. Ważna jest także ich ilość. Przełoży się to na skuteczność całego systemu. Postaraj się, aby jak najbardziej ograniczyć stratę ciepła. Przełoży się to na Twoje wydatki. A jeśli już o nich mowa, pamiętaj, że instalacja wentylacyjna to poważna inwestycja. Weź pod uwagę swój budżet i przeprowadź wyliczenia, dzięki którym dowiesz się czy i kiedy koszt się zwróci. Dobrze zaplanowany system powinien na siebie pracować. Instalacja wentylacyjna musi być regularnie konserwowana i czyszczona.

elementy systemów wentylacyjnych

Odpowiednie materiały wykończeniowe to podstawa!

Odpowiednie materiały wykończeniowe to podstawa wydajności całego systemu. Przykładowo, rury muszą mieć odpowiednią średnicę, aby była zgodna z wytycznymi projektowymi. Jeśli wybierzesz te gładkie, oszczędzisz tym samym energię. Poza tym, zasysane powietrze nie może mieszać się z wysysanym. Najlepiej, jeśli wlot do kanału wentylacyjnego nie będzie w pobliżu zakończenia wyrzutni. W trakcie projektowania, nie zapomnij o planie zagospodarowania terenu. Duży wpływ na cyrkulację powietrza mają źródła zanieczyszczeń.

Jak widzisz, instalacja wentylacyjna pełni bardzo ważną rolę w każdym budynku, niezależnie od jego przeznaczenia. Odpowiada za prawidłową cyrkulację powietrza, co z kolei przekłada się na komfort i bezpieczeństwo osób przebywających wewnątrz. W starym budownictwie, blokach czy wieżowcach często wystarczy wentylacja grawitacyjna. Jeśli jednak stoisz przed projektem domu jednorodzinnego, zwróć uwagę na wentylację mechaniczną. Pozwala ona na przepływ powietrza, który przez cały czas możesz kontrolować. Konieczny jest jednak projekt, odpowiednie rozmieszczenie elementów instalacyjnych oraz przemyślany budżet. Pomimo, że jest to spora inwestycja, koszt może się zwrócić. W sklepie Castorama znajdziesz wiele produktów, które pomogą Ci stworzyć odpowiedni system. Warto też sięgnąć po porady specjalistów w tej dziedzinie.

Data publikacji: 10.09.2015
Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Projektowanie wentylacji – od czego zacząć?

Projektowanie wentylacji – od czego zacząć?
Dobrze zaprojektowana wentylacja sprawia, że dom zdrowo oddycha, a z nim i Ty. Stała cyrkulacja powietrza wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu wi...
Czytaj więcej

Jak działa rekuperator?

Jak działa rekuperator?
Szukasz wyczerpującego poradnika na temat rekuperatora? Dobrze trafiłeś! Przeczytaj, a dowiesz się, co to jest rekuperator, jak działa, jaka jest jego...
Czytaj więcej

Jak dbać o prawidłowe działanie rekuperatora?

Jak dbać o prawidłowe działanie rekuperatora?
Rekuperator jest urządzeniem, którego prawidłowe działanie znacznie ogranicza nakłady ponoszone na wytworzenie energii do ogrzania pomieszczeń. Nie in...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Instalacja wentylacyjna - jak ją zaplanować? Poznaj najważniejsze zasady