Produkty

Irys

Łac. Iris

Irys

Irys, z łac. Iris, to rodzaj roślin znany również pod nazwą kosaciec. Należy do rodziny kosaćcowatych i w naturalnych warunkach występuje na obszarze Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej.

Występuje w setkach gatunków różniących się kolorem, wielkością kwiatostanu i wyglądem liści. Do najchętniej uprawianych w polskich warunkach klimatycznych należy kosaciec bródkowy (Iris barbata) z charakterystycznym paskiem włosków na dolnych płatkach. Kwiaty, pojedynczo lub po kilka, zebrane są w wiechowate kwiatostany. Górne płatki pojedynczego egzemplarza zwrócone są ku górze i tworzą kopułę, dolne, ze specyficznym barwnym pasem lub meszkiem u nasady, skierowane są w dół. Występuje niemal w całej palecie barw, w odmianach jedno- i dwubarwnych. Pędy z kwiatami dorastają do 60-120 cm.

Jakie warunki uprawy są optymalne dla irysów? Rośliny rosną na różnych glebach, ale najlepsze są żyzne i przepuszczalne. Potrzebują miejsca słonecznego lub lekko osłoniętego przed promieniami, wówczas intensywne kolory kwiatostanów nie blakną. Sadzonki wybiera się zdrowe, z jędrnymi kłączami. Umieszcza się je w odległości co 30-50 cm w płytkich dołkach i przysypuje cienką, 3-centymetrową warstwą ziemi. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu i usuwaniu suchych liści oraz przekwitłych kwiatów.

Warto również zadbać o systematyczne pielenie, ale tylko ręczne, by nie uszkodzić płytko umieszczonej struktury korzenia. Kłącza sadzone w kwietniu zakwitają po dwóch miesiącach, zwykle od maja do końca czerwca. Po sześciu tygodniach rośliny przekwitają. Irysy dobrze znoszą mrozy i mogą zimować w gruncie. Część wrażliwszych odmian można przykryć warstwą liści lub słomy. Po kilku latach powinno się przesadzić roślinę, przy okazji rozdzielając kłącza i tworząc nowe sadzonki. Jak to zrobić? Najlepiej jest oderwać lub odciąć nożykiem część kłączy w miejscu najsłabszego łączenia, tak by każde posiadało liście i kilka korzeni. Rozsadza się zazwyczaj po przekwitnięciu, na przełomie sierpnia i września, by rośliny zdążyły ukorzenić się w nowym miejscu.

Do czego wykorzystuje się rośliny? Irysy dzięki bogatej i głębokiej kolorystyce efektownie prezentują się na rabatach w ogrodzie lub przydomowych ogródkach. Podłużne sztywne łodygi zakończone kwiatostanem umożliwiają tworzenie pięknych bukietów. W wazonie wytrzymują ok. 8 dni.