Produkty

Montaż wanny – instrukcja wideo

Montaż wanny – instrukcja wideo

Wanna niezmiennie kojarzy się nie tylko z codzienną higieną, ale również z relaksem, który daje kąpiel w pianie i olejkach eterycznych. Dla wielu osób wanna jest niezbędnym elementem wyposażenia łazienki. Montaż wanny można zlecić fachowcowi lub wykonać samodzielnie. Dowiedz się, jak własnoręcznie wykonać montaż wanny krok po kroku oraz jakich narzędzi będziesz do tego potrzebować.

Przejdź do następnych akapitów:

Montaż wanny – instrukcja krok po kroku

Montaż kranu

Montaż wanny rozpoczynamy nietypowo, bo od zamontowania kranu. Przygotuj połączenia regulowane, owijając gwint nicią polimerową. Te połączenia umożliwiają podłączenie kranu do dopływu wody. Następnie sprawdź, czy łączniki pasują idealnie do regulowanych łączników kranu. Dostosuj regulowane połączenia i przykręć do nich kran. W kolejnym kroku nałóż i przykręć rozety wykończeniowe. Następnie umieść uszczelki w kranie. Nakrętki najpierw przykręć ręcznie, a później dokręć kluczem. Powinna wystarczyć jedna czwarta obrotu.

Montaż nóżek

Kolejnym etapem jest montaż nóżek. Ustaw wannę przy ścianie i zamontuj je. Umieść wannę w docelowym miejscu i wyreguluj ich wysokość tak, aby wszystkie stały na podłodze. Weź pod uwagę wysokość obudowy. Pilnując poziomego ustawienia wanny, wyreguluj wysokość nóżek, jeśli jest to konieczne. Następnie możesz je ostatecznie dokręcić. 

Montaż listew mocujących

Gdy wanna stoi już na swoim miejscu, zaznacz jej ustawienie ołówkiem na każdej z przylegających ścian. Zaznaczone linie posłużą do przymocowania listew. Przykręć listwę, wywierć otwory, zamocuj kołki rozporowe i dobij je młotkiem. Powtórz czynność na drugiej ścianie. 

Montaż odpływu

Kolejnym krokiem jest montaż odpływu. Załóż uszczelkę wokół rury odpływowej przed zamontowaniem całości do spodu wanny. Zwróć uwagę, aby uszczelka była idealnie dopasowana do otworu. Mocno przykręć kratkę odpływu. Następnie włóż uszczelkę do syfonu i dokręć spust wody oraz pierścień. Włóż uszczelkę w syfon wannowy i umieść go na wannie. Przykręć mechanizm sterowania korkiem. Zatrzaśnij przycisk odpływu, a następnie sprawdź działanie całości. W kolejnym kroku podłącz wąż odpływowy do otworu spustowego i syfonu wannowego. 

Podłączenie wanny do odpływu

Teraz zajmij się podłączeniem wanny do odpływu. Zacznij od łączenia węża odpływowego za pomocą silikonu. Uszczelnij tuleję na wężu i wygładź silikon. To samo zrób na drugim końcu węża i przykręć pierścień mocujący. Pamiętaj, aby umieścić w nim uszczelkę. Wyszlifuj zewnętrzną część węża i wewnętrzną część rury odpływowej, zanim posmarujesz je klejem i połączysz ze sobą. Przykręć wąż do syfonu. Okręć wodę i upewnij się, że nie ma przecieku. Wyciśnij silikon na listwy, a następnie ustaw na nich wannę. W ten sposób wykonasz stabilne mocowanie wanny do ściany.

Montaż obudowy wanny

Przedostatnim krokiem jest montaż obudowy wanny. Zacznij od przykręcenia dwóch nóżek podtrzymujących krawędź wanny. Ustaw je i zaznacz otwory do mocowania. Wywierć otwory i włóż kołki rozporowe. Pamiętaj, aby zawsze używać wiertła i kołków rozporowych dopasowanych do rodzaju podłoża. Przykręć nóżki podtrzymujące krawędź wanny. Przyłóż obudowę do wanny i zaznacz ołówkiem na ścianie jej docelowe położenie. Zamocuj listwy montażowe do ściany i przykręć obudowę. Następnie nałóż zaślepki na śruby. 

Gdy w grę wchodzi montaż wanny akrylowej, zaleca się, aby obudowę zakładać dopiero wtedy, gdy wypełnisz wannę po brzegi wodą. 

Zakończenie montażu

Ostatnim etapem montażu wanny jest jej uszczelnienie. Wyciśnij silikonowe uszczelnienie wokół krawędzi wanny. Wygładź je mokrym palcem, a nadmiar zetrzyj wilgotną szmatką. Na koniec odkręć dopływ wody, a następnie kran, aby upewnić się, że nie ma przecieków.

Wanna wolnostojąca – montaż

Montaż wanny wolnostojącej nie wymaga montowania listew do ściany ani przytwierdzania do nich wanny czy uszczelniania silikonem. W przypadku wanny wolnostojącej najważniejsze jest, aby odpowiednio rozplanować umiejscowienie jej względem dopływu oraz dbałość o to, aby się nie przemieściła. Pamiętaj również o wybraniu właściwej baterii, która będzie korespondować z wanną nie tylko estetycznie, ale i pod względem praktycznym.

Jeśli potrzebujesz więcej instrukcji, oglądnij nasz film instruktażowy: 

Montaż wanny – przydatne narzędzia

Zanim rozpoczniesz montaż wanny, przygotuj sobie niezbędne narzędzia. Podczas pracy przydadzą Ci się:

montaz-wanny

Niezbędne będę również akcesoria montażowe, takie jak:

Z odpowiednim przygotowaniem sprzętowym i merytorycznym montaż wanny z pewnością uda Ci się wykonać szybko i sprawnie. 

A ile będzie kosztował fachowy montaż wanny? Cena takiej usługi waha się między 150 a 250 zł. Do kosztu tej usługi należy doliczyć cenę usług dodatkowych, takich jak wykonania przyłączy, zabudowy wanny czy prace wykończeniowe. Koszt będzie wyższy również w przypadku wanny o niestandardowym kształcie.

Data publikacji: 07.04.2015
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jak naprawić wannę akrylową? Instrukcja krok po kroku

Jak naprawić wannę akrylową? Instrukcja krok po kroku
Zwolennicy wanien akrylowych nadal stanowią sporą grupę. Dlaczego? Wanny akrylowe dają możliwość odpoczynku w czasie kąpieli, w przeciwieństwie do kab...
Czytaj więcej

Jaką wannę wybrać? Rodzaje wanien

Jaką wannę wybrać? Rodzaje wanien
Wanna wolnostojąca sprawdzi się w dużej łazience, a narożna w średniej wielkości pomieszczeniu. Z kolei ta prostokątna jest najbardziej uniwersalna. A...
Czytaj więcej

Jak odnowić wannę żeliwną?

Jak odnowić wannę żeliwną?
Jeśli posiadasz w domu starą i podniszczoną, żeliwną wannę, a nie masz dostępnych środków lub czasu, żeby wymienić ją na nową, możesz spr&oacut...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Montaż wanny – instrukcja wideo